Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2009 6:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Айде да се изокам и язе у новиот подфорум....Проблемацията е следната. Напоследък сапунерчето, дето съвсем импулсивно жИнЪтЪ ми го купи при тегленето на последния заем, взе да ми къса много сериозно нервите при макроснимки. От десет снимки я една излезе на фокус, я не...То бих се примирил с тая нелицеприятна ситуация, ма то и екранчето не е много голямо и докато не качиш снимките на компа не разбираш наред ли са, не са ли :x :x :x :x . Веднага пояснявам, че слагам "цветенцето", задържам на полуспусъка, уж там бръмка напред-назад обектива, уж всичко е наред и накрая......я земи туй дръвце :? :? .
Седнах една вечер, рових из нет-а и открих инструкция за модела / затрил съм книжките /- всъщност става въпрос за Коника - Минолта Димаже Джи 500, ма те не ми помогнаха с почти нищо.....Та питането ми е дали става въпрос за някакъв проблем с автофокуса или аз нещо не делаем като людете :roll: :roll: . Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Последна промяна Bate Raiko на Вто Мар 10, 2009 10:26 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2009 7:26 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 14, 2008 9:28 pm
Мнения: 98
Бате Райко при макрото е много важно да затвориш повече блендата на обектива. Защото когато снимаш макро зоната на фокус е много тясна
(дълбочина на рязкост) Колкото е по затворена блендата толкова по се увеличава тази зона на фокуса и вероятността да изпуснеш фокуса е по малка. Имай предвид, че колкото е по затворена блендата толкова по малко светлина ще влиза в апарата и е хубаво да ползваш статив :) Дано съм бил полезен :) На линка, който е пуснал Валери има наистина много полезни неща :)

_________________
.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2009 10:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Брате Райко,сега ще ти помогна както ти много пъти. :lol:
Това с затварянето на блендата важи само ако имаш режим"приоритет на блендата"т.е. ако можеш да избираш бленда,а апаратчето си прави всичко останало според светлината.Веднага ти казвам,че ако си скаран с фотографията тоя съвет е като на ...китайски!?!За да стане все пак снимката прилична трябва да зададеш възможно най-висока чувствителност/в АСА 100,200,400,800 ит.н./при,която шума на твоя фотоапарат е в границите на поносимото.За шума ти едва ли знаеш какъв е при различните чувствителности на твойта машина.Можеш да направиш "клин"-да снимаш едно и също нещо на изкуствено осветление с различните чувствителности на фотото ти и после като ги разгледаш на екран ще елиминираш тези с гадните зърна и ще си знаеш,че на тези параметри имаш голям шум.Освен всичко това желателно е да сложиш "белия баланс"на изкуствено осветление,а не на автоматичен баланс.И не накрая,ако снимаш от ръка,а скоростите,които ти показва фотото/ако въобще показва скорости ???/са ниски има вероятност да мръднеш/размажеш/снимайки.А може и проблема ти да е още по-прост.Ако фотото ти е нагласено или има само такава възможност да фокусира в центъра,то логично е,че ако обекта не е в център няма да има фокус.Затова тези машини имат двоен ход на спусъка.Отначало при лек натиск фокусират и мерят светлината,а при донатискане на спусъка снимат.Постъпваш така- натискаш леко спусъка с обекта в центъра и когато фотото реагира/със светлини,с звук/ внимателно без да пускаш спусъка си правиш кадъра както ти душа сака и после с затаен дъх/на снайперист :wink: /донатискаш до край.
С това обяснение най-много да съм ти разбъркал главата,но ...
Започни с последното и знай,че всичко това важи само ако твойто фото не е пълен автомат без право на бъзикане на стойности/скорости,бленди,приоритети и автоматики/ и АСА.
УСПЕХХХ!!!!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2009 10:23 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Веско каза:

"Брате Райко,сега ще ти помогна........ С това обяснение най-много да съм ти разбъркал главата,но ... "

Ъъъъъъ....язе веке спирам да пишЕм у тоя подфорум :oops: :oops: :lol: :lol: ....Жа чета тоя наръчник несколько пъти, дано нящо остане в тая дръта куфалница :lol: :lol: :lol: ...
П.С.: Преди малко гледах детайлни снимки на прът Гластех на Денис Франке......и още ми е уеко замътено сузнанието :? :? :lol: :lol: . Поздрави!!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 10, 2009 10:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Щом не си в "страната на приказките"явно те е много замътена главата.
:D Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 2:18 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Яну 12, 2008 6:32 am
Мнения: 609
Местоположение: Пловдив
Здравейте колеги!
Нека и аз да се "изложа" пред вас, в смисъл да направя изложение, (то си е чисто излагане ама айде нейсе) та да си дойдем на думата. И аз си взех една сапунерка, ефтинджок, некакъв да мога да си снимам рибите, или по друг начин казано " да си пълня дигиталния живарник" това го беше писал Жоро май.Та всичко беше наред докато не започнах опитите с макрото . Стана същият филм като при бате Райко, не на фокус, или размазани или фокуса някъде мноо далече зад мухата, или снимани от един километър та се не знае кво съм снимал ( а пък в рекламата пишеше 5см. макро) обаче и от един метър не ставаше, та до момента в който Кръстето (Largo) не побара апарата.Не знам кво бара там бая ли му не знам, ама апарата взе да прави чудни макро снимки.
Та той беше пускал една тема в блога
http://flyfishing-bg.blogspot.com/2009/02/blog-post_03.html
Той дано види темата че да се включи и даде малко разяснения, че аз с нищо не моа да помогна.

Ето за такова излагане ви говорех (от моя страна).

Поздрави!!!!!

_________________
"свестни хора,ОБЕДИНЕНИ в клуб,добросъвестни стопани на реката, празнуващи заедно магията, наречена риболов на муха" - Данчо Савов

http://flyfishing-bg.blogspot.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 7:57 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
След прочетеното в блога все по-силно се затвърждава мнението, че я повеке нема да списувам тъдява :lol: :lol: :lol: :lol: ....Благодарско молодци, сега остава да почвам да правя пробите......Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 9:09 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Браво на Радо, че отдели този под-форум и благодарности на останалите колеги, че бързат да го попълнят с ценна информация!
И аз съм си късал нервите както Бате Райко и със се чудил защо не се получава. За сравнение:
http://www.akulata.com/flygallery/album63
Първите два албума са правени с уеб-камерката на компютъра, а последния – с много по- „класното” фото Канон, макар и при изкуствена светлина. Но сега, след като изчетох всичко, започвам нови експерименти.

П.С. Бате Райко, крайно време беше да се появиш отново във форума в цялото си великолепие. Нещо липсваше в последните няколко седмици.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 9:33 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Ники, здрасти!! Както всяка година напоследък :x , изкарах един бръз грип у никое време и бях "разкован" отвсякъде....ма черен гологан се не губи :lol: :lol: . Поздрави!!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 11:01 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Не виждам драма с макрото когато няма чисто фотографски претенции. Напълно ми е ясно че фотографията е голяма наука и изкуство едновременно и аз като един обикновен юзър искам да си имам някоя и друга снимка за спомен.
До сега съм имал четири "сапунерки". Когато ги избирах въпреки всичко прочетено от всякакви ревюта гледах да бъде с лесни настройки, сравнително бърз процесор и накрая в момента на покупката си правех няколко снимки на место. Е, до сега само с пентакс S40 имах изненада - правеше страхотно макро, но го нямаше никакъв на всичко останало.
Така реших да си търся апартче което хем да има макро, хем и да прави що годе прилично "общи" снимки.
Взех си едно малко сони- модел w120 за 300 кинта (в момента е под 230) и съм много доволен - ето две макро снимки, правени без никаква подготовка
Изображение
Изображение

Не давам препоръка, но за риболов това апаратче ми върши екстра работа.
а и какво да искам от съвременните малки матрици и микролещи
:D

Поздрави.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Мар 11, 2009 11:37 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 10:39 am
Мнения: 126
Поздрави на всички ловящи с мушички.
Бате Райко ,апарата ти е перфектен,не се притеснявай за това.Ще изложа лично мои мисли тук(подлежат на обсъждане разбира се) за макро снимките.
1.в снимането няма важно,по-важно,най важно,всичко е комплексно.В частност за макрото ,снимката зависи от много неща,големина на матрицата,обектив,светочувствителност на обектива,фокусно растояние и т.н.
Обикновенно в клас "сапунерки"(апарати без сменяеми обективи),почти всички матрици са с еднаква големина
Изображение

най -мъничките вътре.Така че каквото и да правиш ,трябва да си наясно че и при най-малкото трепване фокуса бяга.
2.Всеки апарат минава тест (гледал съм клипчета ,не мога да ги намеря сега) за качество .Ами какво да ви кажа ,за сапунерките само щракат да видят ще направи ли снимка,това е .Нищо повече
3.Важно при макрото е да се освети обекта(преди да се снима).Фокуса бяга и в този случай.Мухата която ще се снима я осветете с малко фенерче (аз си взех едо за 2 лв.като химикалка е)или нещо от рода,за да може апарата да премери добре растоянието.Това според мен е на първо място.
3.Не вярвайте на рекламата за апарата ,че прави макро от 1,2 ,3 и т.н. сантиметри.Просто на това растояние сработва спусъка и апарата прави снимка,ама колко е качествена ?
4.Зумвайте с оптичния зум (дигитален зум строго забранен :) )
5.ползвайте статив.Едно време Данката ми купи едно стативче за 3 лева ,перфектно беше за стария ми апарат.
6.Снимайте малко по отдалечко.Лично на моя обектив му дават макро мин от 90см,за дърпам на 1,2 горе долу.За да му е спокойно и на него :) да има местенце дет се вика.
7.Осветление за самата снимка .по възможност постоянно, с некое друго отражателче (отражатела - обикновен бял картон).Повечето ползваме светкавици,аз слагам на 5-10 см.пред светкавицата парче паус(оризова хартия)голямо 20-20 см,и така не ми изгаря мухата.
Довечера ако имам време ще пусна некоя снимка как нареждам работите
Бате Райко ,ако след това което написах апарата пак се запъва ти препоръчвам да нправиш следното
разпечатваш си това
Изображение

нагласяш апарата както си снимаш и виждаш къде ти бяга фокуса.После с дърпане назад ,на апарата намираш реалното растояние и вече ше си знаеш,апарата ше знае кой е шефа :)
ВАЖНО!!! тестът трябва да е наклонен на 45 градуса по вертикала назад, спрямо челната леща на обектива.Прави се на най-отворена бленда.
8.Препоръчително е макрото да се снима на по затворена бленда.от 10 нагоре.Но там се иска и повече светлина или осветление.
За сега това от мен.Ако някъде съм се объркал ,поправяйте ме или допълвайте ,темата е чудна.Ако някой ми ги беше казал тези неща преди година ,нямаше да смачкам 1000 кадъра :).

ето и теста
Изображение

ако някой иска маже да му пратя и .pdf

а за снимките Данката е пуснал линк

_________________
и кълве,кълве,кълве...
АВЕЛ-ТРЕЙД
моят блог


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 12, 2009 10:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Нека не забравяме,че блендата при цифровите компактни камери стига максимум до 8,0.Доколкото разбирам болшинството от форумците снимат именно с такива "машинки".А за статива съм твърдо за,макар,че ако е по-лек от кило и по-евтин от стотина лева.../повод за репликата ми са тестовете на Никон ФМ2 навремето,който се тестваше на 1/4000 сек. със и без статив с 500мм/4,0 огледален Никор и разликите бяха убийствени в полза на снимките със статив,тежащ осем кила/.А за светкавиците и макрото бих добавил,че ако нямаш специална светкавица за макро/кръгла и се закрепва на самия обектив и улеснява снимането без резки сенки/ си изработваш един приличен конус от неутрално бяла хартия или паус.После слагаш обекта на фона и снимаш от върха на конуса/дупката :D /,а отвън осветяваш конуса или със светкавица отгоре или с лампи/минимум две/отстрани.
Ехххх, така ми е мъчно за старите ,снимащи на филм машини!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 12:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 10:39 am
Мнения: 126
аз пак да се обадя ,с риск да стана досаден
Ринг светкавицата в 95 процента от случаите се ползва в модната фотография и за портрети .В другите 5 процента се ползва за макро,но когато обектива ти фокусира много близо до предмета и е дълъг и голям и пречи на другата светкавица.Не става за сапунерки поради технически причини.Общо взето се ползва изключително за запълващо осветление.В предметна много много рядко.За нашите цели не стаа.
На нас ни трябва продуктова палатка или нейна имитация,д-р Мишо я спомена нея.Най-евтините в момента са окло 70-80 лв за 60/60/60 см.по спомен цени и размери(скъпо идва).
А статива ,задължителен.Но за сапунерите,няма никакво значение какъв е(от 3 или 100 лв),по простата причина че те нямат огледално-рефлексна система и при снимане няма вибрации.Може да е малък и лек ,ако няма буря в стаята която се снима :D няма проблеми.Аз смених 3 статива за 2 години,от миналата зима съм със статив за 80 лв ,и съм много доволен.При разпънат обектив с тялото около 30 сантиметра и тегло около кило и половина с изключена стабилизация правя 3 кадъра и заключвам панорама без грамзабележка

Изображение
разстоянието от което съм снимал е доста голямо,горе долу 3-4 километра до предния хълм в ляво.Така че статив под 100 лв ...върши работа.(реален размер на снимката 11250 по дългата страна и 17,4 мегаб.)
Само споделям не се заяждам
Поздрави на всички

_________________
и кълве,кълве,кълве...
АВЕЛ-ТРЕЙД
моят блог


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Мар 15, 2009 1:42 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
largo написа:
На нас ни трябва продуктова палатка или нейна имитация,д-р Мишо я спомена нея.Най-евтините в момента са окло 70-80 лв за 60/60/60 см.по спомен цени и размери(скъпо идва).
А статива ,задължителен.Но за сапунерите,няма никакво значение какъв е(от 3 или 100 лв),по простата причина че те нямат огледално-рефлексна система и при снимане няма вибрации.Може да е малък и лек ,ако няма буря в стаята която се снима :D няма проблеми.Аз смених 3 статива за 2 години,от миналата зима съм със статив за 80 лв ,и съм много доволен.При разпънат обектив с тялото около 30 сантиметра и тегло около кило и половина с изключена стабилизация правя 3 кадъра и заключвам панорама без грамзабележка


Като стана дума за предметна палатка(куб със страни от бял "мек" плат) и да е пълно описанието , ето нагледно какво представлява(страна 60 см)
Изображение
Изображение

Верно, могат да се направят невероятни снимки, но такъв панаир да сглобявам за снимка на една муха просто неам нерви :D :D :D


Поздрави.
--------------------

Снимките ти са много добри.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 16, 2009 12:03 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Окт 12, 2007 6:46 pm
Мнения: 474
Местоположение: Първомай
Па се чудя :( , що не мога да направя свястна снимка на някоя муха, па то си трябвало фото студио за тая работа :shock: :D :D
На слука на другарите мухари


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов