Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:58 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Риболов в Белгия
МнениеПубликувано на: Пон Ное 02, 2015 10:26 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Ще ви предам накратко моите впечатления от посещенията ми по някои белгийски реки. През тази година се постарах да се подготвя по-добре с информация за места и особености. Нашият колега Митко, който живее в Белгия, също ми помогна с ценни съвети. В някои от излетите бях придружен от моя приятел Киро, за когото това беше първи сезон с мухарка.

Река Урт
Река Урт (Ourthe) е една от сравнително големите реки в Белгия, пресичаща голяма част от Ардените. Тук с Киро открихме сезона в края на април и го закрихме в последния ден на септември. Бяхме в участъка непосредствено под стената на язовира „Низрамон“, където реката се води вече плавателна и може да се лови само с риболовния билет за Валония.

Изображение

На откриването сутринта имаше забележително люпене на ручейници, което разбира се изкара на повърхността доста рибки, повечето от които бяха в рамките 15-18. Разписахме се с по 4-5, Киро на блесна, а аз на суха муха.

Изображение

Изображение

След 1-2 часа люпенето спря и рибите се покриха. Достъпът ни до реката беше частично ограничен от правилото, важащо за повечето реки в Белгия, че газене във водата е разрешено само след 1-ви юни. По тази причина не успявахме да метнем на всички подходящи места и към всички вдигащи се риби. Също заради това няколко мухици останаха да висят по високите клони на крайбрежните дървета. Киро по-добре се приспособи към тази обстановка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Налагаше се от време на време да споделяме реката с такива субекти.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

При закриването на сезона въпреки хубавото време и подходящото ниво не видяхме нито една вдигаща се риба. Разбира се, не броя досадните пръскачи, дребни кленчета – до 15см, че и бабушки. Киро още в началото ги почна и така продължихме дълго време.

Изображение

Изображение

Аз сменях суха и мокра муха и нимфа, но нямаше удари от пъстърва. Едва привечер в една по-затънтена част от реката намерихме и няколко дребни пъстърви, с които да подпечатаме закриването.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Ное 03, 2015 8:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Браво, Момци!

Реката изклежда прекрасна...

Благодаря за споделянето!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Ное 03, 2015 11:12 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Не виждам снимки #-o

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Ное 03, 2015 8:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ники, липсваха ми репортажите ти!! Поздрави на екипа и....наздраве <occasion <occasion !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Ное 03, 2015 10:10 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Илиане, съжалявам, че не виждаш снимките. При мен няма проблеми с виждането.

и така, да продължа.

Река Вездр
Река Вездр (Vesdre) се намира в източната част на Белгия и тече приблизително в посока от изток на запад. Влива се в Урт. Участъкът за платен риболов се намира между градовете Ойпен и Вервие. Дневното разрешително струва скромните за Белгия 10 евро. Участъкът е разделен на около 15 отделни сектора, като аз избрах най-горния, непосредствено под Ойпен, защото той е най-малко урбанизиран и, с много малки изключения, минава само през гора. Останалите сектори всъщност преминават през селца и градчета и почти нямат растителност по бреговете. На сайта на местното риболовно сдружение пише, че в този сектор има многобройни риби, които обаче рядко надминават 30 см. Тази информация се оказа точна ... донякъде. Всъщност рибите рядко надминаваха 20см. Иначе за тези 2-3 часа, които прекарах там, с лекота направих двуцифрен резултат, и то при положение, че в над 50% от случаите не засичах бурните атаки, за да не изкормя някоя дребна рибка.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Ное 04, 2015 8:32 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Ники, сега всичко е наред. Страхотни снимки и риболов. И на мен ми липсваха репортажите ти.

Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Ное 04, 2015 10:04 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Прилича на Драговищица при безводие

Поздрави Ники

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Ное 04, 2015 10:08 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Река Лом

Река Лом (Lomme) е една от арденските реки, които са доста популярни в Белгия. Минава през градчето Рошфор (Rochefort), известно с трапистката си бира и малко след това се влива в река Лес, за която вече съм писал. Доста голяма част от реката е силно урбанизирана и някои от най-добрите участъци всъщност се намират в средата на Рошфор и на няколко околни градчета. Това явно не пречи местният риболовен клуб да поддържа едни от най-високите цени за разрешително в Белгия – 20 евро на ден. В интерес на истината обаче, в реката има доста риби.
Единственото ми посещение там в началото на лятото за съжаление трябваше да е доста кратко, защото сутринта трябваше да изчакам местния риболовен магазин да отвори, за да си купя билета, а един ангажимент ми налагаше да приключа риболова още преди 14,00 часа. Започнах разходката си от един обрасъл участък в самия край на Рошфор.

Изображение

Изображение

Изображение


Още след първите няколко подаванияна суха муха хванах тази красавица.


Изображение

Изображение

Изображение

От там насетне вече ми беше все едно и в нарастващата жега и намаляващото време за риболов не се напрягах много. Изпуснах още 2-3 добри риби и отделих време да си поговоря с един местен колега, който явно посещава тези места от поне 30-40 години, съдейки по модела на стъклената мухарка, която държеше в ръцете си.

Изображение

Изображение

Реших да не навлизам в „градската“ част на реката, а вместо това се занесох до мястото, където тя се влива в река Лес. Спрях се на високия бряг над малкото езеро, образувано при сливането. Това ми даде чудесна погледна точка към някои от обитателите на реката - наистина бях впечатлен и от количеството, и от качеството. Тъй като ми оставаше малко време до тръгването обратно, се занимавах повече с фотоапарата, отколкото с мухарката.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Ное 05, 2015 6:21 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Много ми хареса :smt038 ... и чистотата и изобщо реките са много красиви и очарователни.. за едрата балканка поздравления.. рибките дето ясно се виждат на последните фотки са впечатляващи!!! :smt023
Поздрави за споделеното и още много успехи там!!! <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Ное 06, 2015 11:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Здрасти Ники,
Отдавна чаках този репортаж.Както стана ясно реките при теб имат рибки,нямат разни боклуци,от които ти се отщява да риболовстваш и...10-20 евро са поносима цена дори и тук в България.Тя цената от 20 евра си е отдавна въведена у нас /поне от 15 години/,но на по-голямата част от тези "златни" реки липсват трофейни риби или достъпът ти до тях е невъзможен.Такава е реката в Кормисош.Там не те желаят щото не си ловджия-иностранец,който ще гръмне някоя почти полуопитомена мецана и ще се бръкне за няколко десетки хиляди евра...Извини ме за това отклонение,но не мога да не правя сравнение с положението у нас. ](*,)
Поздрави и ходи повечко на риба!
Веско <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Ное 06, 2015 5:07 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 2:29 pm
Мнения: 81
Драго написа:
Прилича на Драговищица при безводие...


Така си е, но липсват боклуците, автомобилната гума и умрелите животни...
Хубави реки си посетил Ники и чудесни рибки си снимал.

Поздрави,
Ицо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Ное 07, 2015 9:40 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Ето и последната част от този репортаж.

Река Амблев
Река Амблев (Ambleve) е една от най-известните белгийски реки, не само сред местните мухари, но и след чужденците. Протича през източната част на Белгия, минава близо до прочутата автомобилна писта Спа и се влива в Урт. Една доста голяма част от поречието й се стопанисва от няколко риболовни сдружения. В този участък дневното разрешително варира между 10 и 15 евро, като другите условия за риболов зависят от конкретното сдружение.
С Киро направихме едно посещение на реката в късна пролет, преди всичко с разузнавателна цел. За Киро това беше и първи излет с мухарка. Избрахме най-горния участък, позволен за риболов, непосредствено над град Ставло (Stavelot), където, според рекламите, реката е най-близо до дива.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


В първия 1 час поразгледахме част от участъка, намерихме си места покрай още 2-3 колеги с мухарки и блеснарки, помятахме малко и обясних на Киро някои основни моменти от кастинга с мухарка. Успях да боцна една не лоша риба на суха муха, която обаче се откачи. Малко след това реката внезапно се замъти и в рамките на 5-10 минути стана като боза. Впоследствие прочетох на сайта на местното риболовно сдружение, че това се случва не толкова рядко и се дължи на някакъв язовир нагоре по течението.

Изображение

Изображение

Изображение

При това положение с Киро се преместихме на малкия приток Червена вода (Eau Rouge), който също се обхваща от разрешителното. Там имаше дребни балканки, с които се позабавлявахме до края на деня.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов