Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Пет Мар 29, 2024 1:10 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Вто Ное 30, 2004 9:24 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:34 am
Мнения: 31
Местоположение: Сливен
Значи този пост е за първият ми мухарски сезон и някои наблюдения и заключения за мухарският риболов на р.Тунджа и един напоителен канал до Сливен в периода между 30-ти май и 11-ти октомври 2004 година.За това време аз и баща ми имаме 36 излета по тези места, като естествено моите са само с муха и шнур.Мухата беше само и единствено джапанка (и май това беше грешка), като само в един от излетите използвах някакво подобие на скакалец.

Изображение

Първо за напоителният канал.Започва от едни шлюзове до Бинкос.Минава покрай селата Гавраилово, Селиминово, Чинтулово.Дълбок е, със силна и чиста вода.Много често в него има повече вода отколкото в реката.Тази година ходих по него не местата до пътя Сливен – Ямбол, както и до Чинтулово.Meстата съм ги отбелязал със зелено на картата.Та на този канал за 15 излета имам уловени 9 кефала на джапанка.Все пак рибата там е по-трудна от тази в реката, поради силното течение и бистрата вода, изисква яко приклякане и прикриване (по брега му от Самуилово до шлюзовете до Tополчане почти няма дървета).Най големият ми уловен кефал там беше 32 см на черна джапанка с червена опашка.В този канал основната риба е кленът – има го във всякакви “разфасовки” – в това и аз се убедих.Още на третия ми мухарски излет там (ентусиазиран и от вашите fly-tying постове) си бях вързал 2 (две) СИНИ джапанки, поради простата причина, че това беше единствената микропореста гума, която намерих.Сложих аз едната и я вързах на типета така, както си връзвам обувките.Застанах до един храст и започнах да подавам тва синьо нещо на едно и също място в продължение на около десетина минути.Кленяетата отиваха, пляскаха си до джапанката, а аз си умирах от кеф, че отиват на мое творение и хич и не мислех да я вържа по-добре, щото реших, че няма кой да я налапа.Да, ама НЕ!Точно тогава от дълбокото дойде сигурно най-огромният кефал, който съм виждал ( и вероятно втори такъв няма да видя никога повече).Рибата беше дълга сигурно колкото рег.табела на колата.Огромна!И въобще без да пляска и да вика, супер спокойно си всмука мухата и остана на мястото си.Мноо хубаво ма само като повдигнах мухарката, рибата тръгна и усетих как типета се изхлузва от ухото на куката!Бях на ръба на нервна криза, ама НА!Тръгна си с мухата ми!

Река Тунджа.

Изображение

Изображение

Става въпрос за местата отбелязани с жълто.Там имам 21 излета като всички са от 17 до 21 – 21 и 30 часа поради простата причина, че баща ми ходи на работа, а аз завися от това тъй като на 16 години много-много не върви да си хванеш автобуса и да отидеш сам!За тези 21 излета са уловени общо 106 кефала (маломерни и в нормата) само на муха.Взел съм само 23 от тях.Някой път се налагаше (Имам предвид, че ходех и с хора, които често бяха капо и естествено мухарката беше най-резлутатния метод.Те ме взимаха със себе си и все пак трябваше да дам нещо … няма как.Други от кленовете заминаваха при баба и дядо.).И така.Значи нивото на реката се менеше често.През два три дни в реката имаше ту 20 см по-малко вода ту 1 и 20 м повече.Ужас!Да ама на мухоядните много не им пукаше и се закачаха яко.Лових на мухи-бръмбарчета

Изображение

Изображение

Изображение

направени от мен.Имаше с оранжево, жълто, бяло, червено тяло.От всички най-много се назлъндисваха на оранжевите – отиват, гледат, душат обаче не поемат.На тия със бялото – добре.На червените тръгнаха, когато през септември реката стана една вада и само малките останаха по бързеите.На жълтите – не знам да ли на мен така ми се струваше, но в 80% от случаите, рибата като поемеше жълтата джапанка следвашпе скок.Кво беше това не знам, ама и това бяха мухите, които нагълтваха най-дълбоко.
На реката пробвах и на мравка, и на sedge, на някаква имитация на комар, обаче джапанката беше най-резултатна.Сигурно щото не съм ловил с нимфа още, ама с нея – догодина!
Септември месец водата намаля.Рибата се скри.Тогава излезе един пост на Акулата, че в такова време отиваш на някой вир и почваш замятания с целта големия бръмбар да пада на едно и също място.ЕВАЛА!Мноо риба измаах тогава..Беше направо страхотно!Издигат се като подводници, смучат и пак потъват.

На ей-тая муха,

Изображение

която и аз не знам как да опиша – просто я сглобих някак си (под жълтото има един слой микропореста гума – направих я така, защото ми мина през ума, че много от вас са разказвали как например на един седж, докато е бил отгоре не е взимало, а като е поел вода …та си викам мухата ще постои, ще постои, че ще потъне по някое време) пак наблюдавах нещо интересно.На 4-ти септември започвам с нея да плющя по водата, отиват малки към нея, обаче бягат!Голяма ли им беше кво ли?!?Сменям с беличка и оп – кефле 22 см.Ама си викам “Ся не може тъй – дошъл си за експерименти”.Слагам пак нея и пак така – отиват малките обаче се плашат.Бе кво става тука?!?И по едно време отдолу се показва една яка сянка към 45-50 сми хоооооп отива под мухицата ми!Отново голям кефал!И стои!И аз стоя!Не смея да мръдна!И мухата стои на повърхността!И той под нея!И вече кръвта нахлува в главата и в очите ми …!Обаче мухата пое вода и леко-леко потъна.Браво!Направо в устата му се приземи.И хоп!Засечка все едно ще вадя крокодил!Мноооооооого тъпо!Ама много!Мухата се откачи след първоначалното повеждане на рибата и се приземи в храстите зад мен!Браво Митко – 8 яки кефала за един сезон и осемте мъжки!
Иначе за реката – водата е чиста.Вече няма много работещи заводи и няма кой да я замърсява.Има супер много всякаква риба и това може само да ме радва!Бреговете са мръсни, ама все пак е нормално (ако може да се нарече така)!

======= Заключенията за тези места =======

1.Най-резултатният риболов по количествено и качествено отношение е мухарския.
2.Колкото по голям е бръмбара, толкова по голям е кефала.
3.Когато реката е пълноводна, приводняването на бръмбара трябва да се чуе и види т.е.да цопне звучно и видимо.
4.Най-резултатни откъм удари и уловени риби са бръмбарите на кука №12
5.Яките кефали през лятото са в дълбоката част на мощните бързеи.
6.Задължителни са маскировъчните дрехи и очилата.
7.Мухарка 5-6 клас,шнур 5 клас, плетен повод 1 и 50 м, типет 0.14 са върховният вариант (за мен).
8.За този период по реката не съм видял нито един парашутист, а уверявам ви вървях много този сезон.
9.За съжаление не видях и втори човек с мухарка, ама за това време запалих 2-3 приятели.
10.Започвам да ловя само и единствено на муха!

Благодаря за вниманието.Не можах да се стърпя от красотата и резултатността на fly-fishing –а и просто да не изразя впечатленията и емоциите си!Уверявам ви, че чета почти всичко във форума и го попивам като гъба (Много не питам - само чета , щото вече не се сещам какво).Много съм ви благодарен за всички съвети и работи, които сте казали и показали в толкова синтезиран вид.Просто не мога да си представя, колко време ще ми е необходимо да стана мухар, ако не ви познавам (макар и не лично)!
Дано да се видим някой слънчев ден на реката край Сливен!Чао и успех!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 30, 2004 10:10 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 11:21 am
Мнения: 1401
Местоположение: България
Браво Митко,
страхотен обзор за тойте преживявания с мухарката по тази цена река. Радвам се, че това бръщолевене дет го праиме из двата форума има смисъл и е наистина полезно. И примерно мухите на Мишо и съветите на Акулата помагат на колеги мухари. Няма начин това е най-великият риболов.
Жив и здрав и както направим прословутия субор на Червяенаково заповядай с пълна сила и не му мисли.

_________________
Ваксево-Говежда Флай Фишинг Тийм - най-невероятните КАПУТИ !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 30, 2004 11:30 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Браво Митак, страхотно написано, да бях водещ на минута е много бих казал само едно:" Моля, уважаеми зрители, не чувам аплодисменти" Браво, евала пич.
Митака написа:
Септември месец водата намаля.Рибата се скри.Тогава излезе един пост на Акулата, че в такова време отиваш на някой вир и почваш замятания с целта големия бръмбар да пада на едно и също място.ЕВАЛА!Мноо риба измаах тогава..Беше направо страхотно!Издигат се като подводници, смучат и пак потъват.

Това е поредното доказателство, че думите ми не отиват на вятъра, а стигат до верните последователи. Радва ме и това дето казваш, че този риболов ти е легнал на сърцето и покрай теб си научил и други хора.
Не се страхувай да попиташ за каквото и да е за в бъдеще. От другия форум си спомням, че съм ти давал съвети, може да разчиташ на това и за вбъдеще.
Бъди здрав и ти пожелавам големите беляци, дето са ти избягали да се подиграеш с тях следващия път.
Поздрави от София до Кулата.
Акулата


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 12:44 am 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
akulata написа:
" Моля, уважаеми зрители, не чувам аплодисменти" Браво, евала пич.


е кое си е верно, си е верно - тоо репортаж мое да бъде приветстван само с аплодисменти - браво Мите, аплодисментите са напълно заслужени, ъъъъ, мм, къде да сложа мойте 2 кофи с аплодисменти - до тия на Акулата викаш, добре нема проблеми, че вече ръце ми не издържат да ги носа...благодарско за написаното /снимките са супер също/, жив и здрав...

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 9:12 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:34 am
Мнения: 31
Местоположение: Сливен
Радвам се, че ви харесва - това беше целта :D ! това "бръщолевене" (което май твърде не може да се нарече така) не е напразно - това със сигурност мога да го потвърдя!
А колкото да Червенаково - мноо искам и аз да дойда, да ви видя, да взема по един автограф и да се радвам, че ви познавам!Ще видим как ще се развият събитията!
Сега повече чета из форума - не питам много, щото те отговорите си идват (рано или късно).Нищо не ми идва излишно от разговорите.Като почне новият сезон мноо, ама мноо ше се разприказвам!Това е сигурно!
Ае успех и наслука! 8) 8) 8)


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 9:26 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 6:28 am
Мнения: 52
Местоположение: Костинброд
Бравос Митак, за хубавия репортаж, ша го видим твоя район още рано на пролетес.... :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 9:50 am 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 9:28 am
Мнения: 115
Dобре, добре адаш ! Екстра ! Хубав репортаж и правилни изводи !

Продължавай все така!

Поздрави!
Чепето

_________________
.....дзен...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 10:34 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 10:33 am
Мнения: 263
Местоположение: Сф.
Брао, Митаче!!!Чудесено и вълнуващо написано- не ти липсва дар слово ! Тези истории с големите кленове направо ме накараха да настръхна!..
Благодарско за положеното старание- четях го с интерес!
Жив и здрав!
п.с. Ще се радвам да се видим някой ден с мухарки в ръце.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 10:56 am 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
За възела на мухата си Митко написа:
Сложих аз едната и я вързах на типета така, както си връзвам обувките...
Рибата беше дълга сигурно колкото рег.табела на колата.Огромна!И въобще без да пляска и да вика, супер спокойно си всмука мухата и остана на мястото си.Мноо хубаво ма само като повдигнах мухарката, рибата тръгна и усетих как типета се изхлузва от ухото на куката!Бях на ръба на нервна криза, ама НА!Тръгна си с мухата ми!

Значи, за да не паднеш от ръба, другия път, ако желаеш, научи се да връзваш обувките си, ехехе, майтапчия си голям ей, по тези два възела:
Trilene knot:
http://globalflyfisher.com/fishbetter/knots/double.gif
и разбира се любимия ми:
Оrvis knot:
http://globalflyfisher.com/fishbetter/knots/orvis.gif
Втория дава над 95 % здравина.
Успех


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 11:11 am 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:34 am
Мнения: 31
Местоположение: Сливен
Ахехахехаехеах :lol: :lol: :lol: по принцип имаше един перод, в който не си връзвах обувките, та за тва го казах.А иначе сложих така мухата, щото викам си няма само да връзвам и да режа - "Слагам едната, пускам я 5-6 пъти да вида става ли нещо, слагам втората - и с нея така и после си слагам една "маркова" джапанка и ловя с нея!"Ми да ама като видях как се спускат ми стана мноо, ама мноо готино и реших да се забавлявам - мноо беше забавно след това! :shock: Въх в тоя канал ако падна трябва на нокти да излизам! (тряя сложа 2 снимки на тоя канал ...)
Мдааа мушиците си ги връзвам по втория начин - супер лесен е и става много здраво! 8)
Ми и аз искам да се видим някъде, ма май засега ще гледам от тук!Лошо няма! :D ае


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 11:32 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
...

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Последна промяна D-r Misho на Нед Юни 24, 2007 10:52 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 7:10 pm 
Offline

Регистриран на: Вто Ное 09, 2004 6:19 pm
Мнения: 204
Ей това му е хубавото на форума: когато и да е, можеш да влезеш и да се изкефиш.... Много ми хареса описанието на надлъгването с големия клен.... и засичането.... "като за крокодил...."!!!!Супер.... И аз така изтървах един голям клен тази есен...... Все едно, че се случи отново!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 8:02 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:34 am
Мнения: 31
Местоположение: Сливен
И тоя възел ще го пробвам!Иначе не подценявам никога типета и възлите!Просто тогава реших само да видя дали плува бръмбарчето и хич нямах намерение да ловя с него, а то какво стана ... Все пак и по-дебел типет съм слагал ( 0.22 някъде ), защото 38 мухи оставих по дърветата и тревите.Имаше и дни, без да имам скъсана муха!Ама няма тръпка, ако не оставиш нещо някъде по дърветата!Тогава съвсем се свързваш с природата - започваш да мислиш биологически -размножително за рода на дървото или закачката ... :lol: !Някак си нахъсващо действа!А и е забавно!Поне за мен!
А това надлъгване с кефалите е направо върхова точка в риболова!Ще се побъркам сега през зимата, ама все пак е природа - няма за какво да съжаляваме и няма как да променим нещата!!!За сметка на това тук е също толкова интересно, колкото и на реката!

Поздрав за всички с Eric Clapton - Wonderful Tonight (просто мноо ме кефи и за тва с нея ...) ае


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 8:39 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
МИТКО написа:
... Все пак и по-дебел типет съм слагал ( 0.22 някъде ), защото 38 мухи оставих по дърветата и тревите.Имаше и дни, без да имам скъсана муха!Ама няма тръпка, ако не оставиш нещо някъде по дърветата!Тогава съвсем се свързваш с природата - започваш да мислиш ...

Eвала,Мите!
А колкото до мухите и аз остявям астрономически количества, защото нашите реки са много обрасли. Ти поне само с 38 си се разминал. Аз трябва да има половим кофа:):):) Но както знаеш рибата се крие под надвисналите клони и чака някоя невинна буболечка да вземе последната си баня... Аз ако не скъсам на излет 3-4 мухи се чуствам някак конфузно:)

Докторе, мерси за ценния възел! ЧОвек се учи докато е жив!

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: евала
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2004 10:28 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Ное 11, 2004 5:12 pm
Мнения: 507
Местоположение: София
Еваларка Мите, еваларка Сливен, зднам аз че само Войводи по тоя край щъкат, прескачат се дето се вика (баси, на един мач в Речица ни изпочупиха краката онези от бразилския национален отбор ама нейсе). Отличен репортаж, само адмирации. Ся и аз да се изкажа по въпроса: личният ми опит от Тунджата сочи, че има следната зависимост: април - средна по размер джапанка, черна с оранжев тумбак, юни - средна и голяма, юли, август - вече само гигантски, септември - оси и стършели-мършели.
Що ти е вземало толкоз яко на жълтата - ми нали имитира стършел бе, Лечков, нали жили пущината, тя затуй я атакува толкоз яко, за да схруска наведнъж и да не я ужили по устата. А пък кефалът (ний му казваме карабалък в Казанлъшко) много обича да папка стършели и оси, умира си направо за тях, братче.
Догодина задължително ще отидем там с мухарките да половим, тая година имаше колеги с по 5-6 излета на Червенаково, от Кулата и София се вдигнаха да дойдат дотам и да боцкат кефалите по муцките. такива работи...
Ха със здраве и наслука. Пусни ми едно ЛС къде ходите сега и кво ловите.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов