Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Юни 19, 2019 10:16 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
От няколко месеца съм отново в тази страна и и една от първите ми задачи беше да се сдобия с членска карта на риболовния клуб в гр.Ставло, който стопанисва дълъг участък от река Амблев и няколко нейни притока. Членската карта е само за риболов хвани-пусни и само с изкуствени примамки, на цена 35 евро за година, което е напълно приемливо. Има си и няколко риболовни участъка само за хвани-пусни.
Началото на сезона се забави, заради обилните дъждове и студеното време – на първия ден за риболов 16-ти март и реката, и притоците бяха преляли. След това имах две разходки по Амблев и по притока й Червената вода (Eau Rouge), за които вече съм писал преди години, които завършиха общо с 3 дребни рибки.
През април най-после издебнах един хубав ден без дъжд и в ранния следобед цъфнах на мястото на сливането на Амблев с Червената вода. Ето го:

Изображение

Ето и една от табелките на местния риболовен клуб:

Изображение

Заради дъжда от предишните два дни нивото на реките отново се беше покачило и двете се бяха поразмътили. Колебаех се накъде да поема и реших да започна от мястото на самото сливане. Нагазих във водата и на второто подаване на нимфата чух зад гърба си силен плясък. Обърнах се и видях един огромен лебед да ме наближава устремно. Явно бях нагазил на място, което той считаше за своя територия. Със сериозна и сърдита физиономия хайванчето дойде до мен и ме фрасна яко с крилото по крака. Като видя, че излизам на брега, се успокои, но щом забеляза, че подбирам подходяща гьостерица от околните клонаци, явно се досети какво го очаква и набързо прешляпа през реката към отсрещния бряг.
Реших, че няма смисъл да упорствам в този участък, който беше вече хубаво нацамбуркан и след като погледнах още веднъж двете реки и прецених, че Червената вода е малко по-бистра, свърнах натам.

Изображение

Изображение

Явно не бях сгрешил с избора си, защото скоро започнах да дърпам рибки 18-22 см на нимфа.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Пъстървичките бяха активни и борбени и след около 2 и половина часа риболов и 15-тина броя си тръгнах доволен.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Вече кроях планове за следващо идване по тези места след около месец с къса пръчка и суха муха.

И наистина, в началото на май отново се озовах на същото място. Двама германци вече бяха опънали мухарките и нанизали шнуровете. Изненадах се, като ги видях там, но пък те направо щяха да си изпуснат мухарките, като видяха българска кола. Те се готвеха да нагазят в Червената вода, а аз и без друго имах планове да обърна по-сериозно внимание на Амблев, та всеки пое по пътя си. Голямата река отново беше висока, мътна и студена.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


След около три часа чегъртане с нимфи и само две риби, реших да сменя мястото. Студеният вятър, който духаше от сутринта, беше спрял, а над водата вече летяха еднодневки. Върнах при сливането на двете реки и установих, че германците са си тръгнали. Други колеги не се мотаеха наоколо, за разлика от бреговете на Амблев, затова аз прибрах оборудването за нимфа, извадих късо стъкло с копринения шнур, вързах сухата муха и отново тръгнах покрай Червената вода.

Изображение

Бинго! В слънчевия следобед и при излюпващите се и летящи еднодневки рибите се бяха активизирали, събираха си спокойно от повърхността и атакуваха стръвно всякакви имитации.

Изображение

Изображение


Отдавна не бях си доставял такова удоволствие да виждам пред мен по няколко вдигащи се риби, да им подавам и да ги изваждам една след друга. За около 2 часа си направих 14-15 броя, като всички риби бяха налапали мухата стръвно и дълбоко.

Изображение


За разлика от очевидно зарибените риби по Амблев, които бяха с разбъркани и опадали люспи, поотчупени перки и други травми (реката се зарибява поне 4 пъти годишно с малки и големи риби), рибките в Червената вода, макар и да достигаха максимум 25-26 см., изглеждаха съвършени и като цвят, и като форма.

Изображение

Изображение

Изображение

Спрях риболова след поредната хваната риба, която видях да се вдига в един дълбок вир, за да ми остане хубавия спомен от един страхотен мухарски ден.

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 19, 2019 11:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Браво Ники страхотен репортаж =D>

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 02, 2019 9:06 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Ники, страхотно си го описал! Благодаря, че го сподели!

Запали ми отново желанието да отида на муха :)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов