Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 11:58 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Риболов с нимфи
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 9:31 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет, колеги,

Тъй като темата за риболовът на нимфа рано или късно събужда интереса на начинаещият мухар, отварям нова тема, като целта ми е да насоча вниманието на тези от вас, които никога не са ловили с нимфа, посочвайки вече разисквани подобни неща в по-стари теми тук:

http://forums.akulata.com/viewtopic.php?t=95

http://forums.akulata.com/viewtopic.php?t=3588

Почти всичко около това как, кога и къде се лови с нимфа със или без индикатор отчасти е казано.
Обръщам се към начинаещите риболовци с муха и шнур, които след като са прочели горните теми, ако все още имат въпроси за риболова на нимфа, моля, задайте ги тук в тази тема, нека тя да бъде като обобщителна за риболова с нимфа. Бъдете конкретни в питанията си, за да получите точни отговори и не се притеснявайте да попитате, всеки, който знае нещо, сигурен съм, ще ви отговори.

Едно лирическо отклонение, ако позволите:
Сега като се зачетох, първата от посечните горе теми ме върна някъде шест години назад във времето, когато и аз за пръв път се сблъсках с риболова на нимфа.
В началото се научих да ловя на нимфа сам, по чешкият метод, без индикатор, основно кефал по Струма, скоро след това и пъстърва по Санданска Бистрица. За мен това беше времето, в което не познавах все още по-опитни мухари, нямаше кого да попитам кое как става и всичко, което правех беше на принципа, проба/грешка. Посещавах предимно водните обекти около Сандански и се учех да ловя с нимфи предимно от статии, които намирах в интернет, превеждах и публикувах на страниците на сайта. До известна степен ми помогна и фактът, че до преди да хвана мухарка, имах вече изграден опит в риболова на пъстърва с директен телскоп и жива стръв. Всеки, който е практикувал двата метода знае за приликата между тях.

Към риболовът на нимфа с индикатор преминах на по-късен етап, и се запознах с теорията на нещата от касетите на Роман Мозер. Сега като се замисля, стилът ми и на връзване на мухи, също бих казал, че е повлиян до голяма степен пак от него, но както и да е.
В по-късен етап, пътищата ни с Лъчо Минев се пресякоха и в неговата компания имах възможността да направя доста излети, по време на които да сравнявам видяното и да изграждам навици при риболова с нимфа и индикатор. Започнах да трупам опит с употребата на индикатор.
Уважаеми начинаещи колеги, пиша ви всичко това, не за да ви запозная с моя изминат път в риболова с нимфа, а за да ви кажа нещо много важно - когато се учите на нещо ново за вас, добре е да имате възможност да го видите на практика.
Ако имате близо до вас познат мухар, с по-голям опит от вашият, най-добре не губете време в откриване на нещата сам, а се обърнете към него за съвет. Това със сигурност ще ви спести време и грешни навици.


Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 12:54 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Здрасти Радо !

Първо, благодаря ти за темата.Ето сега едно въпросче.Значи, да кажем, че съм на реката, разчел едно потенциално място зад един камък, където може би се спотайва риба.Почвам да и хвърлям плътно до камъка и да извозя нимфата така, че да ми клъвне.Как да съм сигурен, че нимфата ми стига достатъчно бързо близо до дъното в началото ? Веднага след хвърлянето, така, че ако събира храна веднага след камъка да ми вземе ?

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 1:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Здравей Радо.Радвам се,че отвори тази тема,защото несъмнено ще се научи много от нея и ще отвори много врати.
Щом така и така сме го почнали надявам се някой да обясни за риболова на нимфа в плитки води :?: :-s :?: :).
Поздрави

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 2:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Докато не сме развили темата в неправилната посока, да пусна два линка към сайтове описващи риболова с тъй наречената чешка/полска нимфа. Описани са както схеми на построяване на линията, така и тактики за риболов и нимфи.

http://www.czechnymphs.com/tactics.html
http://www.czechnymph.com/en/czn-basics

Също така може да прочетете или гледате някой филм и за френската нимфа. Лови си със сравнително дълги въдици (9,6-10 фута), нисък клас (3, 4) и много дълъг лидер от 4 метра до 8-9 метра. Подходящ е за риболов в много тънки води (тъй като някой попита тук или в другата тема).
Снимки и още нещо за френската нимфа.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Последна промяна Драго на Вто Фев 02, 2010 2:18 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 2:17 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Привет,

Светльо, Илияне, вижте момчета, трудно може да се обясни риболов с думи. Има неща, които се учат на реката.
Има неща, като да речем схеми на построяване на линията при риболов на нимфа, които може да се нарисуват, да се опишат с думи и да добие човек представа, но да се обясни риболовна ситуация, както зададената от Светльо хипотетична такава, трудно ще се получи с писане - това просто се прави с въдица на реката. Това е същото, като да се учиш да караш ски от прочитането на статия, просто няма как да стане, или сигурно ще стане, но много трудно, нали?

Затова ви написах и това лирическо отклонение.

Драго, блгодаря за посочените статии. Може ли да те попитам нещо, като каза френска нимфа, би ли споделил, моля те, места от реки в България, където си имал успех с нея. Никога не съм ловил до сега на този метод и ми е любопитно. Предварително ти благодаря!

Поздрави,


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 2:20 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
crystal написа:
риболова на нимфа в плитки води :?: :-s :?: :).
Поздрави

Тук има два варианта
1. Изисиква се индикатор, който ти фиксира дълбочинта на която минава нимфата. Освен това, ако нямаш индикатор. Нимфата ще се забие по дъното и ако не се движи. Много, ама много трудно ще я нападне нещо. И за плитко е добре с по-малки нимфи.
2. Вторрият вариант е "хайдушката". Тоест, пускаш линията по течението и задържаш. Кълването се усеща очетливо, но гелетата са много.
Пак ще се върна към риболова с индикатор. Освен, че фиксира дълбочината написано в началото на темата. Той, държи линията максимално плуваща непосредствено преди лидера. Често без индикатор, поради течние . Част от шнура е под водата, а тази преди него плува. Или се получава вредно увисване. Така, трудно се разбира кълването.
И трето / не е десерт :D :D :D :D / - верно е най-добре да идиете с някой , който да ви покаже как става. Иначе, ще трябва да търсите парното наново.
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 2:28 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 02, 2007 4:27 pm
Мнения: 1671
Не съм ловил така Радо, ловя си с индикатор и дори с него пропускам доста кълванета. Като участъци където смятам, че би дал резултат този метод предполагам ето такива места с бърза и тънка вода.

_________________
The grass was greener, The light was brighter, The taste was sweeter, The nights of wonder, With friends surrounded, The dawn mist glowing, The water flowing, The endless river. Forever and ever.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 2:42 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Драгомир написа:
Не съм ловил така Радо, ловя си с индикатор и дори с него пропускам доста кълванета. Като участъци където смятам, че би дал резултат този метод предполагам ето такива места с бърза и тънка вода.


Разбирам, благодаря ти за отговора.

Илияне, след като Драго ми посочи тази статия от Искрецка река, на тези снимки, реката е точно такава - с "тънка" вода, т.е. с плитки участъци.
Ако говориш за такива места и риболов на нимфа, веднага ще ти отговоря, остави си нимфите в кутията. Такива места са просто като "изписани" за риболов със суха муха. Спирам до тук, за да не се отклоняваме от темата.

Поздрави,

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 2:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Привет Радо.
Благодаря за темата , наистина с обсъжданията от миналите години леко по леко нещата почват да ми се проясняват само не си мислете че съм експерт и аз се бора съвсем сам по Струма , обикновенно местните щото ме познават все ми дават акъл да хвърля тоягата и да си карам с директния но това нема да стане , именно точно от форумите се уча пък квото стане.
Поздрави .
Соте.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 3:10 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
да,далеч по-полезно е да се описват начини и схеми при риболова на нимфа,отколкото "за или против индикатора".
Радо,отлична тема,още повече,че ще е интерес за всички при предстоящите излети,в които предполагам,че риболова на нимфа ще преобладава!

_________________
LA VITA E BELLA


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 3:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Значи там дето хода по т .н.любими места по Стума течението е много разнообразно по дълбочина , разливи , бързеи и прочее, говориме за участък от 5 6 километра които обхождам на излет .
Та това означава че постоянно начина на риболова требва да се мени и аз кото начинаещ предпочитам сухата муха ама в различните участъци не върви навсекъде , особено есента при лекото застудяване нещата със сухите мушета въобще не вървеха , тук там по некой удар и то само маломерки .
И през предстоящия сезон твърдо съм решен да пробвам нимфите пък квото стане. Мисля че Драго ми беше пуснал построяването на линията много полезен материал същият който е по горе, ще се възползвам максимално от всички съвети.
Поздрави.
Соте.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 4:59 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
vanio каза :

Цитат:
да,далеч по-полезно е да се описват начини и схеми при риболова на нимфа,отколкото "за или против индикатора".


Напълно съм съгласен.Нека каквото може да се обясни и опише пофорумно да се сподели.Няма да е зле.Ясно е, че на реката е разковничето, ма не всеки си има някой, който да е до него и да му показва.
Благодаря на Драго за споделените линкове.Още материал няма да е зле.Френския метод също ме озадачи :)

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 02, 2010 10:06 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 18, 2008 1:35 pm
Мнения: 902
Местоположение: Перник
Ванка благодаря за отговора \:D/ \:D/.Има някои тънкости,които още не са ми много много ясни и затова питах.
Иначе Радо подобни бързеи имах впредвид.
Ехх безграничен е мухарският живот.
Поздрави на всички.

_________________
Илиан Михов

The Fly Fishing is a pathway to many abilities,some consider to be unnatural.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Сря Фев 03, 2010 11:23 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Та да не се отклоняваме от темата -> Изображение

За тези места на р.Струма и Радо и Лъчо бяха единодушни, че са перфектни за риболов на нимфа.Подходяща тактика за такива дебели бързеи ? Аз присъствах тогава, но това не значи, че съм знаел какво правя ... :lol: :oops:

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 03, 2010 12:26 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Сеп 12, 2006 3:37 pm
Мнения: 564
като цяло сайта ми изглежда доста интересен :

http://stevenojai.tripod.com/nymph.htm

_________________
LA VITA E BELLA


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов