Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 12:01 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: На 2200 м. високо..
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2012 5:16 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Заглавието е плагиатствано от колегата Ачо :D
Потресени от жегите, и въпреки състоянието на крака ми, решихме с Наско и синът му,да видим, какво става по Рила :D
И така, високата планина си е друга държава. Първото нещо, което видяхме, бяха следите от ужасната зима- една страшна лавина:
Изображение
На широк фронт смесената гора от борове и брези беше напълно отнесена, като от експлозия, а ударната вълна беше запратила цели дънери със корените-около 3 м. диаметър, от нашата страна на реката, НАД пътя..Като се има предвид, че долината е широка 20м., и пътя е поне 5м. над реката, става ясно, че дърветата буквално са летели във въздуха!! Опустошението е пълно,коритото е задръстено със отломки, скали са се търкаляли, и всичко е изравнено ,като с грейдер!
Следват задължителните снимки, от скалата за снимки :D
Изображение
времето беше леко облачно,прохладно, малко преди хижата прокапа, а като влязохме, се изсипа пороен дъжд! Дишаше се с лекота, и благославяхме майката природа.
Езерата са спаднали, поради разрушените стени, но има доволно вода, а и снежец все още:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Меандрите на реката, ви карат да се чувствате като герой от филма "Смело сърце".Пейзажа е потресаващ,и за пореден път доказва, че българинът НЕ ЗАСЛУЖАВА земята, в която живее.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
На езерата имаше доволно риболовци, професионално ловящи от години, основно на булдо,и блесна.Мухарството е нещо, което се посреща леко с насмешка, основно, "защото е нерезултатно". За добър резултат се счита, ако ти ударят 20 риби, да си напълниш раницата.Разбира се, "риба с въдица свършване няма".За съжаление, булдото е метод, резултатен почти колкото хлорната вар-ако са излезли риби, ги събираш на 80 м. дистанция като картофи. Обяснява се, "как миналият ден направихме по 15 риби на човек, а днес ,едва по 4", и "знаеш ли тука какво правят тия с комбайните!?"
Знам, както знам, че живота ми мина да зарибявам тия езера, и счупих 3 коли, но нейсе..
Мухи имаше малко, основно клекови/малки домашни/. Рибите събираха нарядко. Аз също бях разпънал булдо, но интереса ми беше ,разбира се, към нашата краста. Забелязях как една риба прибра, успях да реагирам светкавично, благодарение на добре подбрания комплект шнур-макара, и резултата не закъсня:
Изображение
Изображение
Изображение
Рибката беше 32 см, и ми достави голяма радост. За пореден път се доказа основната ми муха за езера, и останах много доволен от новия типет материал, който може да намерите във един известен магазин :smt024 Изобщо ,кеф!!!
Емоции имаше. Наско също си хвана ,пак на шнур,разбира се:
Изображение
Кълвяха и много дребни сивенчета-м/у 12- 20 см.
Риби има, благодарение на последното зарибяване. Много от риболовците, които посещават езерата, са започнали да събират пари, и да купуват рибки!
Далеч съм от мисълта, че може да се превърнем във туристическо-мухарска дестинация, вместо да се оплакваме, че "никой не идва във хижата", или че може да не взимаме, колкото можем да свалим додолу, а по една-две риби, но има напредък!
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2012 8:02 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Бат Даньо, глътка леден въздух в тая нега е поста ти, брат....Благодарско \:D/ \:D/ !!!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2012 10:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Бат`Райко, планината е последното, което ни остана-макар и далеч не същата.Затова е много важен "слогана"- оставете само стъпки, вземете със себе си само спомен".
Аз ти благодаря :D \:D/
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2012 10:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Фев 22, 2009 8:31 pm
Мнения: 787
Местоположение: Русе
Много сте сладки тримцата.Благодарство за чудните фотки!

_________________
Вместо да се жениш-намери жена която мразиш и купи апартамент.....същото е!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 09, 2012 11:19 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
:D
Изображение
Изображение
Изображение
"Скалата за снимки" , е голяма работа. Изтъркала се е вече.. :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 10, 2012 2:50 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Хубава си ни е татковината, а за природата - няма по-силно нещо от нея! Каквото и да правим на главата ни ще излезе, но природата пак ще е това което требе да бъде.
Чудесен излет!
Не съм се качвал до езерата, може да е пропуск - незнам..
Какви са шансовета за по-едри риби на мухарка? Питам щото знам, че ги има..

Поздрави,
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 10, 2012 3:09 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ачо, шансовете са:
-1. Да си на езеро, зарибено не много отдавна, или слабо посещавано.
-2. Да се качиш от петък. Всеки следващ риболовец кара рибите да се дърпат навътре, и да слизат на дъното, и да не кълват.
-3. В никакъв случай не се замята "просто ей така"-движиш се максимално внимателно, оглеждаш се за перспективно място-пясъчна коса, група подводни камъни ,около скали.. и замяташ отначало буквално до брега-защото ако прехвърлиш някоя риба, тя плаши всички в района.
-4.Задължително ползваш такъм, който:
-ти позволява да замяташ леко ,със малко шнур във въздуха-надалеч/добре да тегли/
-да пада леко на водата.
-ползваш много дълъг лидер+типет-колкото по-дълъг, толкова по-добре. 3,50 е минимума!
-ползваш тънък типет-аз лично, 0,13, и го вкарваш под филма задължително.
В общи линии,това е .Хващат се риби над 40 санта, друг е въпроса, как се вади такава риба, защото обикновенно забиват долу, и се търкат по камъните, докато не скъсат..
Поздрави!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 10, 2012 7:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Савов....таман се бех замечтал, че ако имаше чалъм да ме телепортирате тамка, то туй е пИрфектното място за бат ти Райка - ладно, равно, само гльодай и подавай, и Вий утепайте сичко децко у мен с тия условности :-k :-k :D :D !! Въпреки всичко....Наздраве бате \:D/ !!

_________________
Уважавайте мнението на колегите, за да има мир и разбирателство във форума!!!

"Нека не гледаме миджа в чуждото око, а стримера в собственото си..." написа Мунчо!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 10, 2012 9:31 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Бате, това са основни неща, които ти от клЯнЪТ си знаеш много добре =;
Преходът е поносим-ходят хора всякакви.Не е казано, че трябва да се качиш за рекордно време! След като аз се качих, при положение, че докторите ми бяха казали да забравя за планина, и 5 месеца куцам, и се влача като куче..
Просто решаваш, и тръгваш.

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юли 10, 2012 9:41 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 24, 2007 5:00 pm
Мнения: 580
Местоположение: Плевен
Бай Данчо,благодарско за споделеният излет,в тез жеги при нас ,като гледам тези снимки,и ми става едно хладно,хладно...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 11, 2012 9:55 am 
Offline

Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 5:24 pm
Мнения: 41
Данчо,от мен няколко неща.Пьрво-благодарско за споделената красота и прекрасен излет,да дава господ всекиму, който силно го е пожелал,така, както ти си решил и си го направил.Евала.Друго,Наско може и да не помни,преди години за едни мравки от джапанка покрай неговия сьсед Мариан,интересно ми е дали ги е пробвал на езерата и като как.Трето, най-важно.Приемам го малко лично на днешно време някой да куца пет месеца и да не може да ходи за риба.Ортопед съм,ако искаш след 23-то число, живот и здраве,да те видя,все ще измислим нещо.Извинявам се, че не е по темата, но се отвори приказка.Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 11, 2012 1:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 1:37 pm
Мнения: 28
Местоположение: София/Ловеч
Здравей,

Красиви са нашите планини и за съжаление си доста прав, че не ги заслужаваме.
Исках само да попитам, понеже спомена за домашна муха... Мислиш ли че ще има резултат на имитация от микропореста гума. В края на месеца съм отпуска и ще дерзая по едни други места, та сигурно ще се подготвя, но ако може едно бързо overview на това какви мухи се използват там най- често. Мерси!

_________________
I love not man the less, but Nature more!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 11, 2012 1:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 1:37 pm
Мнения: 28
Местоположение: София/Ловеч
ПС Как седят нещата със стримери и дори потъващи шнурове>?

_________________
I love not man the less, but Nature more!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 11, 2012 5:26 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Използват се предимно сухи мухи, с потъващият шнур закачаш камъните.Основно за потъващ ползвам интермедиарен, прозрачен/като влакно/. На стример съм хващал риба, през ноща, на жълт "Уоли бъгър". Но, сега си е класическо време за риболов на повърхността.Прегледай из форума, разисквали сме езерния риболов..
Поздрави!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юли 11, 2012 10:47 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 18, 2006 12:33 pm
Мнения: 1233
Местоположение: sofia
Гос'ин Савов, чудесни преживявания - браво, браво! =D>
Виждаш ли, че няма нищо страшно да напънеш старите кокали и да се покатериш "там-горе"!
Благодарности за хубавия репортаж и за споделените гледки! Другия път - пак да пишеш! :wink:

_________________
Боже, защо лошите живеят мечтите на добрите...?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов