Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 2:09 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Юли 19, 2012 10:12 am 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Поздравления за излета, Данчо!
Този репортаж ме пренесе за малко в друго време и в друг свят!

PS - а как е станало така, че стените са разрушени? Честно казано, това ме радва.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Юли 19, 2012 9:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Ех,Данчо! [-X Много ме разчувства,а това с крака ми е толкова познато...Дали от годинките или е съвпадение,но десния крак непрекъснато държи в напрежение невроните ми за болка. ](*,) .Аз обаче не спирам да ходя на риба и ако наблизо имаше такива планини бих прекарвал всеки свободен миг там горе.
Поздрави Наско и оздравявай,ей!
Веско
П.С.Бих се наредил на опашката при д-р Краси,ако беше по-наблизо. :-k


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 02, 2012 9:11 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Ники, спадането на Долно рибно езеро е катастрофално-стана много плитко, и някои от най-добрите места за муха останаха на сухо.Ситуацията с Горно Рибно също не е розова.Стените, макар и изкуствени, имат своето благоприятно значение..
Веско, надявам се да се оправя.Благодаря ти за съчуствието!
Поздрави!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 02, 2012 9:29 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Данчо, вярно е, че тези стени увеличават площта и дълбочината на езерата, но пък от друга страна, сигурно и ти си виждал как през лятото рибата в езерата умира от кислороден глад. :(
Според мен стените имат огромна заслуга това да се случва.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 02, 2012 9:41 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Специално увеличеният обем на езерото препятствува кислородният глад-остава повече дълбока/и студена/ част.Езерата са динамични системи, и нямат "мъртъв" обем, като изкуствените водоеми, особенно дълбоките, на Въча.Дори и във дълбоките има движение , и топлообмен. Освен това, езерото трудно се нагрява -горе и при най-силните жеги не е толкова горещо.
Рибата в Рибни езера измира от газ, отделящ се от дъното, през няколко години!! Явлението се наблюдава отдавна, и няма обяснение.Отровата излиза в Горно езеро, и по реката слиза в Долно!
Растежът на водораслите във езерата също няма нищо общо със нивото, дали е била студена зимата, и т.н. Виждал съм Поповото езеро във Пирин например, обрасло до положение да отидеш пеша до острова-като щукарски гьол!! На следващата година беше без едно стръкче! Силно подозирам, че вина основно имат киселинните дъждове.Във определени години водата изглежда стерилна.Абсолютно прозрачна, камъните като излъскани, без едно стръкче, и..не кълве!!
Поздрави.

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 02, 2012 9:57 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Мар 10, 2005 2:46 pm
Мнения: 493
Местоположение: София
Данчо, хубаво е, че се включи след дълго мълчание, за да може най-после да си поприказваме по тази интересна тема \:D/
Прав си, че езерата са динамична система и си имат и механизми за оттичане, т.е и за очистване (донякъде) от наноси, които наноси благоприятстват цъфтеж и намаляване на кислорода. Според мен тези стени спират или поне силно затрудняват този естествен процес на очистване. Да не говорим за възможност на риби от реките и потоците да влизат в езерата за размножаване.
А иначе такива отровни газове се появяват периодично и на други езера. На езерото пред х.Белмекен е имало случаи, когато през зимата газът експлоадира, разбива дебелия лед и изхвърля цялото съдържание на езерото по околните хълмове, включително тинята от дъното - аз съм я виждал.
Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 02, 2012 10:29 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Преди един час се прибрах от морето..

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Авг 12, 2012 10:48 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
Здравейте, дружина!!
Преди час се прибрах , и веднага седнах , за да ви разкажа за изминалият уикенд, по същите места.
Излета осъществихме с колегата Марио,от Дупница /мсергиев/. Първо искам да му благодаря ,за чудесната компания, и за всичко, което направи-за да стане излета възможен- благодаря ти! Качихме се още от петък, въпреки прогнозите.Всичко, разбира се, стана съвсем инцидентно, но за сметка на това -като по учебник :D Катеренето започна при вълшебно свежо време, благодарение на току що отминалият дъжд. Следобедът,тъкмо влезнахме във отреденото ни бунгало, и прогнозата се изпълни на 100%
Изображение
Изображение
Задуха силен северен вятър, придружен със ужасен дъжд, който ни напомни, че най-много хора в планината бедстват именно август, след Преображение, когато е въпрос на минути да стане от играчка-плачка! Оставаше ни да гледаме ужаса през прозореца, да преглеждаме запасите си от мухи, и да посрещаме единаците , и групи от туристи, много от които от чужбина, които нахълтваха в хижата, все едно излизат от пералня, и със вид на лицето-сякаш дяволът ги гони по петите :D Единственият резултат при нас бе, че ни свърши ракията още първата вечер...Срамно подценяване на възможностите, господа..лошо!
На другата сутрин, след една ледена нощ, която прекарахме завити с по 4 одеала, езерото ни посрещна така:
Изображение
Нямаше никакви кръгове, но това не значи нищо.Систематично започнахме да го обхождаме.Нивото е спаднало ужасно, водата не бе кристално бистра, а по дъното имаше водорасли-резултат от идиотските жеги напоследък.Приятно ме удиви факта, че още има петна от сняг!! На едно място напипахме малки сивенчета, които колегата надърпа със една малка черна муха/на 18 №/ ,имитираща комарова ларва. Заобиколихме езерото, и на стръмният участък в началото на циркуса, му изнесох лекция, къде и защо стоят езерните риби.При едно от следващите замятания, лекцията се онагледи:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
От това може да се направят следните изводи-човек за повече от 20 години риболов по езерата наистина придобива опит, но не му остава коса на главата.... \:D/
Рибата беше великолепна, оказа страшна съпротива, при което пръчката се огъваше ужасно, завря се под всеки възможен камък, но я извадих. Бе глътнала дълбоко моята основна езерна муха, но я откачих и пуснах безпроблемно.
След малко, видяхме на повърхността едно булдо.Решихме с колегата да го извадим.Когато се приближихме, то потъна-ясен сигнал, че има риба! Със помоща на спининга, който носех, го закачих, и и звадихме още една такава красавица.Мислихме, че е непоправимо уморена, но тя се оказа изключително борбена!Булдото, беше със повод и стръв! Рибата бе глътнала дълбоко, затова Марио просто прегриза влакното пред устата и. След реанимация, я пуснахме..Бяхме наистина щастливи!!
Времето бе кошмарно. Не помня, колко пъти валя ,и събличах и обличах якето си. Най-лошото беше, че вятърът сменяше посоката си-което е най-лошото нещо във езерният риболов-рибата няма спокойствие, няма подветрен бряг, където да натрупа всички мухи. Във ранният следобед отидохме да хапнем по един боб във хижата, и се изля отново страшен дъжд, този път придружен от градушка. Земятя побеля, а мълниите цепеха небето!!
Изображение
Изображение
Изображение
Във палатките на снимката имаше група от чешки туристи-юноши на по 18-20 години, които изкараха цялата буря отвън, без да им мигне окото- наистина железен дух..
Вечерта след бурята стана наистина кошмарна. Температурата стана около нулата, от градушката, и високата влажност. Легнахме си, със гореща молба поне неделята да не ни вали на слизане.
На сутринта решихме да минем през Смрадливо езеро-най-голямото на Балканският п-в. Качихме се без проблеми.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Няма смисъл да ви обяснявам, колко е величествено и красиво всичко...
Натъкнахме се на върховенството на човешкото неуважение и пренебрежение към природата:
Изображение
Както и на тържеството на красотата над жалките човешки творения...
Изображение
Изображение
И слязохме през една от последните девствени, вековни и приказни гори...
Изображение
където ,както се полага ,имаше и кости от растителни динозаври....
Изображение
Изображение
Излетът завършихме със треперещи колене от ужасното спускане по силният наклон, и със замечтан поглед натам,откъдето тръгнахме... изпълнени със желание за завръщане, разбира се..
Изображение
Поздрави!!!

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 10:47 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 15, 2006 9:08 am
Мнения: 431
Местоположение: ZLATOGRAD
Много хубав репортаж!Благодаря за споделянето.Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 11:01 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 6:23 pm
Мнения: 537
Местоположение: Wherever the trout are
Благодаря, че сподели Данчо- страхотен репортаж! Изкарали сте си супер а гледам и от преди снимки с Гордо Ботев :D

Аз тази седмица за това пропуснах да се кача горе, че бая дъждовно беше. Иначе последните 3 няма уикенд да не съм бил над 2200 ама то иначе не се живее :D



Поздрави !

_________________
http://mankovflyfishing.com/


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 1:56 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:59 am
Мнения: 720
Местоположение: София - Монтана
Благодаря, че не запази това само за себе си.
Въпреки времето, изкарали сте страхотно!

Живи и здрави,
А.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 2:59 pm 
Offline

Регистриран на: Пон Юли 06, 2009 9:04 pm
Мнения: 185
Местоположение: Дупница - Струма
Макар че съм скромен ще добавя , че ракията ми свърши не защото беше малко , а защото Данчо я хареса ! :wink:

_________________
КАПО е риболов от който не си научил нищо , а не риболов на който не си хванал нищо !


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 7:43 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:28 pm
Мнения: 635
Местоположение: Пловдив
Невероятна красота! Благодаря ти , че я сподели ! На такава височина наистина можеш да усетиш величието на природата!
Поздрав! =D>


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 14, 2012 9:48 am 
Offline

Регистриран на: Пет Яну 20, 2012 5:24 pm
Мнения: 41
Перфектно!Благодарско за споделеното!А за треперещите колена не коментирам.Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 20, 2012 8:41 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Страхотни снимки... супер разказ... за красотата нямам думи. :smt038
Благодарности за споделеното.
Поздрави. :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов