Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:13 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Вто Юни 14, 2016 6:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Здравейте, хора.
Приключи една ,както винаги мечтана, и с труд организирана и изстрадана експедиция. Забелязал съм, че когато реша да тръгна, небесата решават, че няма да стане. Така бе и тази година. След много ядове около здравето на майка ми, най-после тръгнахме. Екипът беше : отбор "Баче Кико", в състав Стефчо и Ицето, и отбор " Черешка", в състав моя милост, Наско и колегата Боян /а.к.а "Боян Бързия"/.
Отбор Б.к беше на по-слаби успокоителни, тръгнаха почти посред нощ, и ,когато ние бяхме на границата, те вече замятаха. Дежурните риби под р-ранта на ЛТГ си бяха там. Реката, уви беше много ниска за този сезон- на практика, навсякъде можеше да се лови с ботуши ! Тъжна гледка, уви. Народ имаше много, основно скандинавци,както и талянци, и французи, които газеха върху рибите, без да се съобразяват с нищо, с кеф.... Прости им, Господи-защото аз, съм бесен..
Стефчо много бързо реализирал една "хлебна" риба, на нимфа 18-ка, което си е чудо, и успял да я извади, при почти изправена кука. Аз реших да заложа на леба. От дълго стоене в кутишката, "трохата" дунапрен, бе станала от бял- пълнозърнест, ма-нейсе. Сглобих ТЦР-а, с 5 кл. ВФ /МЕРСИ,ДОК!/, и заметнах... Последва страшен удар, и една мноо, ама мноо прилична риба, излезе, след 2-мин. борба..
Изображение
Реших да изпитам съдбата, макар че, за толкова години ходене, това е ВТОРИЯТ случай, в който изобщо ги хващаме тези риби.. Явно ,ХААРП работеше, защото последва още по-сериозен удар, и риба № 2, реши да види, колко е здрав Сейджа... Е, извадих я , и нея...
Изображение
Изображение
Рибите бяха много красиви, здрави, и борбени...
На другия ден, се пръснахме по реката.Риболовът беше много, много труден. Ловихме с нимфи с 2мм. глава, черен никел, или медна, и 2,70 лидер, с 2 м. типет- 0,10. Започна някаква откъслечна активност, и изкомандвах Боян да минава на емърджър. Ловихме на 16 номер, кука Гамакатсу 2 СХ, класиката на "Хендс"-тяло Б.К 39, и главогръд "спектра " 46. Със второто подаване колегата закачи един прекрасен 45-см. липан, който след чудеса от спокойствие и съвети от моя страна, успя да извади. Пръчката му беше "Некст" 3м. 4 кл.
Изображение
Изображение
Изображение
Аз извадих четири,по-дребни, един скъсах, и един откачих...
Изображение
На другият ден, отидохме на " Ил гранде Плива"... Няма смисъл, да ви говоря за красотата на тая река :
Изображение
Изображение
Изображение
Нещо става с тая река-риби не се виждаха въобще, и едвам спасихме капото, с дребни балканки, а Боян отново се отличи, и хвана един 40-ка "безочлив"...
Изображение
На обяд се размазахме от ядене, което включваше 2 пържоли, 2 наденички/домашни/ на човек, плюс ракия, бира, картофи, салата и домашен хляб-общо, мисля, за около 50 лв...
Изображение
Имаше и местни обитатели, упорито стоящи на един крак :
Изображение
И обикновени мацурани, с дискретен дневен грим :
Изображение
Изображение
На другият ден, отбор "Б.Кико "замина за Саница, а ние останахме на Рибник. Помолих моите хора да ме оставят на едно любимо място, в гората. Рибите събираха с мазни всмуквания... Сложих веднага емърджъра, последва светкавичен удар, и хванах една прилична балканка...
Изображение
Продължих, реализирах още четири безочливи, прилични, един скъсах-поради рязко засичане, от късо, и един откачих, огромен, на края на 15 метров кастинг+ 10 м. дрифт....
Изображение
Изображение
Изображение
Появиха се двама скандинавци, почти ме прегазиха, след което влязоха под мен, един до друг-единият си говореше по телефона,а другият замяташе по храстите-явно за птички, или катерички.. Избушиха целият участък, аз си събрах въдицата, полудях и се махнах....
Кръчмата " Алас "отново отвори врати-с нови собственици, и персонал. Вече се казва " Крчма код Алексе", представители са на Лесковачката школа в скарата.... РАЗПРАХМЕ СЕ от ядене и пиене . Порциите са огромни, а и предлагат наливна бира "Елен", която те вдига от гробищата :
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Вечерта, с Наско отново решихме да изиграем, този път под гореспоменатата кръчма, варианта " Хлебният човек 2" /по Стивън Кинг/. Резултатът беше отрезвителен-на Наско нещо му скъса 20 флурокарбон, без ВЪОБЩЕ да може да му каже нещо, аз откачих една, и след като се успокоихме, той пребори една 46 см. дебела хубавица, много красива, на мраморни камъчета..
Изображение
Изображение
Изображение
В следващите дни, успях да хвана един 44 см. "безочлив", със много далечен и прецизен кастинг на 45 градуса с/у течението. Тествах пръчката Харди Ултралайт 9 фута, 4 кл. на 2 части /БЛАГОДАРЯ бате Райко/, и съответната макара..Пръчката е произведена 99-2000 г., а макарата-94. Авансът е без думи, и никога не съм имал такова спокойствие, и увереност при вадене на риба ..
Изображение
Изображение
Ето и Стефчо, който заедно с Наско намери време и сили, да отскочи до Сана, и се разписаха и там :
Изображение
И накрая-малко общи снимки....
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
И-една ТЪЖНА новина... Австрийците строят ВЕЦ на Сана-въпреки бунтовете,и протестите на местните. Бетонирали са цялата планина, към изворите на великата река Сана, едно от последните девствени местообиталища на таймена, и едно от най-красивите кътчета в Европа..
Светът Е ЗАЛЯТ ОТ ПАРИ,БУКВАЛНО Е УДАВЕН, другари-докато ние си го мерим, и се дърляме за глупости. Изродите не се спират пред НИЩО, и е въпрос на време, всичко да остане спомен.. Тъй като карстовете са свързани, нищо чудно ниското ниво на Рибник да е от това ...
Изображение
Изроди, от ток да умрете всичките, и в гроба да ги занесете изпраните пари ....

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Вто Юни 14, 2016 8:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Красив репортаж, браво!! ДОбре сте се представили и времето ви е пожалило, с тия валежи напоследък!
Жалко за реката, дано горят в Ада тия гадове!!!!

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Вто Юни 14, 2016 8:45 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ванка, след като минали години сме се молили да спадне, тая година ВЪОБЩЕ не е имало вода. Не е имало сняг, и реката е на лятно ниво, цяла пролет... Дано не натиснат немислими жеги, и там...Макар, че най-ниското измерено ниво е 26 см. Ние бяхме на 50-практически беше за ботуши ..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 1:39 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Арно сте ловили, Даньо, с добра компания :D :D
А нивото не е толко лошо, с Ради сме го яли и на по-ниско един август ...ама пък трудното е интересно. :D Най се радвам за Боян, първо че отиде и пипна тухла четворка в течението, и второ, че явно се е убедил как ходейки върху риби може да останеш и капо там...

Благодарско за рипорта !

п.с. имам от вълшебния дунапрен подарен ми от Блаже, още от 2008' когато стъпих на Рибник за първи път и се щипех дали не сънувам след тридесетата риба тогава ..., та си седи в един от джобовете ми на елека ... ако искаш ше го делнем тутакси.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 10:06 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Жесток репортаж Бате Данчо.. :smt038
Такива красиви риби ми се иска да има и тук някой ден.. ама..
Благодарности за споделеното. :smt023
Поздравления за рипорта... <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 9:58 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Чудесен репортаж, Данчо! Радвам се, че сте изкарали добре, въпреки неблагоприятните условия и набезите на скандинавци и друга паплач.
Жалко, че и това страхотно място е на път да бъде затрито.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 15, 2016 10:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Николай Енчев написа:
... въпреки неблагоприятните условия и набезите на скандинавци и друга паплач.


Напрfтив, Ники, това са нормалните условия последните години от към средата на май до началото на юли месец - най-активни риби, съответно и най много хора. Лошото е, че от мерака си за макс печалби се прави силна реклама и се пускат явно неизвестен брой хора на реката, стига да са пълни клиенти на стопанисващата фирма. Имаше период когато се издаваха макс 30 разрешитени за ден, ама явно е минало...
Безцелното газене и подмятане насам натам е друга тъпотия - бил съм свидетел на какви ли не изпълнения - риби има навсякъде и не малко, знаят се местата. Ако искаш голяма пъстърва са три доказани места, ако искаш големи липани също.Ако искаш да не ти се мотат нахалници си избираш трети места и така.. като имаш точната имитация и да знаеш какво правиш за момента, ловиш и се кефиш доволно. Нивото на което са били сега нашите е минимум приемливо за що годе интензивен риболов, просто рибите те виждат отдалеч, отделно са по капризни и на имитациите.
Друга некомфортност е когато 4-5 гости си наемат гид, а често там в този сезон са две или три групи, и гида ги разставя на най хубавите места да замятат и блокират участъка цял ден, но и покрай тях се щипват рибки :) Друг минус е сечта на доста от дърветата по брега, строежа на нови къщи и парцелиране до водата, но както би казал Данчо - края на света отдавна мина.. :)

Поздрав!!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Чет Юни 16, 2016 10:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Данчо за първи път не го вали порой и няма потоп и затова е леко в шок :) . Реката ми се вижда нормална за сезона, а първия ми спомен е именно от пияни скандинавци пред Алас. Иначе няма по-хубаво от това да хапне човек чорба в Алас, и после да подметне за безочлив в правилното течение затова се кефя че ресторанта отново работи. Иначе браво на групата, ако можех бих ходил поне два пъти годишно там. :))

Сенд фром айфон алкател

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 22, 2016 11:34 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Баѝ Данчо,страхотен репортаж,вече няколко дни си го чета и преглеждам с голямо удоволствие !



Поздрави и <occasion

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 22, 2016 3:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Ха-ха - и аз така Стоне - плакна очите и потъвам в спомени :D

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Юни 29, 2016 9:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Сеп 26, 2012 9:33 am
Мнения: 371
Чудесен репортаж :D Дядо, не знам за Алас, но Коленцето от Комуна....ммммм :)

_________________
Part Of Fly Fishng Club Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Вто Авг 16, 2016 7:17 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря момчета ,за топлите думи. Ето малко клипчета, да се изкефите !
https://www.youtube.com/watch?v=M8L90pByw2E
https://www.youtube.com/watch?v=vqsg7dWksBA
https://www.youtube.com/watch?v=9Ivz6fSoMbI
https://youtu.be/KM5o87N_S64
https://youtu.be/hYYwzmmxcYw
Дай Боже, всекиму !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: Re: Босна 2016
МнениеПубликувано на: Сря Авг 17, 2016 10:20 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Данчо Савов написа:
Дай Боже, всекиму !


Баш

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов