Уважаеми колеги,
Риболовен Клуб Балканка - гр.София /
http://www.balkanka.bg / организира периодични акции по зарибяване през пролетта и есента, в които пуска балкански пъстърви в избрани от членовете на клуба реки.
Който желае да се включи, може да го направи по един от начините, изброени по-долу:
І-ви вариант – самостоятелно зарибяване /важи за желаещи от цялата страна, а също и за софиянци/
Ако отделен човек или група от хора искат да зарибят някоя река в техния район – можем да им помогнем. Трябва просто да съберат пари и да ги преведат в банковата сметка на клуба /или да ги донесат на наша сбирка/, като ни изпратят съобщение и се обозначат ясно. Тогава ние ще транспортираме рибите във възможно най-близка до тях точка, а и ще могат да използват намалението в цената, което ни е обещано от производителя.
Предаването на рибите се извършва с протокол, придружен от отделна фактура и отделен документ за произхода – издадени на име, което зарибителите посочат , които могат да им послужат като документ пред оторизираните органи при евентална проверка.
ІІ-ри вариант – лично участие в някоя от акциите на клуба
В случай, че някой иска да помогне със средства – той може да го направи, като преведе пари в банкова сметка
Банка: ПИБ
BIC FINVBGSF
IBAN BG90FINV91501015087016
Алтернативно – може да дойде на която и да е сбирка на клуба, на която да дари пари в брой.
Реките ще бъдат запазени в тайна, но са популярни и често посещавани от риболовци.
Изключение се прави, само ако сумата е толкова голяма, че да има смисъл да се зариби отделна река – тогава дарителят определя коя да е реката /може и да не ни казва коя е/, а ние ще осигурим помощ с транспорта и разнасянето, ако той сметне за необходимо.
Всяка друга помощ - например с транспорт - също е добре дошла, защото тогава ще можем да купим повече рибки. Освен ако е само за разнасянето, тъй като то се счита за чест, която трябва да се заслужи. За разнасянето има достатъчно желаещи.
Недостатък на този вариант е, че няма да можем да докажем изразходването на средствата по друг начин, освен като официално публикуваме фактурата за закупуването и документа за произхода и здравния статус на рибите – общо за всички риби - заедно с тези, които ние ще си купим и пуснем. Така отделният дарител няма да разбере къде са отишли точно неговите пари.
Първият от тези варианти е предпочитан от нас, понеже при него няма да има нужда от доказване на изразходените средства. Още по-добре би било, ако желаещите доидат до София или някъде по маршрута и се качат с нас до Тошков Чарк - за да си ги купят лично – така няма да има и съмнения колко рибки са им доставени. Ние ще ги върнем заедно с рибките обратно. Така ще използват отстъпката в цената, с намалени разходи за транcпорта. За нас ползата е, че няма да се разправяме с чужди пари.
ВАЖНО!!!
І-ви вариант важи с изключителна сила и за всички други риболовни клубове. В този случай идването на техен представител до Тошков Чарк е задължително! Той ще носи парите и ще ги купи от името на неговия клуб. Ние само помагаме с транспорта и отстъпката в цената, но акцията става съвместна и ще бъде обявена и финализирана като такава.
Така вероятно ще можем да изкараме по-голяма отстъпка, която ще важи и за индивидуалните участници в акцията.
Тази схема доказано работи чудесно. Изпробвахме я – когато преди няколко години Самоковци доставиха рибките за нашето първо клубно зарибяване.
Считаме, че такива акции са най-добрата форма за обединяване на всички хора, които се вълнуват от оцеляването на Балканската Пъстърва по нашите реки. Струва си да опитаме, нищо че имаме някои различия – по въпроси, които са несъществени. Защото най-същественият въпрос е - Да Я Има Тая Риба все пак. Иначе няма да има за какво да спорим даже.
ТЕХНИЧЕСКИ УСЛОВИЯ И ОГРАНИЧЕНИЯ:
1. Акциите се провеждат през пролетта и есента, тъй като тогава климатичните условия за превоз и разселване са най-подходящи. Възможно е да се организира такава и през лятото, но тогава евентуалните реки за зарибяване трябва да са максимално близо до развъдника, за да не сварим рибките в чувалите при по-дълъг престой в тях.
2. Вероятната цена /най-висока - без отстъпка/ е 10 - 12 стотинки без ДДС за една рибка – за най-малките рибки през пролетта – закупени от Тошков Чарк. Предстои да преговаряме за отстъпката, но винаги са ни давали поне между 10 и 20% повече рибки.
3. За първи вариант - минималното количество за пролетно зарибяване е 1000 рибки – толкова се събират пролетта в един чувал, а чувалите няма да могат да бъдат делени при предаването. /Тези рибки са достатъчни за зарибяване през пролетта на около един - два километра, в зависимост от размера на реката /. Така че един чувал с 1000 рибки ще струва около 120 лева с ДДС, или по-малко – според отстъпката.
През есента рибките са по-големи и е невъзможно да се съберат толкова бройки в чувалите. Ориентировъчно тогава чувалите побират м/у 300 и 500 рибки
4. Рибките трябва да бъдат разнесени и пуснати същия ден – докато е светло.
ВАЖНО!
Датите за зарибяване с избират според метеорологичната обстановка в момента. Пролетните зарибявания е добре да се организират преди средата на месец Май заради факта, че дотогава рибките са най-евтини. След 15-ти май цената скача с 20%. По принцип петък е най-удобният ден - за да може всеки да закара рибките по родните си места.
Ще продължим да организираме подобни акции всяка пролет и всяка есен. Всички, които искат да се включат самостоятелно, трябва да имат предвид при избора на река, че рибките се пускат след оттичането на снежната вода. Пълна информация по всички технически въпроси има на сайта на нашия клуб -
http://www.balkanka.bg - в статията ЗАРИБЯВАНЕ С ПЪСТЪРВИ – КЪДЕ, КОГА И КАК.
В по-малките населени места – всеки желаещ може да използва касички за да събере средства.
Поканваме и всички производители, доставчици и търговци на риболовно оборудване да се включат, тъй като те са от най-заинтересованите да има риби в Българските реки и водоеми.
На всички, които се включат – обещаваме, че след всяко зарибяване ще публикуваме благодарствен списък с дарителите, без да съобщаваме кой-колко е дал, защото е важно желанието, а възможностите на всеки са различни.
Надяваме се повече Хора да се включат - за да върнем живота в нашите планински реки.