Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 1:20 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Ное 22, 2010 10:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Да, ама не! \:D/
Цитат:
Здравейте, г-н Ранчев
Много се извинявам за закъснението на отговора, свързано с независещи от мен обстоятелства. В момента не съм на работа в Института, а в командировка в един квартал извън гр. София. Та колкото и невероятно да Ви се струва достъпът ми до Интернет е почти невъзможен. Както и да е, надявам се да мога да Ви бъда полезен с отговора, който ще Ви дам.
Разгледах внимателно изпратените от Вас снимки. Имайки предвид написаното в писмото като гостоприемници и обичайните места на паразитиране се насочих към Diphilobotrium latum. Не съм на напълно сигурен, тъй като поставянето на 100%-ва диагноза изисква добър микроскоп, определител за паразити и самият паразит. По този начин се установяват всички морфологични белези на паразита: смукалца и кукички за закрепяне, полова, храносмилателна система и т.н., необходими за правилното диференциране на хелминта.
В интернет може да намерите достатъчно информация за паразита, но въпреки това ще си позволя да ви дам кратко пояснение за жизнения цикъл и опасността, която крие той за човека.
Това което Вие забелязвате предполагам е плероцеркоид на D. latum една от формите, която паразитът приема в допълнителните гостоприемници - сладководните риби. Краен гостопроемник на паразита са човека и рибоядните хищници, в тънките черва, на които се развива имагиналната(възрастната) форма на паразита. Чрез фекалиите те отделят яйца в околната среда. Попадайки във водата от яйцата във външната среда се развива корацидий, покрит с реснички с помощта, на които активно се движи във водната среда. Той бива погълнат от сладководни рачета от
семейство Copepoda(Cyclops, Daphnia и др.). В рачетата се развива процеркоид, паразитиращ в телесната им кухина. Рачетата биват погълнати от планктоноядни риби(имайте предвид, че всички малки рибки, стартират храненето си с планктон). От червата паразитите проникват в мускулите, коремна кухина, хайвера, черния дроб и др. Понякога тези рибки биват погълнати от по-едри хищни риби, които се явяват резервоарни гостоприемници. Дивите хищници, котките,и кучетата се заразяват с инвазирана риба. В техните черва се развива имагиналната форма и така, цикълът �
�е затваря. Човек се заразява след недобре обработена термично или слабо осолена риба. По-подробно с клиничните признаци и начина на заразяване на човека се запознах в първата година от работата ми в института, при направена забележка от проф. Зайков, след като облизах ръцете си от полепналите хайверни зърна при изкуствено размножаване на щука. Та попаднах на руски сайт, който съветваше директно изхвърляне на хайвера от щука, защото дори при пърженето не е сигурно дали ще се обезвредят напълно, евентуално съдържащи се в него паразити. Т�
�ка че внимавайте!
Благодаря за поставения въпрос, ще се радвам да съм задоволил любопитството Ви. Готов съм да отговарям отново на поставени от Вас въпроси. На слука
Ас. Ивайло Писков

Наздраве!
Веско


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 23, 2010 5:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 29, 2006 5:00 pm
Мнения: 302
Местоположение: Sofia
Ей на това му се казва житейски път!


Браво на човека за обективния отговор и наздраве на форума :D

_________________
http://granichar.org/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 23, 2010 6:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Евала на професора за изчерпанелния отговор :!:
Веско, мерси че сподели! \:D/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 9:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Жоро Стоянов написа:
Евала на професора за изчерпанелния отговор :!:

Жоро, той е асистент бре.
Ас. Ивайло Писков :D
Иначе Карфур
:arrow: питомно лавраки/11-14 лв/кг/ + Виа Диагоналис 2007 :D

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 15, 2011 11:05 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Ivan VP написа:
Жоро Стоянов написа:
Евала на професора за изчерпанелния отговор :!:

Жоро, той е асистент бре.
Ас. Ивайло Писков :D
Иначе Карфур
:arrow: питомно лавраки/11-14 лв/кг/ + Виа Диагоналис 2007 :D

Ми , Ванка, освен да почерпи човекът за новопридобитата научна степен :lol: И лаврак ям и Виа Диагоналис съм склонен да опитам :lol: :lol: \:D/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 12:22 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
За "Виа Диагоналис" - недей, доста посредствено вино, въпреки скъпата реклама на Мишел... :oops: Телиш нещо се излагат... :roll:

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 10:42 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
mecho puh написа:
За "Виа Диагоналис" - недей, доста посредствено вино, въпреки скъпата реклама на Мишел... :oops: Телиш нещо се излагат... :roll:

Адаш, моите сомелиерски познания са на първи ред. То и питомното лавраки не е баш цяра. :D Дивото за сега се мръщи но да видим още колко. Кат сме тръгнали за вината. Наскоро дегустирахме с един приятел към 4 литри купаж от каберне 50%, сира и темпранил по 25%. Точно не знам на коя изба беше. Но и не беше важно, защото преди това имаше рикия една ока. :D
Поздрави!

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 2:09 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Е, моите пък са съвсем скромни, но виното определено не ми допадна като качества и като "нос" \:D/ , междувпрочем няколко типа на "Телиш" напоследък "издишат".... :oops:
Имаме служебна традицийка всеки следобед да "поливаме", та експериментираме с какво ли не! Иначе всички сме фенове най-вече на Мавруд "Тракийско злато" 2006 на Памидово и Мавруд "Мезек" 2007 на Катаржина Естейт... :oops: Националисти, братче!!! :lol:
За "диагоналното" - може би повлияни от сериозната реклама очаквахме нещо "по-така"! Но не би... :(

А вие добра "глътка" сте отпрали... :lol:

Аз пък наскоро дегустирах "купажа" на мои роднини от Видин - гъмза и отел и направо се "заковах" за масата... Сигурно щото отела бил канцероценен! :lol:

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов