Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 4:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 16, 2017 9:18 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Миналата седмица след 5-годишно прекъсване отново посетих риболовните участъци на реките Тара в гр.Колашин и Лим в гр.Плав. Макар и да получих предварителна информация, че риболовът е много слаб, заради рекордните горещини и изключително ниското ниво на реките през тази година, все пак потеглих натам, защото резервациите вече бяха направени и отпуските – разрешени.
Лових с вързана от мен пръчка от бланки NEXT 10’, 3-ти клас, комбинирана с шнурче 3-ти клас на BFC. Впечатлен съм от тази пръчка, която работи страхотно и за нимфа и за суха муха. Задължително беше дълъг лидер от поне 4 метра.
Типетите няма да споменавам, защото съм бесен. Прехвалени марки, внасяни от реномирани търговци. Резултатът беше множество загубени мухи и късания от два трофейни липана и от 18-сантиметров клен.
На Тара прекарах два дни в не особено сполучливи опити да излъжа рибите. Отново се удивявах на невероятната природа по тези места и на огромния потенциал, който имат тези реки. При толкова ниско ниво виждах вирове с дължина 100-200 метра и дълбочина 2-3 метра. Не смея да си представя как изглеждат тези места при пълноводие.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Риби се виждаха, но като цяло бяха неактивни. Ето тук два липана, които се разхождаха в бистрата вода на 1,5- 2м дълбочина и се надсмиваха над моите нимфи.

Изображение

Все пак и двата дни се отчетох с по няколко дребни рибки на нимфа и на суха муха. Вторият ден валя дъжд за около час-два и тогава имаше повече емоции, но по традиция, която спазвам винаги при излетите си в Черна гора, най-голямата риба ми се откачи.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Последния ден отделих за посещение в Плав. Пътуването дотам през натоварените и частично затворени заради ремонти пътища беше доста протяжно. В крайна сметка, след като се видях с председателя на местния риболовен клуб и си поговорихме надълго-нашироко за подготовката на европейското първенство по мухарски риболов, което ще се проведе там през 2019г., ми останаха около 2 часа за риболов.
Започнах с нимфи в един дащен бързей и за кратко време достигнах двуцифрен резултат от дребни кленчета 10-18 см.

Изображение

Преместих се към едно тлъсто течение под дърветата, където при предишните си посещения бях виждал доста липани.

Изображение

Мисля, че имах късмет, защото в този момент отново заваля дъжд. В леко размътената дълбока вода започнаха да проблясват риби. Бедна ви е фантазията за какви туловища ставаше въпрос – ширина към една педя и дължина над половин метър. Успях да спра треперенето на ръцете, последваха няколко превързвания на типети и смяна на нимфи, докато намеря такива, които хем да са достатъчно малки, хем бързо да потъват към дълбокото. Трябваше и нова настройка на воденето на нимфите, така че да имитират издигане към повърхността. В крайна сметка си доставих удоволствието да извадя този липан 45-50см.

Изображение

Изображение

За съжаление в дълбоката вода и поради слабите типети нимфите даваха фира, налагаше се да превръзвам и да търся други подобни нимфи из кутийката, а тогава дойдоха и късанията от хубавите риби, за които споменах по-горе. Поне ми остана спомена от двете яки добичета, които сгъваха пръчката на геврек и рязко се втурваха нанякъде, преди да се усети това отчайващо „Пук“ и типета да увисне скъсан.
Със спирането на дъжда и изгряването на слънцето проблясванията във водата спряха, а и трябваше да си тръгвам. Надявам се обаче скоро да взема реванш от тези риби, които ми отнесоха нимфите.

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 18, 2017 8:22 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Страхотни снимки и репортаж.
Благодаря за споделянето.

Би ли споделил кои типети те подведоха?

Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 18, 2017 10:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Ники, от моста на Плав надолу покрай реката /ревира/ дали са изчистили купищата със смет пред къщите, или отново разчитат реката да "почисти".
И що не отиде под манастира, при тази ниска вода е могло да обловиш едни от най-добрите места там.

Поздрав, и благодаря за репортажа :)

п.с. при Колашин рибите казваха редовно ги "разреждали", дали и сега е така?

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 20, 2017 12:38 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Док, снимките са от началото на участъка "под манастира". Това място не е случайно, там съм хващал и младица.
Не съм минавал зад къщите да проверявам боклука, но знам, че Омар и неговите колеги редовно организират акции за почистване на ревира. Все пак домакинство на европейско първенство не се печели току-така. Мястото, където аз лових, беше чисто. А сравнено с ревира в Колашин, беше направо стерилно.

Относно Тара в Колашин, не знам дали разреждат рибите, аз виждах риби на всяко място, където надниквах.

ratamahatta, става въпрос за типети Cenex 0.09 и Stroft 0.12. С първия не съм ловил и нямам други впечатления, следвах съвет от приятел, който е имал добър опит с него. С втория изкарах целия минал сезон, че и началото на сегашния, докато свърши, само че ... го бях купил от Германия. Купен от България не е същият ...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 20, 2017 3:26 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Явно нещата там се развиват към по-добро, дано защото е достижима дестинация с хубави риби.
Омар е сериозен човек, много приятен събеседник и явно му се получават нещата.

Поздрав!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 21, 2017 7:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Привет Ники, страхотен репортаж. Аз още не съм си свалил снимките от Босна а и нямам и много защото ми се развали фотото, но скоро време може да драсна и аз един два реда.

Относ типетите, тази година лових с новия ценекс 0,12 ( квадратната ролка) и варивас флурокарбон (мисля че беше 0,09). Доболен съм и от двата. Единсвената загубена риба е с вариваса и то най-вероятно съм пречупил някъде влакното защото се скъса по средата. С ценекса ловя от 2009 и нямам оплаквания, но по ниско от 0.10 не съм слизал.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 21, 2017 7:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Драго, на последното ми ходене в Босна в началото на септември сега лових и с вариваса, и с един нов за мен флурокарбон - Trout Hunter, 0.09/0.10 и ми се струва, че новия е по-добър на възел.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов