Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 1:04 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Фев 09, 2009 11:19 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Много се говори,понякога типично по нашенски,за този човек,една от безспорните легенди в мухарството...
Затова, е по -добре да чуем неговата биография,разказана простичко , от самият него...
Ето я:
"Аз съм се родилна 18 декември, 1947 год., в град Велс,Горна Австрия. Когато съм бил на три години ,родителите ми решили да се преместим във Гмунден, градче със "имперски" стил..Този град е,така да се каже,"вратата" на Залцкамергут-област на северният край на нашите Алпи,известна със добива на сол,солени пещери и многочислени реки и езера.На 13 гдини аз получих своята първа въдица и започнах да ловя костури и червеноперки във езерото Траун, но по-често погледа ми бе насочен към изтичащата от него, всемирно известна река-Гмунднер Траун.По това време,много известни мухари от цяла Европа идваха на тази река.Рибните запаси-от езерна и проточна пъстърва,и липан ,бяха огромни!!! По-голямата част от лятната си ваканция аз прекарвах на брега на реката.Скоро научих стоянките на големите риби, и ги показвах на мухарите,а те понякога ми даваха да заметна със безценните им въдици..
Когато станах на 14,дойде и моят час!!! След като работих цяло лято във една тухларна фабрика,си купих евтина бамбукова мухарка, паралелен шнур, няколко прости мухи,и , разбира се-еднодневен лиценз за риболов на Траун!!
Как искам да се върна назад във тези далечни времена,па макар и само за един- единствен ден,със всичките си сегашни знания и такъми!!! Сега,популацията на рибата в реката е само една малка частица от това,което беше тогава!!!
Учих 4 години във начално у-ще,и след това-8 год. гимназия в Гмунден.Добре си спомнях това време.Бях на петнайсет,имах малко пари,за да си купувам скъпи мухи,а и те приличаха много малко на живите същества,с които се хранеше рибата в Траун! Ето защо,започнах да връзвам сам.Във подарената от родителите ми книга-"Ръководство по изработка на такъми от риболовци-любители " имаше рисунки на класически английски мухи.Менгеме си направих от рамка на резбарско лъкче,шевен конец,перо от четката за прах,която любезно "отклоних" от баба,прости куки-и готово...Власинките на перото бяха ужасно дълги, но аз,без да се колебая,ги окастрих със една ножица,и въпреки това кълвеше!!!
Родителите ми,слава богу ,поддържаха интереса ми към мухарлъка,но освен всичко ,се занимавах сериозно със баскетбол,-готвех се за състезания...
Моят брат бе 9год.по-малък,и тъй като не споделяше интереса ми, се учех сам ,и от малкото тогава книги на немски език..
През 1968 получих атестата си за зрялост,и постъпих за 1 год.на военна служба. През 1969 започнах да уча за учител по география и физ.възпитание във университета в Залцбург.Там,през1972открих у себе си истинска любов към връзването на мухи.Във Виена по това време имаше един търговец-Норберт Айпелтауер.От него си купих първите си скалпове,мух.куки,конци и др.материали,и започнах да връзвам сериозно.
На 26 години се дипломирах,със степен "магистър" по естественни науки, и започнах да преподавам във търговската академия в Гмунден.Същата година се ожених.Заплатата на млад учител не стигаше,и започнах да връзвам мухи за продан. Първата ми сериозна покупка бе една безумно скъпа /тогава/ карбонова пръчка на фирмата "Фенуик".От мухи купих първата пералня в къщи, телевизора и масата във гостната....Връзвах като луд-за дългите шест зимни месеца успявах да вържа10-15000 мухи!!! Образците,които връзвах,бяха за масовият вкус тогава- "Уикамс Фенси","Ред Таг", "Грийнуел Глори" и подобни. Не след дълго това ми омръзна до смърт, и станах редовен посетител на кинкалерийте ,откъдето си купувах всевъзможни лъскави и пухени неща,които претворявах в мухи. Рибарите отначало ми се смееха,но после видяха,че рибата кълве повече,отколкото на класическите образци,които бе видяла стотици пъти!!
През1974 година отвори отново врати световно известният мухарски хотел на Траун-"Мариенбрюке". Той беше временно затворен поради строителството на ВЕЦ на любимата река..Собственника на хотела реши да направи мухарско училище,за да привлече клиенти.От самото начало,шеф щеше да е най-известният мухар на Траун,човекът,измислил "австрийският" стил,Ханс Гебетсройтер.Той бе близък приятел на Чарлз Риц и Лий Улф,а стила му бе подробно описан от Ерих Щол във двете най-известни немски книги-"Висша школа по риболов на пъстърва",и "Висша школа по риболов на липан".
Дотук добре,само че ,Ханс не искаше цяло лято да обучава и ме помоли през лятната ваканция юли и август да го замествам.Това прерасна в приятелство и партньорство,което продължи до самата му смърт,през1986....
Днес аз продължавам да уча хората на неговите завети във моето собствено мухарско училище..


СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ....


Поздрави и приятно четене.. \:D/ \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 8:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бате Данчо, благодарности за положения труд...умирам за такива четива :lol: :lol: !!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 9:34 am 
Offline

Регистриран на: Сря Дек 03, 2008 9:21 pm
Мнения: 107
Местоположение: Pleven
Много интересно.Супер <winers

_________________
Не живей в миналото!Не мечтай в бъдещето!А се концентрирай в НАСТОЯЩЕТО!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 12:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 3:19 pm
Мнения: 138
Бат Райко е казал съвсем точно и мойто мнение, но все пак благодаря! <bravo Очаквам продължението...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 1:35 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Браво Данчо - всичко това тоя човек ми го е разказвал в очите и е наистина много голям!!!! И аз играех баскет много като малък сега остава да събера и за пералня :wink:


Поздрави !!!

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 3:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Данчо, мерси за положения труд.
Роман Мозер ми е фаворит :D
Жалко, че у нас си немаме нашия Роман...

С интерес очаквам продължението :D

Жив и здрав
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 4:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 05, 2008 5:24 pm
Мнения: 119
Местоположение: София
Браво!!!!! :) :)

Поздрави!

_________________
НЕ ИСКАМ да съм БГ Мухар , но ако избирате мухарски Шеф ще гласувам!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 8:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Адаш свалям ти шапка, Благодаря, че сподели тази прекрасна история, много ми хареса. Снощи около 02:30 я четох и днес цял ден не ми излиза от главата. С нетърпение очаквам продължението.
Още един път Благодаря, за споделеното знание.

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 8:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Мар 19, 2007 6:29 pm
Мнения: 115
Местоположение: plovdiv
Много интересна статия.Поздрави!!!! :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 9:09 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Един от големите разказва за един от големите!
Благодарности Данчо!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 10, 2009 10:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря за оценката, колеги!! :D
Особенно интересно е, че и там има ВЕЦ-ове,мамка му! Но,и пазят хората.. И тъй, продължаваме:
"....През тези години,просто да ловя пъстървови на муха,ей така, ми омръзна,и започнах да ловя други видове риба във старите корита около Дунава.Ловихна хляб, на бял червей,на блесна и воблер,и най-накрая се върнах там,откъдето избягах-хванах всички видове хищни "господа с плавници"на стример,с мухарката :D .
Първата си статия в мухарско списание публикувах на 28.Списанието беше "Флийгенфишер"/Мухар/.Статията -"Buck Kaddis".
По това време се запознах на Траун със много риболовци,които споделиха с мен своите мухи.Някои от тях ме вдъхновиха за мои модели,а някои от тези хора са мои приятели за цял живот...
..Семейството ми растеше.Със разлика от една година се появяваха моите синове...И, макар че бяха от бебе със мен на реката ,в раницата,нито един от тях не "прихвана" моята страст!!!
Когато бях на около 30,приятелите от Тирол ми подариха "скачащата нимфа".Това беше много малка червеникаво-кафява нимфа,рибната със златна тел,и златна пластмасова глава.Изпълнена бе на кука без ухо,предварително вързана на монофилен повод.Цялата система беше монтирана на дълъг повод-като чепаре,и се замяташе със спининг и "тиролско дръвце" срещу течението.Това нещо се оказа единственото възможно за големите липани във нашите големи,"със цвят " реки-Инн и Драу.
Естесвенно, аз веднага вързах такава нимфа и заметнах на един плитък участък от Траун..Това, което последва,ще ми е винаги пред очите:четири-пет големи риби се спуснаха от всички посоки,за да налапат нимфата!! За съжаление,тя бе много лека..Пробвах със няколко неща,и най-доброто се оказа месингово топче,от въртяща се блесна.Голям проблем беше да се нахлузи,тъй като канала му е цилиндричен,и в края на краищата най-добрата кука се оказа "Партридж" Капитан Хамилтон",Л3А.Най-после ловях големите липани по дъното безпроблемно !
Когато станах на 31,започна сътрудничеството ми със един млад хлебопекар и запален мухар,от гр.Зиегсдорф,Бавария-Германия.Това беше Руди Хегер!Този човек положи начало на бизнеса "10 най-добри неща за муха-доставка по пощата".Цялата стока-скалпове "Метц",ножички, инструменти, менгемета "Xuron" човекът държеше в куфар, под леглото....
Тъй като вече бях напред със синтетиката, двамата положихме началото на нова серия продукти- "Траун Ривер Продуктс". Аз отговарях за намирането,изследването и внедряването на нови материали,а Руди-за продажбата. Използването на синтетиката откри но свят във мухарството,със изцяло нов силует, със нови възможности да създадеш плуващи или потъващи образци..
По това време почти напълно се отказах да връзвам мухи за магазините в родният ми град, и полудях по родбилдинга,по специално от графитови колена правих пръти със прекрасен дизайн..
Двамата с Руди обиколихме всички известни връзвачи на мухи, и производители на бланки в Англия и САЩ.Във Англия срещнах един човек, Алан Бремли.Той стана най-добрият ми приятел.Като работещ във "Партридж оф Редич",той създаде по мой проект огромно разнообразие от мухарски куки,особенно такива за пупа на ручейник.
Започнаха да ме канят по всевъзможни панаири,особенно на фамозният английски "Чатсуърт Англинг Феър".Там се запознах със О.Едуардс,Дейв Уотън, Чарлз Жарден,Тафф Прайс,Малкълм Гринхел.Тези хора станаха мои приятели за цял живот.
Огромна загуба за всички нас бе ,когато ни напусна твърде млад Алан Бремли,по това време вече директор на "Партридж"!!!!
От 1980 започнах да разработвам нови поводи,плетени и усукани с различно тегло. Към днешен ден, аз произвеждам във Австрия 26 различни модела лидери, ползващи се със огромна популярност във цял свят..
Пак през80-те,започнах със неразделните ми другари-"двамата Вили",да пътуваме за риба по света.Първото ни пътешествие бе в Аляска.Заедно,направихме 20 пътешествия....


СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ.. \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 7:56 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Данчо написа:

"Със разлика от една година се появяваха моите синове...И, макар че бяха от бебе със мен на реката ,в раницата,нито един от тях не "прихвана" моята страст!!!"

Е това са парадоксите на живота... :wink: :wink: !! Бахти човека, бахти жизнения път.....във всяко второ изречение се споменават легенди!!! Поздрави на всички!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 10:14 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
И така,последната част:
" За нас беше голямо предизвикателство да се спускаме по реките на Бристолският залив и да правим рафт на "Кървавата Мери",но, както и преди,основен полигон за моите мухи си остана Траун, и другите близки, прекрасни реки на моята Родина-Вьокла, Щаер и Тайхел..
Безконечно количество мухи излетя от менгемето ми през годините.Някои от тях станаха световно известни.Нимфата със златната глава покори Америка благодарение на публикацията на Том Розенбауер,от "Орвис". "Роман Мозер Балуун Пупа",стана известна благодарение на книгата на Джудит Данхем,"Мухи за пъстърва".Реалистичните мухи също не убягнаха от вниманието ми-именно аз създадох и наложих"Уитлок Виберт Бокс"във немскоговорящият регион на света..Със Д.Уйтлок се запознах във Западен Йелоустоун, и госчитам за един от най-добрите мухари в света..
През 1984г.се роди моята дъщеря.И нея носих със раницата на реката...Днес тя е сериозно увлечена,добра мухарка!!!
През тази година ,в резултат на възникнали сериозни разногласия,напуснах "Траун Ривер Продуктс" и основах собствена фирма-"Р. Мозер Иноватив Фишинг".Трудно се действа от затворена,немскоговоряща страна,ето защо станах редовен участник на "Флай Такъл Дийлър Шоу",във Денвър,Колорадо.Със моят стример от "Плушил",-първият синтетичен триизмерен стример,попаднах във 10-ката на най-добрите продукти на шоуто.
Днес човек не може да си представи мухарска маса, без синтетичните материали ,като "Кактус Ченил" ,"Гост Файбер", Плушил", "Боди Глас ",и много,много други..
Във последните пет години особенно внимание отделям на руският пазар.Често пътувам натам, по покана на моят московски приятел,официален дистрибутор на моите продукти. Заснехме три филма ,във помощ на руските мухари.За това много ми помогна опита при създаването на предишните шест филма- Нови Перспективи със Еднодневката," "Н. Персп.със Ручейника ", Н.персп със СТоунфлай", и "Риболов на пъсърва на стример".
Във течение на 10 години по поръка на местен риболовен клуб разработвах 10километров участък от Агер,приток на Траун.Особенно се гордея със това си дело,и със това,че възстановихме естественното местообитание на пъстървата.Днес Агер бавно ,но сигурно се превръща във една от най-атрактивните реки в района. Във това дело много ми помогна моята любима, вярна спътница в живота -Корнелия,също запалена мухарка...
През есента на 2003 год.кариерата ми на учител приключи. След като се пенсионирах, се появи свободно време, и със удвоени сили се впуснах да пътувам,да разработвам нови материали и да ръководя фирмата.Сред бъдещите ми планове е посещение на Нова Зеландия.
Особенно силно е и желанието на моите приятели да напиша книга, за опита от целия ми живот.За това,има достатъчно време...

КРАЙ

Очаквайте скоро материал за човека-пазител на Траун, човека,които измисли стила на показалеца,който накара Европа да си отреже въдиците наполовина- Ханс Гебетсройтер :D :D
Поздрави,и приятно четене.... \:D/ \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 12:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Благодарско Данчо :!:

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 11, 2009 1:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 4:00 pm
Мнения: 132
:D И от мен да си жив и здрав !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов