Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:31 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 1:59 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Това е може би, най великия конструктор на съвременни бамбукови въдици, човек със потресаващ живот и съдба,тясно свързана със революцията в кастинга,великите Риц и Гебетсройтер..
Няма и не може да има по пълна и сърцераздирателна биография за този човек, от неговия НЕКРОЛОГ,издаден от неговите приятели..

ВЪВ ПАМЕТ НА ВАЛТЕР БРУНЕР
Инж. Михаил Шремзер

Изображение

Тежко е да загубиш любим човек..
Утешава само мисълта,че на нашия Валтер Брунер приживе бе подарено много любов,дружба и признание..
Какъв беше този,нямащ равни,човек?
Той се е родил на 2 април,1927 год.във Пибург,общ.Санкт- Пантелеон.Неговият дядо по майчина линия бил он гр.Клаузен, Южен Тирол.Той бил многодобър дърводелец,специалист по ценни породи дърво, и дърворезбар.Негови работи и досега могат да се видят във църквата в Клаузен.Той именно "положил в люлката" на Валтер двете животоопределящи неща:дълбокото разбиране на душата на дървото и постоянното съединение на изкуството със природата...
Изпълнявайки дълга си към Родината,Валтер бива тежко ранен във боевете на Одер, на 2 март,1945 год.,и попада в плен.Освободен е през 1946.
Неговата родна река била Еннс.През 1946 да си купиш такъми ,било невъзможно,и той си направил сам..Ловил основно на червей,шаранови риби,но закачал и по някой липан..
През 1949 му се случило приключение: видял на неговите места човек,който имал вид на аристократ,и ловял без плувка и стръв,само със една малка черна муха,но дърпал липаните един след друг!!
Чутото от непознтия предопределило живота му.
Источник на вдъхновение станала книгата "Ловене на риба с въдица". Там имало описание на конструкцията на бамбуков прът. Валтер работел с ясен,само през ноща,тъй като през деня изкарвал хляба си като дърводелец във една строителна фабрика във Щаер.
Сега той взел стари бамбукови пръти за дунавски таймен/Еннс винаги се е славила като реката с големи запаси от този вид/,разглобил ги на летвички и направил първите си мухарки. Те били меки,"английски "тип, и не ставали за риболов по обрасли брегове.
През 1951 бил по работа във Виена.На витрината на Плавиш видял тубус за бамбукова мухарка.Влязъл и Карл Плавиш му казал,че на тавана има бамбуков материал.Валтер купил всичко и се върнал във Щаер.
Той измислил технологията сам.Отначало сушал лентичките на печката,после си направил пещ, фрезовъчна машина,машина за намотаване на конеца итакава за втулките,защото от "Харди" много го бавели с доставката..

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 4:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
.. за този човек можем да кажем, че по онова време е "откривал топлата вода" :D

Благодарско Данчо,
тогава хората са правили наистина уникални неща.

С нетърпение чакам продължението

Жив и здрав
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 5:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
И аз чакам Данчо,стегнал ме е кръста и освен инжекциите и лежането форума е единственото приятно нещо заради твоята поредица.
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 7:50 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
:D :D ПРОДЪЛЖАВАМЕ :D :D

"През 1958 Валтер замята в поток със силно обрасли брегове.Пъстървата се храни активно на повърхноста, но дългъта и мека пръчка довежда до постоянни закачи. Бруннер побеснял,върнал се вкъщи,взел един бамбуков спининг, и го преработил в мухарка. Така се ражда легендата за неповторимият строй на пръчките "Бруннер".
През 1961 се запознава със Ханс Гебетсройтер. Потресен от видяното, големият майстор казва:"ако успееш да съхраниш това качество, те чака бляскаво бъдеще". Това окончателно убеждава Валтер ,че трябва да изостави всичко друго,и да се заеме само с производство на лепени мухарки.През 1963 той основава фирмата си" Бруннер-Австрия-Мухарски пръти".Работи сам, считайки,че само той може да обезпечи нужното качество.Експериментира постояно.През 1977 известният френски спортен журналист и мухар Пежуно пише:" Във Австрия има един майстор на пръти, който работи във духа и на,дори над нивото на най-добрите Американски неща.Валтер Бруннер произвежда без съмнение най-добрите мухарки на Стария Свят,и зааленият Европейски мухар просто не може да живее без такава пръчка"..
Майсторът не искал ,а и неможел да се занимава с продажбата на своите неща, и се обадил на няколко извесни търговци във Виена,Линц и Залцбург, но всички му отказали,-рискът им се сторил прекалено голям.Тогава той отишъл във Виена, на "Елизабет щрассе",във магазинчето на Адалберт Грасмюк,сам родбилдър и призьор във кастинг съревнования преди войната.. Той заявил, че ще ги продава, при две условия-1.прътите да са в дължини и класове,каквито той определи. 2.Бруннер да доставя само на него!
Така се ражда световно известната серия "Аустрия"...

През1971 Риц идва в Щаер.Двамата велики прекарват часове в работилницата,обсъждайки строя и начинът на кастинг.Пак по това време Ерих Щол и Ханс Гебетсройтер във книгата си "Висша школа по риболов на липан"издигат безсмъртен литературен паметник на майстора-родбилдър...



Изображение

Ханс Гебетсройтер води Майстор-клас, 1986.Президента на Австрийското риболовно общество ,инж.Хайнц Будин го наблюдава с интерес.

Изображение
Адалберт Грасмюк се подготвя за риболов

Изображение
Oтляво надясно:Гебетсройтер, Чарлз Риц, Валтер Бруннер..
Изображение

Майстора във своятя работилница

Изображение
Валтер-почетен член на АРО ! май,2003 година , Рабенщайн.

Валтер живееше по принципа на Норберт Айпелтауер-"Риболова-това не е ловене на риба, а наслаждение от видяното и преживяното.."
Той казваше: " Да ловя риба на муха за мен е върховна наслада.Да заметна чисто и правилно на отсрещният бряг и да накарам пъстървата да ми клъвне,е неизмерима наслада,дори и рибата да не е много голяма...Ако се случи да се прибера без риба, това не е кой знае какво, а просто-още един хубав ден, подарен ми от Господ.."


Д-р Михаил Хофмайер,вице президент на АРО, по повод 100 годишнината на последното, казва:
" Бруннер има всички качества на приказните Велики Майстори-винаги е любезен и готов да ти помогне, и е невероятно скромен.Още по-прекрасното е, че живее между нас.."

Ние ти благодарим за всичко,скъпи приятелю, и казваме за последен път:"ни опашка,нито люспа".
ПОЧИВАЙ В МИР

21.01.2007 ГОД.


/СЪС НЕЗНАЧИТЕЛНИ СЪКРАЩЕНИЯ/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 8:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:21 pm
Мнения: 251
Данчо Савов написа:
Той казваше: " Да ловя риба на муха за мен е върховна наслада.Да заметна чисто и правилно на отсрещният бряг и да накарам пъстървата да ми клъвне,е неизмерима наслада,дори и рибата да не е много голяма...Ако се случи да се прибера без риба, това не е кой знае какво, а просто-още един хубав ден, подарен ми от Господ.."


Oooo....по-точно казано,здраве му кажи.Аз си признавам,че не бях чувал досега за този човек/както и за много други очевидно :? /,но това няма да ми попречи утре да пийна малко винце в негова памет-то половинлитровата бутилчица си е вече е в раницата,и без това го дават доста прохладно :lol: .Благодарско на Данчо Савов за материала,дето е пуснал за този Майстор,според мен малко вино на пъстървова река точно на 14-ти я ден на февруари ще е хубаво в негова памет...е,ако и има някоя риба ще е още по-хубаво...,да сме живи и здрави.Както казваше един друг Майстор-"ако сме много щастливи хора,може да хванем и някоя пъстърва"...На всички пожелавам успех през уикенда,то малко му трябва на човек...

_________________
Винаги можеш да направиш още една крачка нагоре!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 8:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Наслада за окото, наслада за душата....само така мога да оприлича разказаното от бат ви Данчо.....Единственото, което мога да допълня към написаното е да ви предложа няколко снимки на един от най-прочутите модели на Бруннер - Гебетстройтер Супер / слад разказа за Гебетстройтер едва ли ще ви учуди, че пръта е 6.6 фута, 5 клас, екстра фаст акция /:

Изображение
Изображение
Изображение

В един от най-сериозните щатски "бамбукови форуми" Бруннер е представен по следния начин - "..представете си Джим Пейн и Хайръм Леонард в една персона - това е Бруннер в Централна Европа - най - перфектният и елегантен кастър на австрийски стил, който съм виждал и един от най-големите джентълмени, които съм имал удоволствието да познавам лично!! Повечето от прътите на Бруннер са силно повлияни от Ханс Гебетстройтер - иконата на австрийското мухарство. След смъртта на Гебетстройтер Бруннер се чувства творчески по-свободен и създава малко по-чувствителни и бавни като акция пръти. Сред тях е прословутия тейпър Амабиле и почти мистичния Амабиле 2000. От този тейпър Бруннер създава много ограничен брой извънкаталожни пръти с дължина 7 фута, 2/3 клас / най-лекият прът, който е правил някога /. Имам честта да притежавам такъв прът и той никога няма да напусне моето семейството......."

Бат Данчо, отново ти благодаря за времето, което отдели, за да бъдем по-ограмотени човеци!! Поздрави!!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 9:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Бат Райко,
От снимките,които си копнал стигам до следните изводи/не казвам,че са верни \:D/ /:Дръжката е досущ като Харди Палакона,а средната секция е без ферули/по-скоро втората/,може би там връзката е с бамбукова втулка???Или греша и това е някакво друго помощно средство за мухарене,а не средна секция?
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 10:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Веско, здрасти!! За дръжката и държача си прав - типично "палаконова" цигара, типичен английски алуминиев харди тертип "кап енд ринг", но оцветен в черно и гравиран с инициалите на Бруннер.
Сега, навсякъде Гебетстройтер Супер го дават 6'6" 2/1 wt5 / излишно е точно на теб да "превеждам" тая конфигурация :wink: /. Та оттук следва единствения логичен / поне за мен / извод - пръчката е с различни по дължина секции, а тая "джаджа" е просто.... своеобразен огромен "феръл плъг", с помощта на който се изравняват дължините и се препятства евентуално счупване на по-дългия връх при пренос с калъфа. Съдейки по фотосите, туй нящо е с дължина около 40 - 50 санта / ако приемем, че е изравнено с края на дръжката, то на втората снимка другия му край е около надписа на пръта /. Виждал съм подобни изравнители, но е почти невъзможно да се сетя в момента къде :roll: :roll: . Поздрави!!!

П.С.: Айде да се поправя....който търси, намира :wink: :wink: / "джаджата" се вижда на втората снимка, а текстуално - "..long bamboo ferrule plug to make the butt the same length as the tips.." / :

http://www.mwreynolds.com/HTML/rodpezon ... eight.html

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 10:40 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Момчета, разгледах доста материали за този човек,преди да реша да напиша точно това.. Имаше и една по къса- от Норбер Айпелтауер-"Стилът на показалеца". Та там се обясняваше, ЧЕ ПУРООБРАЗНАТА ДРЪЖКА Е ЕДИНСТВЕНАТА ВЪЗМОЖНА ПРИ ТОЗИ СТИЛ,НО-ЗА КЪС ПРЪТ....ПРИ ПО-ГОЛЯМА ДЪЛЖИНА ОТ2-2,40 УМОРЯВА РЪКАТА,И ТАМ ПО ДБЪР Е КЛАСИЧЕСКИЯТ "РЕВЪРС ХАЛФ УЕЛС...ЕТО ОЩЕ МАЛКО СНИМКИ от ония славни времена....

Изображение

Тони Пезендорфер/чичо на автора на статията за Х.Г., също легенда/,със Д-р. Брик, уловил тази 6,8 езерна пъстърва на муха"Силвер Доктор",1936 год.

Изображение

Тони Пезендорфер на любимият Траун,1992 год....
Поздрави... :D :D Много,много се радвам,че ви хареса.. :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Фев 13, 2009 10:43 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Относно различната дължина, когато бях лимонада,много се чудех, защо най-скъпите спиниги и мухарки на ДАМ едното време бяха със къса основа и дълъг връх... НЕВЕЖЕСТВО,ТЕГОБА... :D :D :oops: :oops:

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 14, 2009 8:49 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Здрасти, Бат Данчо!! Лично аз за сефте видях такива разминавания в секциите, когато започнах да осъзнавам, че ултра, супер, мега, хипер модулния карбон не е най-важното / и единственото под слънцето / :wink: и попаднах на снимки на съвременни японски фибростъкла...Както си писах с един съфорумец тия дни - те тия са на 238-мия етаж от болницата :lol: :lol: :lol: ! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 14, 2009 9:31 am 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ето, такива теми и диалози трябва да има по форума,КОМУНИКАЦИЯ,ЛЮБОВ И ПРИЯТЕЛСТВО,а не простотии и дрязги...

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 14, 2009 11:16 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Абсолютно сте прави приятели!
И за темите и за истинските неща.Колкото до този модел с помощното парче,пазещо дългата секция от счупване като изравнява иначе късата долна част-в Ибейката си гледал бате Райко,таме пълно с такива бамбучки. :lol: И отговорно заявявам,че ако навремето съм бил лимонада, то сега не се смятам за шампанско. \:D/ По скоро Тоник!?!/не че го слагам на по-горно ниво от лимонадата-у нас нещата винаги идват с известно закъснение/
Веско
П.С. Скоро по Ибея продаваха един такъв бамбук и аз невежата не му обърнах много,много внимание,щото реших,че е от съвременен билдър. :oops: Много беше нова сопата,а и тези къси дължини/имам 7'/,аз търсех определено нещо по-лонг.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 14, 2009 11:38 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Данчо - никога няма да се уморя да повтарям, че в крайна сметка форумите са за това - да комуникираш ползотворно с человеците, а другото.....то е от нечестивия :wink: :wink:.
Веско здрасти, винаги съм казвал, че Ибейката е като машина на времето - можеш да видиш, а ако е рекъл оня отгоре :lol: , току виж и спечелиш история, не обикновени мухарки, макари и т.н....
Като заговорихте за напитки :wink: , вчера с булята си взехме "Етър", който, разбира се, нямаше нищо общо със стария "Етър" и се раздумахме за безалкохолните от миналото - сетихме се и за "Алтая", и за фруктозата, и за ония лелки/чичовци с количките, дето с едно "никел-силвър" :lol: :lol: :lol: миниатюрно черпаче слагаха гъст сироп в стъклена чаша и после го разреждаха с газирана вода..... \:D/ \:D/ \:D/ !!
П.С.: Оправяй кръста бързо, че времето е наше \:D/ \:D/ \:D/ !!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Фев 14, 2009 4:33 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
В годините,когато бях лимонада,срещнах на брега на Искър над язовира един човек с мухарка.Това бе чудо невиждано..Разговорихме се. Аз,вече "опитен кленист",маах със една джапанка.Много се кефех на току-що купеният си "ДАМ",който се продаваше за "карбон".Отвътре въдицата си беше кафяво стъкло, а отвън беше черна и лъскава,като лъсната с боя за печки "Щъркел",производство на ТПК "Иван Чолев",Костенец. Приличаше на тръба от прахосмукачка,със забита в нея дръжка от метла,и имаше горе- долу същите дебелина и строй..Излишно е да ви описвам,колко бях щастлив-особенно от надписа "Карбон".Човекът ми каза ,че се учил да хвърля ПРИ НАЙ-ГОЛЕМИЯТ АВСТРИЙСКИ МАЙСТОР,и той му е препоръчал пръта.Прътът му беше изключително тънък, жилав, със надпис "борон" не си спомням,от каква фирма, 9 футов. Аз компетентно заметнах, и му казах,че с тая мекица не може да цопка както трябва,да си купи "ДАМ".Той беше потресен, тъй като бе дал цяло състояние. Винаги съм бил убедителен, и умирам от срам,като си спомням тази случка.. :oops: :oops: :oops: дано не ме е послушал :oops: :oops: :D :D \:D/

Поздрави \:D/ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов