Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 4:44 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Авг 02, 2011 3:53 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Скъпи съфорумци, имам удоволствието да ви представя едно интервю,направено от администратора на "родбилдингфорум", на 11 юли ,2005 г.Различни части от него са използвани много пъти,но сега ще представя доста интересни неща за този емблематичен човек.
Том Морган е легенда.Превъзходен техник,риболовец,човек,много обичащ природата,и стремящ се към пълното сливане с нея по време на риболова-това са качества,превърнали го икона.Под негово ръководство "Уинстън" се превръщат в това, което са.Неговата фирма "Том Морган Родсмитс" не е необходимо да бъде представяна...
Но, ето интервюто:
Интрв.-Как мислите, коя е най-голямата грешка при хората, започващи родбилдинг?-
Т.М-Неправилният избор на строя.И това е грешка ,по моему, не само на начинаещите.Аз нямам впредвид структурата на бланка, а именно строя.Ако трябваше тепърва да пиша книга за родбилдинг, щях да посветя по-голямата част именно на строя,не на нещо друго.Аз израснах на реки, пълни с пъстърва и стийлхед, и винаги съм подхождал към разработката на нова пръчка от гледна точка на практиката.През 50-те и 60-те години всички пръчки бяха разработени от риболовци със стаж,за риболов-за хора които много ходят на риба-затова и всички тогава бяха хубави!!
След покупката на R.L.Winston Rod Co.,през1973, аз много се стараех да поддържам качеството на максималното ниво. Уинстън се славеха тогава като фирма ,произвеждаща кастинг пръчки за състезания.Аз никога не съм харесвал кастинг състезанията,и се съсредоточих на моя опит .Прехвърлянето през 76 в Монтана затвърди убеждението, че трябва да се правят пръчки за риболов!
Революцията стана 1974,когато Фенуик направи първата графитна пръчка.От самото начало това бяха много твърди пръчки.Една от причините беше старото мислене във дорновете,които бяха с голям диаметър, и технологичните ограничения ,налагани от първата графитова тъкан, която не можеше да се навие на тънък дорн.
Така пръчките си останаха твърди ,параболични "махалки" до началото на 80-те.,когато основно реорганизирах технологиите в Уинстън, разработих по-меки пръчки, навивани на по-тънки дорнове, и направих шпиготната втулка, която докара равномерен строй, и позволи изработката на пръти 2-3 клас.
Със типичната графитова пръчка обаче, още тогава хората започнаха да хвърлят по-леко.Това доведе до бум на мухарството, и появата на множество мухарски магазини..
През целия си живот аз с огромен интерес наблюдавах развитието на строя.Наложи се бърз,твърд строй-при повечето производители.Това, според мен, се получи ,защото:
- 1,Повечето въдици се разработват за риболовци ,нямащи отношение към риболова ,и ни най-малка представа, какво е мек,прогресивен прът.
-2,Всички въдици,които ви рекламират продавачите в магазина, стават само за хвърляне на дистанция-не за риболов.
-3,Риболовеца идва на мухарско изложение, където първо място печели човека ,прехвърлил басейна-и всички започват да "маат" на дистанция-а това към риболова на пъстърва няма никакво отношение..
И накрая , всичко това бе прекрасно илюстрирано от Лефти Крей, който на изложенията хвърляше със дръжка от бърсалка за под, със залепени водачи...
За мен, пръчката при замаха назад трябва да се товари чувствително, и при стопа напред,върха трябва да продължава движението си-осигурявайки много по-дълъг контакт със шнура, и удоволствие от кастинга, намалявайки умората във рамото и лакътя.
Интрв.:- Как, по вашему, трябва начинаещия билдър да избере бланк, след като изяснихме въпроса за строя?
Т.М.:-На първо място, се изяснява, отговаря ли бланка на реалния клас?
Избързвайки напред, ще ви кажа, че повечето бланки са ужасно твърди , и мощни.В началото на 80-те нашите бланки на Уинстън бяха по-меки, и се гънеха повече от всички други пръчки,с изключение на "Скот".Когато направих моята знаменита "Tom Morgan`s Favorite", 8 фута, 4 клас, тя даже по стандартите на Уинстън беше по-мека от техния тогавашен 3 клас!!
Въпреки опасенията ,това стана най-продаваната ни въдица години наред, и бяхме затрупани от вълна възторжени отзиви.И досега не мога да проумея, защо продължават да се произвеждат твърди "тояги",макар че, може и аз да греша..
Второто , което трябва да решите , е на каква дистанция ще ловите със вашата си "дизайнерска пръчка"
Моят съвет е, да вземете предполагаемата бланка, или заводска пръчка, направена на нея, и да излезете на ливадата.Там ,приложете много, ама много голяма решимост да преодолеете желанието си да метнете веднага целия шнур O:) O:) O:) ,и направете няколко възможно най- прецизни каста наляво , и надясно , желателно-красиво,и внимателно.Вземете със себе си два-три шнура, определете , с кой ще работи бланка най-добре, и с кой вие се чувствате най-добре.
Тук бих желал да добавя, че сега технологиите са адски напреднали , и даже бързите въдици имат добър строй-когато се натоварят правилно.
Дълги години съм бил решителен привърженик на това ,пръчката да се разработва за един клас шнур, и той да бъде точен!! Сега много хора пишат на пръчките си два, че и три класа.Моите клиенти ме питат, как е възможно, и кой е верният клас? Показвам им го, като редовно хвърлям с 4 клас на разни производители 6 клас шнур..
Искам да кажа за нещо друго,много важно.През 50-те ,фирмите проектираха новите въдици, за да ви дадат по -съвършен инструмент за риболов. Сега ,новите въдици се създават със едничката цел да се запази, или повиши обема на продажбите!!! Във вашите покупки трябва да махнете целия рекламен шум на "Медисън Авеню", и да си мислите само за това, как ще се представи това на реката, и дали ви трябва..
Интрв.:-Какъв съвет бихте дали на тези, които искат да направят родбилдинга единствена професия?
Т.М.:- Това е като хоби-добре, като професия-не.Трудно е да се спечелят добри пари с правене на въдици.Правейки персонални пръти, те трябва да са изработени по-добре от заводските ,със по добри компоненти, и да предоставят строй, който не може да си купите в магазина.За огромно съжаление, виждам много пръчки, вързани ръчно по-лошо, отколкото заводските -което е ужасно!! През целия си живот съм се борил против това.
Преди 15-20 години може би си струваше това за бизнес, но след появата на Корея и Китай в играта-край.Вие трябва да се състезавате с един добър продукт на смешна цена,което е изключително несправедлива конкуренция!! Аз казвам именно "изключително несправедлива", защото на китайците не им пука за нашите реки, и за нашите работни места , и те за реките ни не са дали и един долар!!! Освен това , ще трябва да се състезавате с нашите американски фирми с доживотна гаранция.Това уби дребния бизнес.Аз оцелях, защото предлагам изработка и фурнитура, която е ненадмината, индивидуална , и име, за което клиентите са готови да платят много пари.

ОЧАКВАЙТЕ ПРОДЪЛЖЕНИЕ..
Поздрави \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 02, 2011 6:27 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Очакваме Данчо! \:D/ Продължавай по-скоро! [-o<


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 03, 2011 7:11 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Даньо - благодарско =D> !! Между другото е болен от множествена склероза и по доста стара информация е в състояние само да говори.....Скоро прочетох, че последният му излет е бил през 1994г. в Нова Зеландия - на следващата година чиляка просто не е можел вече да ходи :-( :-( !! Очакваме продължението =D> =D>!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 03, 2011 7:27 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Интрв.:-Как мислите ,в какво направление ще се развиват технологиите, и какво ни очаква в бъдеще?
Т.М.:-Аз не съм специалист във технологиите, а от модата не се интересувам, така че моят отговор няма да е най -меродавният. Но, глобални промени ,според мен, едва ли ще настъпят .Дребни усъвършенствания-да. Очевидното е, че цялата индустрия се движи към производството на евтини пръчки.
Интрв.:-Кое е най-голямото постижение, с което се гордеете като производител?
Т.М.:-Аз винаги ще се гордея с това, което свърших за "Уинстън".Аз бях един от тези, които неотклонно настояваха за повишаване на качеството на изработката и фурнитурата.Висшата цел за мен като собственик на Уинстън, бе да създам съвършената пръчка-без да се вълнувам, колко ще струва!Аз, и любимата ми съпруга-Джери, постигнахме това.Прътите Уинстън са превъзходни.Качеството на компонентите и изработката са най-добрите в света..Нужно е много време, за да се вгледаш във всеки детайл, и да създадеш съвършенството.Аз вложих живота си!
Някои хора се удивляват, че цени от 1145 и 1195 долара за графитна пръчка са много.Аз им казвам, че това е малко за качеството ,което им давам. Помня, че когато почнахме,през1974 качествена "стъклена" пръчка от "Ръс Пийк" струваше 250 долара, а Уинстън-65 долара! Сега графитът на Уинстън се продава за 6-700 долара-моите трябва да струват 2500!! За мен , и жена ми Джери има един девиз:"никога не продавай на хората РАЗОЧАРОВАНИЕ- под никаква форма!" ,и ние посветихме живота си на това. Вие не попитахте, има ли нещо друго,с което се гордея, и ще ви кажа сам-най-много с това , че доставям щастие на риболовците.Когато дойдат при мен със сияещи лица, за да ми благодарят за пръчка-ето това ме кара да се гордея..
Интрв.:-Кое е най-любимото ви място за риболов на планетата,мр.Морган?
Т.М.: -Извинете, но ще трябва да кажа две:
-За стийлхед,това е Морис Ривер, Британска колумбия.Това е една не голяма река ,безлюдна ,със най-чистата възможна вода, бъкана от стийлхед.Великолепна е за суха муха.рибите не са големи-между 1,8 до 4,5 кг.,така че там работя с графитен прът 9 фута, 6 клас.На реката е интересно- има много гърбуша и чавича, също и орли, и мечки.
-За пъстърва-любимата ми река е Бивърхед Ривър, малко по-нагоре от Дилън,близо до "Хърб Уит Ранч".Във ранчото участъка е дълъг около миля, със два по-малки притока.Реката е широка около 12 метра, много разнообразна-има дълбоки вирове, и разливи.Насекоми се люпят през цялата година. Най-потресаващото място в света! Открих го през1968, и в продължение на 25 години съм бил там-почти всяка година.Имам около 200 излета там. За тези двайсет и пет години ,съм видял: 1 рибар/с гащеризон/, 3-ма на лодка, и една паркирана кола.Нищо повече!! Боя се, че тези времена свършиха-завинаги...
Сега ,това е място за платен риболов.Риба има-закараха ме с кола, и видях много кръгове по повърхността.
Интрв.: -Откъде взимате компонентите за вашите пръти?
Т.М.:-Всичко се прави специално за мен.Когато с Джери почнахме, първо отидохме при братовчедите ми Боб и Робърт Ходж, във Гранд Пасс, Орегон.Те правят осмоъгълните капачки за тубуса, и основата с резба.Дизайна е на Денис Детлофф, наш добър приятел.Той е майстор оръжейник, и ни направи чертежа по наше искане.Това ,което аз исках, е капачката да е дълга ,така че пръчката да стърчи от тубуса след отварянето, за да не я тръска човек, или да си пъха пръстите вътре. Това е удобно, но до ден днешен клиентите винаги се опитват да избушат дъното, за да набутат пръчката по-дълбоко- не знам, защо..
Макародържача от оригинален немски никел-силвър е от найвисокото качество.Нужно е просто безжалостна целеустременост за достигане на съвършенството в полирането, която е невъзможно да бъде достигната.Те се правят от Струбъл, Орегон- с тях имам добри отношения отдавна.
Дървесина започнах да купувам и да се запасявам отдавна, само от много проверени доставчици. Обработваме я по специален начин, за да няма никакви промени от околната среда.
Интрв.:- Вашите страйпери винаги са от ахат.Бихте ли обяснили?
Т.М.:- Всъщност, на графитните пръчки са от ахатин, а на стъклата и бамбука-от истински ахат. Истинският ахат е по-тъмен.При двата типа водачи винаги има риск от счупване, но удивителното е, че досега не сме имали рекламация. Също така казват, че ахата лошо разсейва топлината от триенето, но при пъстървова пръчка няма чак такова триене.
Интрв.:-Какво мислите за съвременните пръти от стъкло?За какви цели бихте препоръчали стъклото днес? /дължина, строй,т.н/
Т.М.:-Аз не съм хвърлял със никаква съвременна въдица, и никога няма да хвърля вече. Трябва да ви кажа , че аз съм жив труп.Не мога да движа нищо ,нито ръцете си, и говоря с вас благодарение на компютърно синтезиран глас-програмата "ДрагънДиктейт".Но и това е нещо.Не се оплаквам, и не казвам това, за да предизвикам съчувствие у вас.До мене любимата жена Джери, и аз не мога да мисля за себе си като инвалид!
Графитовите пръчки разработих, когато все още можех да хвърлям, а сегашните бамбуци консултирам от опит, а с тях хвърлят приятели, които безжалостно честно ми казват, какво трябва да се промени.
Трябва да ви обясня ,какво представлява стъклото.То има уникални свойства на натоварване.Когато го натоварите при хвърляне, то се съпротивлява ,и се огъва все повече, но никога не се претоварва! Това дава ненадминатия усет, и чувство, което прави формирането на торбата съвършенно.Но ,големите амплитуди на огъване затрудняват хората при хвърляне надалеч.Графита понася добре натоварването, но се претоварва изведнъж.Освен това, тежестта на стъклото е положителна за мен-по-добре предава енергията на шнура.
Независимо от всичко, хората харесаха графита-с него е по-просто...
Несправедливо е да се мисли , че от стъкловлакно не може и не бива да се правят дълги пръти. Това е огромна глупост! При съвременните технологии разликата в теглото няма да е очебийна, и фатална, а малко по-тежката, но жива стъклена пръчка ви позволява със малко енергия да предадете голяма сила на шнура.С леката,твърда графитна пръчка трябва да махате с рамо , и цялото тяло! Мен това винаги ме е натоварвало повече.
През живота си съм хвърлял с хиляди въдици на всички възможни производители.От тях има може би 10 съвършенни, и от тях-две-стъклопластови- моята серия за стример,които аз направих лично за мене: 8,3 фута,6 клас, и 8,7 фута-7 клас. Това не са просто добри пръчки-те хармонират със ..вселената-толкова са добри!!!
Интрв.:-Как охарактеризирате лично вашият строй?
Т.М.:-Четири неща:
-1.Точно съответствие на заявения клас, което определям по мой си начин.
-2.Прогресивен строй.
-3.Плавност.
-4.Абсолютно съответствие на строя във различните дължини на един модел.
Ще обясня подробно всичко това. За да не ви звуча като изтъркана грамофонна плоча, ще кажа , че съм крайно осторожен към определянето на класа, и дистанцията ,на която ще хвърля съответния модел.Истински съм доволен само тогава, когато видя сияещото лице на клиента, получил от мен прът, след първите пробни хвърляния.
За мен има един строй-прогресивния.Аз разработих много меки върхове, които ви позволяват да държите рибата с два пръста ,а ако ви се наложи да заметнете надалч, във основата има достатъчно мощ за това.Мекия връх позволява да правите тясна торба, и да ползвате тънки типети.
Най важно е въдицата да "лежи в ръката", и да чувствате как се товари през цялото време.
Болшинството съвременни пръти се разработват, като върха се надява на основата.Мениджърите се интересуват само то две неща-икономии, и продажби.Може да видите, че мъжката част е винаги по-тънкостенна, от върха,който е и с по-голям диаметър.Така прогресивен прът не се прави!! При моите пръти мъжката част е навита на самия дорн, и макар да изглежда обичайно, тя не е такава! Това постигаме с много сложно разкрояване на плата, което е скъпо,но вие може да видите, че и двете части на втулката са с идеално равно по дебелина стени, почти цилиндрични са , и съвършенно си подхождат като дебелина на стената! Това важи и за шпиготите!
Когато още ходех по изложби, хвърлях със пръчките на всевъзможни производители.Това , което винаги ме е потрисало е, как две пръчки от един и същ модел ,различно дълги, нямат нищо общо като строй!!Аз гарантирам, че човек, купувайки си от мен строй"Том Морган", без да го е видял, ще получи една и съща великолепна пръчка, независимо от класа и дължината!!

Трета, последна част-утре.
ПРИЯТНО ЧЕТЕНЕ \:D/

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 03, 2011 10:32 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Приятно четене Данчо ама остават повече въпроси отколкото отговори относно сопите.А дано някой да коментира после.....даа се доизясни...Благодаря за труда..РЕСПЕКТ!

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 03, 2011 10:51 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
А аз се чудя що напоследък все посягам към стъклото ...било то черно, пък какво като е старо \:D/

Даньо, благодарско брат за превода,
Имаш двоен джак при първа среща!!!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2011 9:38 am 
Offline

Регистриран на: Съб Мар 25, 2006 12:22 pm
Мнения: 56
Местоположение: sofia
Много интересно Благодаря за превода.Пък моята несбъдната мечта от него си остава машинката за изработка на бамбучки елементарна и гениална нооооо към 5-6 хилядарки :-k .Продължавам да си мечтая.Пак благодаря за труда на Данчо Савов и пожелания на всички за нови убавини дет вика бат Райко.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2011 2:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 22, 2011 10:44 am
Мнения: 96
Местоположение: Plovdiv
Благодарско, Данчо !

_________________
http://www.kodylight.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2011 5:57 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Продължаваме, народе:
Интрв.:- На какво обръщате мнимание при проектирането на бамбук?
Т.М.:- На всичко това, което ви казах по-горе. Понастоящем предлагаме два типа строй- прогресивен, и параболичен "Пол Йънг".Приятноста на бамбука е в това, че може чрез точни измервания да възстановите всеки конус от старите майстори, ако ви харесва.Също е важно, дали клиента иска кух, или плътен прът.
Интрв.:-Как съгласувате строя си с индивидуалните особености на клиента?
Т.М.-Това е сложен въпрос. Аз винаги съм правил моите пръти така, както ми харесват на мен, и се надявам, че феновете ми го одобряват.Съзнавам ясно, че меките ,прогресивни пръти с мек връх са много трудни за усвояване от някои хора.На тях препоръчвам друг бланк-сега в света има колкото си искате бланки.
При хвърляне с моите пръти хората , работили със съвременни графитни, влагат ужасно много сила, и много рано спират движението напред-още на 12 часа, разрушавайки торбата по този начин. Параболичната пръчка помага да се изправят тези грешки.
Интрв.:- Когато вие все още ходехте за риба, какви пръчки ползвахте най-често?
Т.М.-Към края на кариерата си като риболовец ползвах предимно графит.
Пръчката 8 фута, 4 клас "Том морган Фаворит " не е реклама- ползвах нея поне 50% от риболовите си.
На мен ми провървя , в живота си да ловя със стотици пръти, повечето от които разработих сам.Няма такова удоволствие, да знаеш и чувстваш какво искаш да постигнеш ,да се върнеш от реката и да го конструираш.Ловл съм във всички възможни условия,често пъти големи риби на суха муха в Монтана.Във всички случаи съм внимавал достатъчно ,за да не счупя пръта.Когато започнах да ловя стийлхед, съзнателно започнах да форсирам ваденето, за да не преуморя рибата, но въпреки относително тънките типети се справях с моите неща добре.
В началото на кариерата си през 50, лових със стъклопласт.През 60-те си купих няколко бамбука, и лових само с тях, като омагьосан, докато не купих "Уинстън", през1973.След това лових със каквото разработвахме в момента.
Интрв.: -Какви преимущества има " The Morgan Bamboo Hand Mill"*Ръчната мелница за бамбук на Морган*? Защо много малко хора , индивидуални производители , си я купуват?
Т.М.:- Това е едно много просто приспособление, което с огромна лекота ви позволява да правите гранки със перфектни стени, изрязвайки ги едновременно от двата края, със какъвто си искате конус. Освен това то позволява да правите 8,6,5 или 4 стенни пръчки-само със проста смяна на режещата глава.Също така може да правите кухи пръчки.Отделната гранка излиза готова, толкова точна, че не се налага да я припасвате!
Просто много хора стържат на ръка, ползвайки планшет, защото искат да си направят една-две пръчки, и им излиза по-евтино.
Интрв.:- Какъв бамбук предпочитате-6,8,5 или 4 стенен?
Т.М.
-Не съм чак такъв компетент по въпроса, но един човек, който дълбоко уважавам като майстор на бамбук-Пер Брандин, много харесва четиристенния прът-така че, той също има своето място под слънцето..
КРАЙ
Том Морган е човек изцяло от дните които никога няма да се повторят.Превеждайки материала, ми светна ,защо е толкова трудно да обясниш на начинаещ как да се научи да хвърля, как не се виждат грешките, и колко трудно се изчистват!! Това винаги ме е вбесявало-че не мога да помогна. Причината е елементарна- цялата терминология и канони на каста- заден мах, стоп, пауза, преден мах-са разработени за да се научите да хвърляте с бамбук, или стъкло. Графитът е абсолютно безчуствен- при него отсъства живият катапулт напред, и за начинаещия е много трудно да усети дръпването назад, което е задължително да уловиш, ако искаш да тръгнеш напред. Посмъртно не се спазва тайминг-никакъв!! Хората взимат един графитен "морков", махат някак си , и отиват да си цопат за кленчета.Пръта поема 10 метра със всякакви грешки.Когато се видим на ливадата, и се опитат да се измахат действително на 15,става страшно- шнура плющи, лидера се връзва така, че след мероприятие повечето шнурове са със черни кръгчета от впиването ..Никой не се мъчи да си отговори на въпроса, какво бърка, за да построи красива торба, със минимално усилие...
Когато се сблъсках за първи път със класически "Уинстън"-ВТ, 9 фута, 5 клас, на две части, ме потресе именно това- пръта сякаш ви говори.Преминаването през фазите е като учебник, и стига да се вслушате в работата на пръта, удоволствието от перфектната торба, търкаляща се като в транс ,все едно, че няма гравитация, е неописуемо с думи....
Уви, времената на дивите 50см. пъстърви ,на суха муха, на река, на която риболова е безплатен, и ходят двама човека за 25 години, умряха-завинаги.
Сегашният риболов е 90% на нимфа.Достатъчен е един триметров телескоп- не стъкло,или бамбук със перфектен катапулт.
Относно стъклото-отговора на Т.М., че "въдицата, хармонираща си със вселената" е 8,3 6 клас, не ме учуди въобще. Няма по-добро нещо от едно твърдо стъкло.То става такова ,когато е достатъчно късо, и дебело във върха.Това, че изглежда като цепеница , не трябва да ви притеснява-поради безкрайната си еластичност, се товари дори с един метър шнур, със всякакъв клас.Производителите могат да направят със съвременните технологии стъклени пръти, в сравнение с които графита да изглежда смешен- но рекламната машина вече се върти в друга посока, а и риболова, както казахме, е друг-даже на много места няма такъв..
Благодаря ви от сърце за добрите думи и оценка на скромният ми труд.
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2011 6:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Благодаря и аз , Данчо! Нямам какво повече да кажа! :smt038


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2011 9:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Eх, Данчо, резюмето ти след превода е разтърсващо .. дано повече хора се размислят и вникнат в върху него.
На мен ми трябваха няколко години самоук, сега го има написано на готово, но пък и рибните времена са завинаги в историята...

Жив и здрав да си!!

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Авг 05, 2011 5:31 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Даньо, хвала ти приятелю.... <winers <winers!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Авг 10, 2011 6:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Да си ни жив и здрав Данчо!!!
=D> =D> =D> =D> =D> Ще черпя веднага щом се видим!!!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 13 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов