Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Май 23, 2017 11:57 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 29, 2015 11:48 pm
Мнения: 59
Местоположение: Rugby
Последните няколко години този тип риболов започна да набира популярност, но въпреки това всеки посетител на шаранджйско езеро с мухарка в ръка рискува да привлече няколко изумени погледа. Щекарите с изумление те гледат опитвайки да разгадят какво се опитваш да направиш с тази мухарка тъй като в това езеро няма пъстърви :lol: :lol:
Но тука има едно голямо "НО", като започне да се затопля времето шараните обикновенно се държат точно под водната повърхността и се хранят на повърхността и тук идва ролята на мухарката. Ползват се плуващи мухи вързани от еленова козина и подстригани във формата на пелета или кучешки гранули и обикновенно се захранва със сухи кучешки гранули. С мухарката може безшумно и точно да се презентра мухата там където се хранят шараните.
Това е теорията и днес ходих да го тествам на практика тъй като сутринта беше слънчево и топло реших, че времето е подходящо за шарани на повърхността, :evil: :evil: но типичното английско време за няколко часа се промени и следобяд се заоблачи и заваля дъжд, но това не попречи на риболова.
На брега на езерото започнах да стрелям кучешки гранули и скоро се появиха и шараните. Заметнах и закачих първия шаран, но влезе в едни лилии и скъса :evil: вързах втора муха и заметнах пак и пак се повтори същия сценарии 0,20мм 8lb монофил рибите го късаха от ма. Преместих се на друго място където имаше едно дърво с надвиснали клони над водата. Този път сложих 0,22мм 12lb флурокарбон на Rio и това успя да абсорбира първоначалния напън на рибите. Започнах да храня близо до клоните на дървото и моментално се появиха шарани и скоро закачих и извадих първата риба. С по-здравия типет рибата можеше да се напъне малко повече и този път успях да го извадя. Рибите не бяха големи, но беше голям кеф да се ловят на муха, 7ми клас мухарка се гънеше на осмица :fish15: :fish15:. Рибите искаха мухата да е точно до клоните и даже нямаше нужда да храня, само си подаваха муцуните из под клоните и засмукваха мухата. Дори когато заваля дъжд шараните пак се дигаха на повърхността и взимаха мухата. Като цяло изгубих много повече риби от колкото извадих. Няколко риби се откачиха и няколко ми скъсаха мухата. Тъй като шнура няма разтегливост и шарана като се закачи потегля с 200 от място и или къса или се откача. В последствие им хванах цаката и решението се оказа да не се дърпат рибите с шнура, а да се вадят с макарата и да се засича странично с пръчката по същата причина, че шнура няма никакви шок абсорбиращи качества. Голяма тръпка е и със сигурност след няколко дена ще ги пробвам пак :twisted: :fish15:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Привечер не остана никой на водоема и беше пълна тишина. Не ми се тръгваше, но започна да става тъмно и трудно виждах мухата така че беше време да си ходя заедно със залязващото слънце.
Изображение


Няколко часа следобед днес успях да хвана само една риба. Интересно как рибите изяждаха всичките гранули около мухата, но не пипаха самата муха. След няколко настройки разбрах, че рибите искаха мухата да седи във поръхностня филм, а не на повърхността. След това рибите започнаха и да атакуват и мухата, но сега пък неможех да ги засека. В крайна сметка успях да хвана една риба в последния момент точно преди да си тръгна.
Изображение

Два шарана от днес и третия огъна куката и си отиде. :fish15: :fish15: Рибите взеха имитация на кучешка бисквита и имитация на троха.
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Май 24, 2017 11:44 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Авг 04, 2013 2:45 pm
Мнения: 109
Местоположение: София
Евала колега :smt023 Сигурно е голям кеф <occasion

_________________
Захари Пеков


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 25, 2017 7:31 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Браво колега.
Страхотни риби :smt023 :smt023 :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Май 25, 2017 9:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 09, 2015 12:50 pm
Мнения: 80
Найс :))


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Май 28, 2017 11:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 29, 2015 11:48 pm
Мнения: 59
Местоположение: Rugby
Днес пробвах малко нимфинг за шарани, но нещо нещяха да ги ядат. Намерих цял пасаж шарани в една плитчина близо до брега, излгежда, че не ме забелязоха защото спокойно си ровеха по дъното. Метнах им един скуирми ворм и един хирономус, но не искаха да ги пипнат. Накрая шараните се уплашиха от пляскането и се махнаха. В крайна сметка смених нимфите с плуваща муха на повърхността и успях да хвана три шарана. Такъми - 9ft #9 пръчка, плуващт шнур и около 50-60см 12lb флуорокарбон. Умазнявах лидра зада плува защото флуорокарбона потъваше и дърпаше мухата от мястото и на приводняване, това пречеше на презентацията защото рибите искаха мухата близо до клоните.
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юни 04, 2017 5:38 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Привет от Хасково!
Аз съм ловил шарани няколко пъти,но само с нимфи.Първата и най-успешна е имитация на царевично зърно.Правя я на кука за гамарус с малко оловна тел и жълт антрон.Потъва бавно и обикновено шараните я вземат в момента на пропадане.Втората успешна нимфа е кафява имитация на ручейник със месингова/не волфрам/ златна глава.Нея я подавам след мястото, през което искам да мине.След цопването я придърпвам съвсем леко и с паузи. И в двата случая ползвам оранжев индикатор,който се втвърдява във водата.Ударите са рязки и ако не внимаваш може и да останеш без такъм... Мухарките,с които съм ловил са #4 или #5 клас с параболична акция.
<occasion Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2017 10:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 29, 2015 11:48 pm
Мнения: 59
Местоположение: Rugby
vesko написа:
Привет от Хасково!
Аз съм ловил шарани няколко пъти,но само с нимфи.Първата и най-успешна е имитация на царевично зърно.Правя я на кука за гамарус с малко оловна тел и жълт антрон.Потъва бавно и обикновено шараните я вземат в момента на пропадане.Втората успешна нимфа е кафява имитация на ручейник със месингова/не волфрам/ златна глава.Нея я подавам след мястото, през което искам да мине.След цопването я придърпвам съвсем леко и с паузи. И в двата случая ползвам оранжев индикатор,който се втвърдява във водата.Ударите са рязки и ако не внимаваш може и да останеш без такъм... Мухарките,с които съм ловил са #4 или #5 клас с параболична акция.
<occasion Веско

Обикновенно ако има надвесени клони над водата под тях почти със сигурнст стоян шарани. В такъв слъчай само подавам мухата близо до клоните и ако има шарани я взимат моментално. В открита вода стрелям няколко гранули суха кучешка храна, но забелях, че шараните взимат доста по-уверено мухата ако няма никакво допълнително захранване. Аз ползвам девети клас мухарка и як лидер защото като закачиш шаран близо до клони то моментално се изтрелва под тях и ти трябват аки такъми зада ги извадиш от там, но си е голям кеф.
Да кача още малко сникми от последните излета.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов