Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Вто Мар 19, 2024 11:12 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2014 4:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Тази година ни напусна още една легенда- Том Моран.
"Том Моран, така, както го запомни синът му"-
Тоби Моран
Баща ми започнал да прави пръчки от отчаяние.. Някъде по средата на своите 20 години, очевидно не създаден за постоянна работа, той отчаяно търсел среда, където да излее творческата си енергия.. Така ,правенето на бамбукови пръти е отчаяната му молба за нещо смислено, буквално. По време на една почивка в Лейк Дистрикт, той намира няколко стари мухарки Харди, на тавана на вилата, в която са отседнали. Чудото става-бамбукът му проговаря. На следващия ден, без да разбира абсолютно нищо, но изпълнен с непоколебима увереност, той се озовава до кръста във езерото, и започва да замята..
Томас Моран е роден през 1948г. във Пенанг, Британска Малая. Баща му е английски военен, майка му , Клара Монтано , е филипинка. На две годинки е изпратен за отглеждане при баба му, във Саутпорт, Мърсисайд. Като момче имал невероятна любознателност, и жив интерес към природата, и нейните обитатели.
Неговото невинно ,чисто любопитство се запази през целият му живот, и формира характерът му до голяма степен. Надарен със жив и проницателен ум, баща ми не се страхуваше да изглежда глупаво, задавайки прости въпроси -защото го правеше естествено !
Той преценяваше хората бързо, и създаваше приятелства веднага, винаги се радваше ,на всеки, който има ухо да чуе..
Ако имате прът, произведен м/у 1981, и 92 г. той е направен във "Ямата на плъха". Това беше едно ужасяващо ,гадно, мрачно ,зле осветено подземно помещение, което татко държеше под наем, в гр. Редич. Складирането, цепенето ,фрезоването, и лепенето на бамбука се извършваше в това мазе. Едно слизане беше достатъчно, да кажете "сбогом" на вашето здраве, и безопасност..
По-късно се преместихме в общинска къща, с три стаи с веранда, в същия град. На вторият етаж, татко направи стая за сестра ми , Ема, като отряза поравно от другите две стаи. . По-късно реши, че това ще е работилницата, и сложи там струг ! А, и -да, майка шиеше калъфките за пръчките в съседната стая..
Баща ми бе равни части вбесяващ и обичан. Той живеешеза родбилдинга.Когато не шлайфаше, мислеше върху нещо ново- и така, 7 дни в седмицата, включително Коледа. Не правеше нищо друго, освен да се усъвършенства, и да си плаща данъците. Големият катарзис беше финишът. Татко се носеше между опияняващото въодушевление, когато лакът бе добър, и абсолютното униние-когато нещата не вървяха. Загради кът в моята стая, с големината на клозет, и проби дупки в пода, където разположи тръбите ,пълни с лак, където потапяше колената. Те излизаха долу в кухнята, над главата на мама..Много пъти съм ходил на пръсти, за да не вдигам прах, или не съм се къпал, за да не повредят изпаренията бланките ...
Дзен изкуството на бамбука изисква пълно себеотдаване ..
Във средата на 80-те нещата станаха сюрреалистични.Къщата беше пълна с американци ,японци, холандци, идващи да видят баща ми, и да получат от него съвет. Веднъж той обяви :" Барон Дитрих фон Зиндт и граф /отдавна съм забравил името/, ще дойдат след половин час "- Мама се ужаси- тя трябваше да посрещне гостите с евтино разтворимо кафе, и сложи единствените ни еднакви чаши, със неотчупени дръжки .. Татко споделяше тайните на занаята, до които беше стигнал с цената на стотици безсънни нощи, на драго сърце, и безплатно .
Ние емигрирахме в САЩ през 92-ра, по покана на татковият брат от друга майка -Том Дорси. Това бе щастлив живот, тате много пъти разказваше, как са ловили "странна" пъстърва в близката река Милер, повече- бас, и още повече- тиквени семки ..
През 95 се върнахме в Англия. Настанаха тежки времена, татко трябваше да се опре на приятели.. Винаги ,когато трябваше, те ни намираха, и помагаха..
Кариерата му завърши подобаващо перфектно, когато той прие да работи за Харди, в Алнуик- пръчката ,с която започна историята .Той предаде щафетата на " Tom Moran rod & Co" във ръцете на Калъм Гладстон, един съвършен, безупречен майстор, шлифован от него до най-високо ниво ..
Аз ще запомня баща ми , счаша бира в едната ръка ,и чай в другата, редувайки ги. с размишления за Моцарт, Кийт Ричардс, психаделия, или астрономия.. Баща ми, каращ надолу по хълма, с пълна газ, и опера надута до край в колата.. Или изпразнил джобовете си, за да пие сайдер с бездомно момче край пътя.
Толкова много разговори ,толкова много смях, и любов...
Татко не забогатя, от труда си . Според собственото му признание ,той беше ужасно лош бизнесмен, но той не живя за парите. Разбира се, по-лесно щеше да е, да не се налага да се гърчи, за да плаща сметките, и дълговете си, но той знаеше, къде е скрито истинското ЗЛАТО. Това бяха ЛЮБОВТА, и СТРАСТТА ,с които той преследваше красотата на бамбуковият прът цял живот. Това беше НЕГОВАТА алхимия , и неговият ПЪТ......
Главните букви са в оригинала. Отиде си още една легенда, мир на праха му !!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2014 6:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Благодаря, Данчо!

още малко за не лекия път на твореца, ако имаш време да го преведеш :D
http://fishnbanjosplace.yuku.com/topic/ ... ACnScWSx8E

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2014 6:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Благодаря, Док. Това го преведох от страницата на "Харди", които го изпращат с почести, както, разбира се подобава. Отговорът на синът му ме трогна до сълзи-затова го преведох.
Том Моран е бил и той, "от рода на летящите хора", без съмнение.. Страницата е отворена, за всеки, който иска, и намери нещо да сподели.
Поздрави !

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 30, 2014 12:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
<winers
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 31, 2014 8:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Май 01, 2008 3:18 pm
Мнения: 211
Местоположение: В.Търново
Благодаря ,Данчо!
Том Моран е Човек С голямо "Ч"
Имам подозрение ,че светът се крепи на човеци като него

Поздрави!

_________________
Понякога начинът за да направим крачка напред, е да се върнем назад.
Хари Бриско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов