Още един човек, оставил ярка следа в историята на нашето хоби, е знаменитият Сойер.
Той е роден през 1906г. в Меката на мухарството- Южна Англия, градчето Булфорд, графство Уилтшир, на брега на реката, в известната мелница Mill House.
Започва работа като помощник-пазител на река Ейвън през 1925 г. Нает е от подполковник Бейли, като помощник на основният пазител Фред Мартин. Тяхната задача била да се грижат за 6 мили от течението на реката, северно от Солзбъри, в местността "Езерната къща". /Днес това място е собственост на певеца Стинг!/
Изключително фин, скромен и трудолюбив човек, той се издига в кариерата си, и през 1928 става "Главен пазител на водите на Офицерската риболовна асоциация", която по-късно става " Асоциация на военните, риболов със суха муха".
Той поема грижата за 6 мили от първокачествен английски карст, -най-доброто място в света за риболов на муха. Всеки Божи ден той е на реката, в продължение на 50 години !
По негово време здравето на реката се влошава рязко, и възпроизводството на пъстървата е унищожено почти на 100%. Причина за това са големите к-ва наноси от околните ферми, и намиращият се в района танков полигон, както и разрушаването на крайречните ливади . Сойер започва титанична борба за спасяването на реката . От Nine Mile River се взима оплоден хайвер, и м/у 1930-1953 годишно се зарибяват 100 000 бр. личинки. Това довежда до успех, но само временно. Реката продължава да се затлачва, и той организира останалото в историята " Голямо Почистване", в края на 50-те. С багери се изкопават най- затлачените участъци, премахват се всички стари шлюзове, пречещи на течението да отмива наносите, коритото навсякъде се връща до гол камък. Прочистват се потоците, които са люпилни за малки рибки и насекоми. И, накрая, на най-засегнатите притоци се разполагат баражи, препятстващи вкарването на наноси в реката.
Това оказва незабавен ефект, и реката връща блясъка и славата си като най-доброто място в света. Членовете на клуба са единодушни, че никога в историята не е имало по-добър риболов на суха муха. Рибата се размножава толкова добре, че прекратятват зарибяването !
Уви, след няколко години приказката отново се влошава. Органичното замърсяване от околните ферми довежда до експлозия на растителността, но големият проблем е ,че рибата не расте както трябва. Франк открива, че причината е недостатъчна минерализация на водата, и разпорежда да се изсипва в големи к-ва смлян варовик /креда/. Това спасява положението отново, като мрамор и креда ,смлени , се доставят от Франция !
Днес, макар че членовете на SDFFA продължават да се грижат за реката, това не се прави, защото е прекалено скъпо.. По- изгодно е отглеждането и зарибяването направо на големи пъстърви.
Във Англия има ПЕТ реки с името Ейвън. На Proto-Brythonic означава "река". Уилтшир Ейвън е реката с най-голямото биоразнообразие на Острова- в нея има 180 вида. Известна е също с феномена "дънен лед"-на места дъното съдържа лед, останал пресован от ледниковият период . Изворът и е на само 150 метра надморска височина, влива се в Ламанш, дълга е 96 км. Извира и тече през легло от най-фин бял варовик /креда.
ЗА РИБОЛОВА И МУХИТЕ НА ФРАНК СОЙЕР ПРОДЪЛЖАВАМЕ ПО- НАТАМ..
ПРИЯТНО ЧЕТЕНЕ , ПРИЯТЕЛИ !
https://www.google.bg/search?q=river+avon+salisbury&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjhofDc4aTYAhUSo6QKHWAzCD4Q_AUICigB&biw=1018&bih=668#imgrc=C5slfJCuc9PMmM: