Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 5:56 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 4:11 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Здравейте,позволих си да преведа една малка статийка за ММ.Предполагам ще ви е от полза.Моля да ме извините за грешките в превода и правописните грешки просто се оказа, че съм забравил езика повече от колко си мислех.Думите, които съм оставил на английски и съм отбелязал, че не знам ще съм благодарен ако ми кажете какво значат, за да оправя статията.Информацията съм я почерпил от troutnut.com .Приятно четене !



Майски мухи - биологичен род Бетис (baetis)
(Blue Winged Olives)



Това е един от най-плодовитите биологични родове майски мухи в северноамериканските пъстървови реки.Малкия им размер позволява разтежа на повече от три поколения на година, а те са добри сухи мухи, защото често се люпят във внушителни количества и възрастните плуват по повърхността на водата дълго време преди да полетят.
Baetis са може би едни от най-трудните за идентифициране видове майски мухи сред риболовците.Много мухари виждат нещо твърде малко за имитиране на кука 16 и го наричат Baetis.В действителност Baetis е един от най-известните от няколко много сходни,богати видове в рода Baetidae. изглежда ,че всеки вид във семейството е /perpetually О.о/ рекласифициран и индификиращ всеки от тях дори на генно ниво,трудно е.
Роболовецът, който иска да бъде прецизен има два избора.Повечето хора наричат тези мухи „Blue Winged Olives”, име което е изгубило всякакъв смисъл, защото повечето хора назовават така няколко дозина вида, които в повечето случаи нито имат ‘’сини’’ крилца, нито “olive” телца.По-добре е да ги наричат просто „малки (какъвто и цвят да са) майски мухи”.Другият вариант е да ги наричат „Baetids”, всеобщото латинско име за членовете на семейство „Baetidae” , освен ако не ги изследвате под микроскоп.

Поведение при люпене:
”Baetis” нимфите са обикновено добри плувци, но те губят тази способност когато изплуват.Те излизат на повърхността с помощта на “dead drifting”(начин,чрез който мухата се носи по водата без да се движи.Пъстървата често предпочита носеща се по водата плячка), с помощта на газови мехурчета.Те имат проблеми с излизането на повърхността,напускат обвивките си и сушат килата си, за да полетят, което значи, че
почти всеки вид излизаща на повърхността муха го използва.Мухарят трябва да използва “deep nymphs” , “floating nymphs”, емърджъри.Всеобщата мъдрост казва, че плаващата нимфа „floating nymph” и емърджъра са най- успешни.Мрачното време подканва най-големите люпения на бетиси.Гледайте за тях при заоблачаване,дъждовни дни.
Поведение на спинърите (последния стадий от развитието на мухата):
Трурдно е да се определи времето на превръщане на тези майски мухи като спинъри след като се излюпят.
Женските бетиси са единствените майски мухи, които снасят яйцата си под водата.Те кацат близо до водата след чифтосването и пълзят надолу, за да снесат яйцата си зад камъни,паднали дървета или други предмети.Те се плъзгат свободно по време на процеса или си тръгват след като свършат.Мокрите мухи са ефективни по време на този процес.
Биология на нимфата:
”Baetis” нимфите се намират в почти всяка пъстървова река, но те снасят повече и по-гъсти люпила в студа, и в чиста вода.Те също обитават всеки микрохабитат в реката с изкючение на тинестите места, но пясъка и растителността са особено подходящи.
„Baetis fly fishing tips”
Защото бетисите са толкова често наричани “Blue Winged Olives”, някои риболовци се опитват да ги имитират с мухи със сини крила и олив телца.


Ето малко снимки
"Baetis Blue Winged Olive" Mayfly Dun
Изображение
Изображение
Изображение
"Baetis tricaudatus"
Изображение
Изображение

Поздрави, колеги!
:) :)

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Последна промяна Ицо на Вто Мар 11, 2008 8:40 am, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 8:14 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Авг 15, 2006 7:55 am
Мнения: 262
Местоположение: Хасково
Браво Ице! За превода "Отличен".Благодаря за труда!
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 10, 2008 11:01 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Ице, с термина Spinner се означава втория стадий на възрастното насекомо на еднодневката. По време на първия стадий тя се нарича Dun и макар вече да се води завършила своя цикъл на превръщане, все още не е готова за размножаване. Окончателното развитие на насекомото завършва именно на стадия Spinner,когато се извършва и размножаването, мъжките умират веднага след това, а женските - след като снесат яйцата. След това насекомите остават да лежат върху водната повърхност с разперени настрани криле, които при повечето видове към този момент са придобили прозрачен оттенък и леко проблясват от миниатюрни мехурчета с въздух, които се намират под тях. За тези моменти, когато на повърхността има голям брой такива умрели насекоми са създадени и различни модели мухи, наричани също Spinners.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 8:38 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Бояне, мерси!Ники, благодаря и на теб за пояснението, поправих го в текстра на статията.Явно вчера не съм бил нещо наред, защото то само от контекста може да се добие някаква представа.Благодаря и на Владо!Поздрави

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 2:09 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 6:46 pm
Мнения: 474
Местоположение: Първомай
Ице, Отличен 6 за превода и гордоста ни е голямя, много голяма!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 11, 2008 10:49 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Ето и няколко снимки на спинъри
Това е мъжки бетис - Изображение
Ето и женския бетис - Изображение
Дължината на мухата в този последен стадий е от 4 до 12 мм.Поздрави!

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 24, 2009 1:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Зачетох се в темата и открих една неточност - лежащите на повърхността на водата майски мухи след размножаването,се наричат spent ,а не spinner.Николай сигурно се е объркал :wink: .

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 24, 2009 5:31 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Във филма на Роман Мозер точно това се обяснява. Нимфата се измъква от обвивката си и става Dun. След като дъна претърпи метаморфзата става спинър. Тогава спинърите почват играта докато се чифтосат и после кой на къде е докато станат "spent" - това с разтворените крила дето водата го отнася.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 24, 2009 5:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ице, поздравления за старанието и усилието при превода!! И от мен, макар и на патеричка - честита нова убавиня :wink: :wink: :wink: :wink: !!!!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 24, 2009 8:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Ето я метаморфозата от Dun към Spinner в снимки.

http://www.troutnut.com/article/10/pict ... to-spinner

Хубаво е да си изгледа и това филмче (за тези които не са го гледали). Там ясно се вижда преминаването на субимаго в имаго.

Иначе днеска тествахме сопата на Ицето и лично на мен много ми хареса.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 25, 2009 12:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Сеп 28, 2007 8:21 pm
Мнения: 263
Местоположение: София
Може да е имало някакво объркване, но аз съм си превел както трябва май :? просто в статията има разминаване.Няма значение де.Бате Райко мерси, днеска сопата се представи отлично!Поздрави!

_________________
www.starividri.org
Trout bum!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 25, 2009 12:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Драгомир написа:
Хубаво е да си изгледа и това филмче (за тези които не са го гледали). Там ясно се вижда преминаването на субимаго в имаго.


Драго, имаш един двоен скоч от мен за това филмче - по-добро до сега не бях намирал. Веднага си го свалих за архива.

Ето на една снимка как субимагото на тази хептагения изпълзя от шушулката пред очите ми буквално в ръката ми.
Изображение

Поздрави.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 25, 2009 1:05 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Скоча е за Наци, защото той първи го беше публикувал в неговия сайт а после и ти :) беше пуснал линк. Тъй, че май аз ще съм черпещия :D .

Още интересно видео-макро има тук - http://mollanmedia.com/Bilder/Flashfilmer/video.html

В секцията "Fiske" второто и третото клипчета са баш по темата с метаморфозата макар, че всичките са интересни.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 25, 2009 12:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 4:48 pm
Мнения: 1250
Местоположение: Хасково
Ице,не съм казал нищо за превода ти :wink: .Малко по-надолу Николай Енчев се е объркал :D .Това само за уточнение....

Иначе,клипчето наистина е страхотно.Аз също за пръв път виждам толкова ясно въпросното "излюпване".Между другото,както сигурно сте забелязали,има и други много ценни клипчета.
Темата е още по-актуална и заради това,че на Панега,доколкото си спомням, се люпят точно от тоя род майски мухи :wink: ....

Поздрави ! ! !

_________________
"When" MetallicA Rulez The World.....
------------------------------------------
Some Kind Of Monster

http://pachoflyfishing.wordpress.com/
http://www.jivotno.com/Djery_tu
AngerPoint - just search in Vbox7 and enjoy===


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Яну 25, 2009 12:49 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Преди близо година съм казал:
Цитат:
За тези моменти, когато на повърхността има голям брой такива умрели насекоми са създадени и различни модели мухи, наричани също Spinners.

Пачо, прав си, че насекомите в тази крайна фаза от живота им се наричат spent. Но не знам защо на мухите, които имитират точно тази фаза, им викат spinner:
http://www.orvis.com/store/product_dire ... at_id=7153


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов