Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:38 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Рила 23-25 август
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2008 6:45 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Миналата събота с моята съпруга и с Владо поехме на тридневна разходка по Рила. Първият ден си бяхме определили за риболов на Йончево езеро. Тръгнахме от София рано и имахме късмета да пристигнем на езерото първи. Това, което ни зарадва още повече, беше, че рибите бяха спокойни и активни - нямаше скокове и плясъци, но няколко риби правеха нежни водовъртежи близо до брега. Преценихме, че рибите събират нещо непосредствено под повърхността и аз започнах с малки CDC мухички, които би трябвало да лежат в повърхностния филм. 10-15 минути по-късно и след смяна на моделите установих, че тези мухи не предизвикват интерес. Реших да пробвам нещо по-нетипично, което обаче да имитира и излюпващо се насекомо – Клинкхамлър № 16. 1-2 подавания, скок върху мухата и една дребна балканка бързо беше извадена на брега.
Изображение

След сефтето Владо се ентусиазира и нагази до шия в езерния риболов
Изображение

– имам предвид, че влезе във водата и прекара почти целия ден там, а по едно време и се окъпа принудително до раменете. Неговото старание да се приближи максимално до рибите беше толкова упорито, че в ранния следобед една загрижена леличка огласи рилските простори със звънкия си глас “ Младежо, хайде излизай вече, после пак!”.
Докато наблюдавах с едно око първите опити на Владо да се прави на Христос, нещо всмукна Клинкхамъра и шнура потегли рязко навътре, но при засечката не усетих нищо. Все пак имахме основание да сме доволни – рибите вече явно събираха мухи и на повърхността, а и Владо отчете 1 кълване, но го пропусна.
Тогава обаче започнаха да пристигат първите групи с досадни туристи. В едната от тях имаше и деца и след малко навсякъде над езерото кънтеше “Маамоооо!”, “Таатииии!”. Откакто станах родител преди 7 години за пръв път тези две думи ме дразнят толкова. Опитах да се съсредоточа върху риболова, смених подгизналия Клинкхамър с един парашут, но нямах успех. Междувременно подухна лек ветрец и набръчка езерото. Реших да пробвам с по-голяма муха, която да представлява по-апетитна хапка. Избрах една CDC олив дън № 12 и я метнах върху вълничките. След малко нещо изпляска пред шнура ми, засякох и започна една волна програма – скокове над водата, дърпане навътре, забиване към дълбокото и т.н. В крайна сметка обаче успях да накарам тази 30 см. красавица да позира за снимка.
Изображение

Изображение
Владо беше истински впечатлен и е започна да се отдалечава от мен в търсене на подобен екземпляр.
По това време се зададе и поредната гръмогласна група, която директно се насочи към едно от малкото останали досега спокойни участъци от брега. Докато аз клечах в крайбрежните треволяци, за да не издавам присъствието си, нашенците ме подминаха безцеремонно с бодра стъпка и продължиха в цял ръст по самия бряг, показвайки отблизо на рибите шарените си бермуди и крещящите дрешки на мадамите си. Настаниха се на едно от добрите места за риболов и след малко от там се чуха цамбуркания и чалгаджийски кикот. Помислих си, че по-лошо от това не може да стане, но не познах. В един момент буквално на 10 метра от Владо двама чужденци решиха да покажат на всички ни как се плува “гемиджийската”. С енергични движения и силно пръхтене те навлязоха до средата на езерото и започнаха да правят обиколки там. Признавам си честно, че в момента, в който едната плуваща глава започна да се приближава към мен, се огледах по брега за подходящ камък ... До инциденти не се стигна, но активността на рибата секна за броени минути за разлика от активността на плажуващите. Вече нямаше кръгчета, нямаше вдигащи се риби, а в следващия повече от час имах само две плахи взимания от дребни риби, които пропуснах.
Преместих се на единствено незаето място – каменните блокове в далечния край на езерото, които са по-трудно достъпни. Там имах още 5-6 пропуснати удари от дребосъци, а единствената по-прилична риба се откачи 2 секунди след засечката. Владо полека-лека се приближи към мен от другата страна на езерото - вече се беше разписал с една малка балканка - и също пропусна още няколко удара. Въпреки не особено добрите резултати от този участък ми беше интересно да наблюдавам отвисоко поведението на пъстървите. Рибите бяха доста дребни – около 15-17 см. и или се изстрелваха като ракети от дълбокото към мухата, или изплуваха към нея бавно и тържествено. И в двата случая обаче кълването представляваше немощно пльокване, което почти не оставяше отпечатък върху повърхността. Мухата, която определено представляваше най-голям интерес за тях беше Royal Trude № 14. С превалянето на следобеда една от тълпите си тръгна и освободи мястото. Пратих Владо там с указания къде да търси рибата. Той видял доста риби, някои от тях с добри размери, но въпреки че усърдно ги замерял с всякакви мухи, не успял да предизвика кълване.
В крайна сметка риболовът ни приключи с тези скромни постижения, но като цяло бяхме доволни, защото имаше емоции.
На следващия ден се преместихме в района на вр.Мусала. Помятахме малко на едно от езерата, но без успех. Повечето езера в този район са забранени за риболов, някой са и в резервати, но са много красиви и си заслужава да бъдат видяни. Ето част от тях:
Алековото езеро
Изображение

Второто и Алековото езера
Изображение

Леденото езеро
Изображение

Маричини езера
Изображение

А тук Владо оглежда подходящите за риболов места в най-горното течение на р.Марица.
:D

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2008 7:30 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Браво момци. Тъкмо се чудех къде се загубихте :) но виждам, че не си губите времето. Искренно ви се радвам за прекараните дни в Рила.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2008 8:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ники, здрасти!!! Такива красиви снимки....без боклуци, пълни с живец....свежи....Направо ви завиждам за страхотното прекарване!! Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2008 8:39 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 6:46 pm
Мнения: 474
Местоположение: Първомай
Сред девствената природа, уловени рибки, какво повече!?
Чудесни снимки сте направили момчета :D
Поздрави :D :D :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2008 10:15 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Ники, супер репортаж!
Поздравявам ви за емоцията!
Жалко, че пишман "туристите" са ви развалили настроението и риболова.

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 27, 2008 11:19 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Ето една снимка, в която се вижда повече от Йончевото езеро:

Изображение

А това е снимка от р. Марица на 20 мин. път от езерата(Маричините) :

Изображение

Малко по- надолу имаше много добри места за суха муха/къс пас, но в този район реката е забранена. И точка: . Въпреки това имаше едни петнисти на точки, на които въобще не простихме. Изядохме ги още на реката. От лакомия не оставихме ни една за мостра, но ето снимка от следите по ръцете:

Изображение

Благодаря на Ники, че ме заведе на този излет. Това беше първият ми риболов на планинско езеро, но освен по езерните пъстърви се запалих и по планинарството. Сега започвам да се озъртам за планинска екипировка- и там си има отделна болница братя!

Ето ме и мен до надписа на най- високия връх на Балканския полуостров- Мусала 2925 м. н. в.:

Изображение

Поздрави


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 28, 2008 8:14 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:06 am
Мнения: 573
Местоположение: Планината-Хасково-Пловдив-София-Планината
Tazz, така се започва. \:D/ Веднъж идиш ли горе отървававне вече няма. Поне при мен беше така. И сега жална ти майка :wink: . Цяла зима мислиш за тези високопланинакси излети, мислиш къде да идеш през следващата година и като стъпиш там си разтреперен от щастие и кеф. Поне при мен е така.

Добре дошъл при нас, казано на езика на родния ми града "ХЕПТЕН ЛУДИТЕ"

_________________
BORN TO FISH
forced to work :-(


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 28, 2008 8:10 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 10, 2007 3:29 pm
Мнения: 697
Местоположение: София
Мерси и добре заварил колега!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 28, 2008 9:45 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Юни 15, 2006 4:44 pm
Мнения: 129
Местоположение: Пловдив
много яки цайси (:
я покажете на кви мухички ги дърпате, че и кленаджиийте да почнем да си зимаме муарките в големия балкан ((о:

айде мойте фотоси от рила ще ги сложа "на масата" (:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Авг 29, 2008 9:33 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Dreado, не мога да ти покажа мухите, защото не съм ги снимал, а освен това за езерен риболов трябва да имаш доста богат арсенал от мухи. Все пак съм написал какви са успешните мухи за този излет и няма да се затрудниш да ги намериш. Клинкхамъра и Royal Trude са класика и където и да ги потърсиш в нет -а, ще ги видиш. Между другото, Радо Акулата има специална статия за Клинкхамъра - просто виж началото на сайта. Третата муха е вариант на еднодневката с крила от CDC, показана в "муха на месеца" преди известно време. Освен това: парашути, имитации на мравки и други мухи, част от които Акулата е описал в статиите си за езерния риболов.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов