Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 6:40 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Яну 20, 2009 7:13 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здравейте молодци!!! Знаете, че си вършея из убавините от миналия век и никак не ми се "връща" в настоящето :wink: :lol: . Та шетайки насам-натам попаднах на много интересна пръчка Мичел Конолон с дизайн от Чарлз Риц. Същата бе с приятен матово-графитен цвят, даун локинг изцяло метален държач, характерен за старите фибростъкла и метална шпиготна втулка. Всъщност ето ви няколко снимки на пръта:

Изображение

Изображение

Изображение

Почти бях подминал обявата, но името Чарлз Риц ми прозвуча твърде помпозно и се поразрових малко из великото Гугле......Излишно е да ви казвам, че отново останах като ударен с мокър парцал и за пореден път се убедих колко смешни и жалки изглеждаме в дребнавите си разправии на фона на такива личности като Риц. Лично за мен е особено полезно, когато откривам толкова фрапиращо значими неща за хобито...просто ми се подрязват неминуемо растящите крилца / все пак съм си българин :wink: / и както казваше май френд Бай Тоше - се приземявам......Не е лошо всеки от време на време да се приземява самостоятелно...така някак си с профилактична цел :lol: :lol: :lol: :lol: .
И така, Чарлз Цезар Риц се ражда на 01.08.1891г. в семейството на прочутия швейцарски хотелиер Цезар Риц и Мари-Луис Бек. Фамилията е собственик на световноизвестния хотел Риц, находящ се в Париж. Чарлз емигрира в Америка през 1916г., връща се във Франция, когато баща му умира и през 1918г. отново се връща в Щатите. Подобно на баща си се запалва по мухарството и овладява тайните му в Американския запад. Окончателно Риц се връща в Париж през 1930г., за да помага на майка си в управлението на хотела. Риц бързо се превръща в една от водещите фигури в мухарството в световен мащаб. Основател е на фамозния "Фарио клуб", личен приятел с Ърнест Хемингуей, откривател е на т.нар. хай спийд - хай лайн стил кастинг / HSHL /. Мълвата говори, че е тренирал мускулите си имитирайки кастинг движенията с бутилки от шампанско, пълни с пясък. Явно е бил силов кастър, но същевременно върл привърженик и един от откривателите на пълните параболици. Тук стигаме и до едно от свещените имена в бамбуците - моделът на Пезон и Мишел Суперпараболик ППП / Pendular Progressive Power /. Принципно Риц е основния дизайнер на тейпърите на Пезон и Мишел, тогава и там среща великия Джим Пейн, създава т.нар. Варио-Пауър прът, комбинация от стъклена основа и бамбуков връх. Създател е и на серията стъклени пръти ЛЛ/ЛФ / long lift / long flex /. Негово творение е и допълнителното усилване на последните десет инча от върха на пръта. Може да ви прозвучи куриозно, но Риц държи патента и е откривател на така модерните у нас преди години апрески!! Съвременниците му го описват като земен човек, с нищо неподсказващ и неафиширащ за изключителното си финансово състояние, феноменален кастър. Негова е мисълта, че има три типа кастъри - съзнателни, несъзнателни и безинтересни. Отдава изключително внимание на презентацията - обичал е да казва, че дори и в рая да мухарстваш и небесата да ти шептят къде са легнали най-големите риби, дори и тогава знанието за водата и коректната презентация си остават най-значимите фактори.
Ето какво казва за него великият Хемингуей в предговора за най-известната книга на Риц "A flyfisher's life":
" Чарлз Риц е един от най-фините риболовци, които познавам. Той не само е велик мухар на пъстърви и сьомги, а и един от най- завладяващите разказвачи и блестящ майстор". Друг прочут риболовец и основател на Ескуайър мегъзин Арнолд Гингрич казва, че книгата на Риц е основополагащ камък в риболовната литература и всеки сериозен мухар трябва да я прочете.
Ето и малко снимков материал:

Изображение

Риц и Хемингуей по време на връчване на награди от клуб "Фарио":

Изображение

Ето и сайта на клуб "Фарио":

http://www.farioclub.org/

Чарлз Риц умира на 11.07.1976г., като е погребан до първата си съпруга в гробището Пер Лашез. През 1999г. е вписан в залата на вечната слава на ИГФА...

Това е момчета...Тия дни ще ви разкажа за моделите на Пезон и Мишел, някои от които са създадени за не по-малко велики имена от онова време.....като речния пазач и гид Ханс Гебетстройтер от Гмунден, Австрия....Поздрави на всички!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 20, 2009 7:46 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Дет се вика, такава..тема чаках... :D :D "Пезон и Мишел" ми е любимата фирма,за която съм писал подробно във списанието на Калоян ,мисля,преди години,но Бат`Райко е фамозен разказо-интернето-търсач,така че,думата е негова-аз ще го допълвам....с уважение. :D :D
Съдбите на г-н Риц и "Пезон и Мишел "са свързани във едно славно време,когато Франция изживява петата република,отърсвайки се от ужаса на Първата Световна-война, във сравнение с която ,според много възрастни хора,Втората Световна била просто като ..природно бедствие!! По същото време във Франция има и платен годишен отпуск-нещо, немислимо във отвратителния тогавашен капитализъм..
Консултант на марката по въпросите на прътите за марлин е и самият Хемингуей..Това са мухарките,упоменати от него във "Фиеста-и изгрява слънце",една книга,илюстрираща до голяма степен американското богатство и непукизъм-студенти отиват през ваканцията за пъстърва в Испания,раздирана от гражданска война..
Между другото,"ППП означава "Пюисанс Пендюлер Прогресив"-на ФРЕНСКИ, прогресивно предаване на мощността.За това говорим във време,когато другите производители са се замеряли с камъни,и не са знаели кой крак им е ляв-кой-десен...Не случайно Риц печели с такива пръти всички съревнования по кастинг с лекота..Много по-богата,и по-интересна е спининговата история на марката,но тя е за друг форум.
Най-големият парадокс е,че във България е имало много стойностни риболовци и мухари,някъде до средата на 50-те години,след което настъпва тотално безумие-не политическо,народо -месарско-дъначки,шарани ,капани ,килограми,буркани,което продължава до днес...
Поздрави.. :D :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Яну 20, 2009 11:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Бат Райка - Ово е естетика! :D :D :D
Направо ми грабна съзнанието с Риц. Това, че е бил приятел с Хемингуей и е погребан в Пер Лашез е повече от достатчно. Остава да са на една алея е с Морисън и Балзак. :D :D :D :D :D
Поздрави!
П.С.
нещата, като с брауновото движение не са случайни.
:D :D :D :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов