Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 3:30 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Как се зарибява?
МнениеПубликувано на: Пон Май 30, 2005 4:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 07, 2005 2:06 pm
Мнения: 19
Местоположение: София
Миналата седмица бях на една уж пъстървова река, но в реката никакви признаци на живот... Както и да е, понеже бях вече убил деня, пък не ми се прираше и реших да разузная. Горното течение на въпросната река, както и едно-две поточета в района минават през едни села, едни пущинаци, в буквалния смисъл място забравено от Бога. Едно, че не са особено лесно достъпни и второ районите са наистина доста обезлюдени, т.е. за да отиде и да лови някой там, трябва да знае, че е зарибено например. Една идея ми зе оформя в главата, която сама по себе си е много добронамерена и благородна, само дето е малко незаконна 8) 8)
Та в тази връзка, може ли някой да ме помогне с информация /литература, сайтове, статии, личен опит и т.н./ как се извършва зарибяване /за пъстърва говориме/, как се извържва транспорта, как се преценява дали мястото е подходящо и т.н. На този етоп искам да се образовам само така да се каже, защото съм много бос в тази област.
Предварително благодаря за помощта.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 30, 2005 7:37 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 3:16 pm
Мнения: 53
Местоположение: София
Ами трябва да знаеш с какво ще зарибиш. Ако смяташ, че в рекичката ти може да се развъжда рибата сама, пусни балканки. Обаче около Софшиа няма близко място, където да ги гледат. А дъгова има на много места.
На рибките им трябва кислород. В някои развъдници ги продават с чували, напомпани с кислород. Ако не е така ти трябва помпа за въздух. Има на Подуене на пазара за рибки помпички на батерии. Аз ползвам и една помпа за гуми за колата, включва се към запалката.
При дълъг транспорт водата се затопля и кислопода бяга, не пътувай дълго в жегите.
На мястото на пускането потопи съда с рибките във водата и изчакай температурите да се изравнят. След това пускай, като е добре да ги разпределиш равномерно. В плитки и небързи участъци.
И не се заблуждавай, че има забравени от бога места. Ако реката си струва сигурно все някой я знае. И аз съм ходил да търся такива рекички. И май си намерих едничка :?: Или поне така си миля.
А ако реката е наистина толкова забутана, помисли си може ли в нея после и да се лови, без човек да се намрази.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 31, 2005 10:21 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Данаил написа:
И май си намерих едничка

Здравей, Данаиле,
да не е същата дето и аз съм си намерил :wink: ?
В Пирин, има едни малки реки дето си мислех да качвам рибки и аз, ма като Дамянов нямам много опит с това.
Като каза с чували, по колко рибки може да се съберат в чувал и да не си пречат, знам че сигурно въпроса е доста относителен, но да попитам?

Поздрави на всчики решили да зарибяват с рекички с пъстървички!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 31, 2005 10:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 1:05 pm
Мнения: 1158
Местоположение: Русе
Според мен се опитайте да се свържете с този човек и сина му:

http://www.kirkov-bg.hit.bg

Чел съм доста техни статии в "Български риболовец" и може би ще бъдат доста полезни в такива начинания.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 31, 2005 11:58 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Самото зарибяване е общо взето това, което е описал колегата Данаил. Наистина в по-сериозните рибни стопанства като в Самоков или на Тошков чарк рибите ти ги дават в големи чували, пълни с кислород и транспортирането им не е проблем. Аз съм возил такива чували повече от 4 часа, без да има поражения по рибките. Добре е все пак да са покрити, за да не ги пече пряко слънцето. Това, което е написал Данаил за изравняване на температурата в чувалите чрез потапянето им във водата, е много важно, за да не се получи термичен шок при пускането на рибките. Относно количеството на рибките - зависи от размерите им. Когато са по-малки, в един чувал влизат повече и обратно. Няма някаква норма, но в зависимост от големината 2-3 хиляди рибки, колкото са предостатъчни за едно зарибяване, се побират горе -долу в 7-10 чувала. Толкова чували пък могат спокойно да се превозят с една кола с размерите на Фолксваген Голф, при свалена задна седалка.
Относно статиите и материалите - много е трудно. В миналото имаше по нещо в броевете на "Лов и риболов". Ето една по-нова статия: http://www.slrb-bg.com/lichinki.htm
Основното обаче се учи от други хора, които имат повече опит и от тези, които отглеждат и продават рибки за зарибяване.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 31, 2005 1:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Апр 07, 2005 2:06 pm
Мнения: 19
Местоположение: София
Много благодаря за мненията, горе-долу ми се изясни ситуацията.

Цитат:
Относно статиите и материалите - много е трудно. В миналото имаше по нещо в броевете на "Лов и риболов". Ето една по-нова статия: http://www.slrb-bg.com/lichinki.htm

Тази статия съм я чел, но за съжаление е една от много малкото по въпроса.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 31, 2005 9:05 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Фев 28, 2005 3:16 pm
Мнения: 53
Местоположение: София
Признавам, че колегата Кирков е много амбициозен в зарибяването. И рекичката му си е река, и рибките му са доста.
Акула, не бой се, далеко съм от Пирин, ама може и да намина... Там няма ли си естествено пъстърва във всички малки рекички? Ако една река не се търбуши, според мен няма нужда от добавяне на риби, защото рибите тогава са точно толкова, колкото реката е в състояние да поддържа. Аз съм си избрал река, в която пъстърва няма, и практически няма и други видове риба в участъка, защото е над водопад. Надявам се рибките от миналата пролет да станат по половин кило наесен :D
А ако избраната рекичка е съвсем малка вижте я как изглежда в края на август. Сега всички реки са големи, ама някои остават и без вода.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юни 01, 2005 9:32 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Благодаря на всички ви, Росен, Николай Енчев и Данаил за хубавата информация, която споделихте. Форумът заприличва все повече на това, за което беше заплануван.

Поздрави!

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов