Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 10:39 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Юни 05, 2013 7:08 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Здравейте, приятели! Предлагам ви историята на една легендарна фирма, разказана от човек-легенда- Том Дорси.
Историята е част от едно интервю, което се дава за пръв път/във този вид-придружено със редки снимки от семейният албум на Т. Дорси/ на човек от Източна Европа- руснакът Александър Кузмин, родбилдър, който стартира своя собствена серия пръти - "Sovereign rods", на бланки "Томас и Томас "
И тъй, ето историята , разказана от самият Том :
" Защо съм се заел със правенето на мухарски пръти !? Струва ми се ,че това просто е трябвало задължително да стане . От малък се интересувам от пръчки, и риболов с муха. Живеейки в Анн Арбър, щат Мичиган, и бъдейки студент във Мичиганският университет, аз лових на муха във легендарните реки на този район- Манисти, Литл Манисти,Сейбъл, Пиер Маркет.Бях потресен от лошата работа на въдици от доста известни производители, които можех да си купя със своята стипендия.
Първата ми пръчка беше 8 фута ,6 кл. от известен производител, чието име няма да споменавам. Беше толкова ужасна, че си помислих, че трябва да ходя на уроци по кастинг! Но когато му сложих шнурове 8 и 9 кл.,тя започна да хвърля добре! После един съсед ми даде да пробвам неговата "Хедън", 7 фута , 4 кл.- и се почуствах значително по-добре. Така разбрах, че някои производители знаят повече от други за конусноста на бланката, и строя, и станах по-внимателен при покупките си .
В първите години от аспирантурата ми моята страст към риболова укрепна. Бях във философският факултет на щата Мериленд, и ловях риба в Чамбърсбург, Пенсилвания. За час и четвърт от къщи вече замятах на заветните места : Фолинг Спрингс, Биг Спрингс и Йелоу Брийч. Ловейки с такива знаменити риболовци, като Винс Маринара и Чарли Фокс, аз се усъвършенствах.
Следващата стъпка бе да науча всичко за легендарните конструктори от миналото- Пейн, Леонард, Ед Пауел, Хюз, и Дикерсън. Много исках да си купя техен прът, но той изобщо не ми бе по джоба, и реших да си направя сам.
Баща ми е известен майстор по изработка на кабинетна мебел, майка ми -надарена шивачка, така че финният ръчен труд ми бе насаждан от малък. Аз през целият си живот съм свирил на контрабас, и сам съм поддържал инструмента си, както и тези на колегите ми , така че направата на бамбуков прът беше напълно естествена за мен. Аз срещнах за пръв път Том Максуел във родителите на жена ми. Скоро станахме баджанаци, защото той се ожени за сестрата на жена ми. По това време той поправяше своят състезателен автомобил "Морган Аеромакс". Той прогресира в тая област, и стана собственик в крайна сметка на "Лотус Европа".
Том беше недоволен от скучната си работа в "Дженеръл Електрик", Предложих му да се върне към академичният живот, но скоро и двамата разбрахме, че правенето на пръчки е смисълът на живота ни . По това време вече правихме доста пръти за свои близки и приятели, така че ,събирайки смелост, скочихме в неизвестното.
Това стана през 1969, в Чамбърсбърг. Аз тогава влязох в един магазин, продавачът много искаше да ми продаде стъклопласт, според думите му-бамбукът бил отживелица. Но измъкна под тезгяха един бамбук, според думите му,не могъл да го продаде 10 години. Аз го купих за оригиналната му цена , 25 долара. Продавачът си мислеше сигурно , че съм пълен балък. Тази въдица се оказа една от най -прекрасните, с които съм хвърлял изобщо- " Wright & McGill- Granger Victory", 8 фута 5 кл. на три части.
След няколко години правене на ръка на бамбуци , само на V- блокове и ръчен инструмент ние разбрахме, че ни трябват машини . По това време фалира един производител, във Гринфийлд, щат масачузетс, и ние купихме всичко, и се преместихме там. " Томас иТомас " до ден-днешен се намира в Гринфийлд, Масачузетс. Моят приятел и партньор Максуел няколко години прави пръти за "Х.Л. Леонард и Ко". Той почина през 1998. След 15 години аз, и моят бизнес партньор тогава, Лен Кодела ,продадохме фирмата на производителят на скъпи пури " Пи Джей Каръл и Ко". Лен Кодела остана да прави луксозни, колекционни бамбуци, а аз съм главен конструктор на "Томас и Томас " до ден-днешен .
Два пъти в нашата история сме получавали комисионна от Белият Дом. Първият път Роналд Рейгън връчи наш прът на австралийският премиер Малкълм Фрейзър, а вторият-когато той връчи две еднакви пръчки на принц Чарлз и лейди Даяна. Правили сме пръти по поръчка за Ерик Клептън, Джак Лемън и Джордж Карлин, кларнетистът Бени Гудман, и много други. Понастоящем фирмата принадлежи на запаленият мухар Марк Ричънс от Флорида.
РАЗРАБОТКАТА НА ГРАФИТНИ ПРЪЧКИ
На мен ми провървя, че започнах с ръчното конструиране на бамбукови мухарки. Бамбукът има много нисък модул на отношението тегло-твърдост, и затова познаването на конуса е крайно важно. В същото време бамбуковата пръчка е своего рода скулптура. И така, аз пренесох своите познания, и стремеж към детайла, и финесът на изработката от бамбука на графита.
Всеки път, когато клиенти идват на туробиколка във фабриката, аз се удивлявам, колко са заблудени хората, мислейки ,че компютър изчислява строя и "изплюва" формулата на готовият прът. В действителност, това е процес, който прилича на този, при който шеф-готвачът създава нова рецепта. Безчислени часове проби, и хвърляне бележат този път, като много пъти се е налагало, да унищожим дорна, и да почнем отначало, чувствайки, че няма как да стане . Исключително надареният майстор на кастинга Джонатан Хъф казва, че най-важната съставка на една пръчка се казва -любов. Това е тази любов, която те кара да не можеш да спиш, да извадиш пръчката от калъфа отново, за да похвърляш още малко с нея..
В моят живот ми потръгна, да се занимавам с любимото хоби, и работа, но същевременно се чувствам изключително горд, че съм обкръжен от прекрасни приятели, и майстори, с душа и сърце- гаранция, че славата на "Томас и Томас" ще продължи и напред..."
Поздрави !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 05, 2013 9:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 04, 2013 11:45 am
Мнения: 67
Местоположение: с.Галиче
Браво Данчо за хубавия раскас.Все така да ни радваш. =D> :smt023 :))


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 06, 2013 6:59 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ченсълър, благодарско за разказа - имената, за които иде реч в него, са отдавна улезнали в пантеона на мухарството....В тия златни / идеалистически / години на производството в Щатите има петнайсетина-двадесет имена, които влизат в страхотни партньорства, довели до "раждането" на култови модели....Наздраве, Бат Даньо <occasion <occasion !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 06, 2013 8:27 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Май 01, 2008 3:18 pm
Мнения: 211
Местоположение: В.Търново
Благодаря за разказа! <:saglsasie

_________________
Понякога начинът за да направим крачка напред, е да се върнем назад.
Хари Бриско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 06, 2013 9:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Баѝ Данчо благодаря за хубавия разказ!

<occasion

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 06, 2013 9:28 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Благодаря ти, че сподели с нас този интересен разказ :smt023

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юни 06, 2013 11:26 am 
Offline

Регистриран на: Вто Окт 02, 2012 2:29 pm
Мнения: 315
Местоположение: Zemen
От разказа ми стана ясно само, че "влезе ли ти мухата в главата" спасение няма!
Наслука през новия сезон!

_________________
Ники


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 10, 2013 2:12 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Няколко пъти се разминавам с разни "томаси",но да видим докога...
Наздраве! <occasion
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юли 04, 2013 8:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:02 pm
Мнения: 359
Местоположение: СОФИЯ
](*,) ](*,) ](*,)
miroslav_90 написа:
раскас.

_________________
Не е срамно да не знаеш, а да не питаш, когато не знаеш!!!
Не всеки който те вади от лайната ти е приятел , а и не всеки който сере отгоре ти , ти мисли лошо...!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Юли 05, 2013 8:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 2:29 pm
Мнения: 81
"Много закъса българското образование"....си мърмореше бай Генчо,докато триеше надписа "ХОЙ" от стената на ущилището...

Поздрави,
Ицо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов