Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 10:05 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Юни 23, 2013 7:22 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 8:31 pm
Мнения: 3
Здравейте казвам се Георги и съм от Гоце Делчев.Днес направих първият си риболов съответно и първото капо :D на муха по река Места и изникнаха някои неизвесни за мен :wink: .Първо когато подавам мухата много често ми се случва да немога да я вида в смисъл когато мухата е по малка и незнам ако ми удари риба дали ще се усети на пръчката за да я засека или обяснете как да процедирам и какво да гледам в такъв момент.Другия въпрос е дали е време вече за мухарски риболов по въпросната река защото един човек ми каза че водата била много и кефала нямало да гони мухите а аз имах 10-на подгонвания но от много малки кефалчета които немогат да захапят мухата а само е блъскат :D .Ще се радвам ако има колеги да ми обеснят къде бъркам и да ме насочат или покажат елементарните неща на този прекрасен риболов .Благодаря :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юни 23, 2013 7:40 pm 
Offline

Регистриран на: Сря Май 14, 2008 4:37 pm
Мнения: 1768
Местоположение: София
На първо време, ходи с някой по-опитен колега, а времето, прекарано на реката, ще отгвори на въпросите ти.
Успех! :D :D

_________________
FORTUNA NON PENIS,CON MANUS RECIPE...
-Щастието не е х**,да го задържиш с ръка...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юни 23, 2013 9:25 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Колега,недей да се отчайваш,ако не можеш да ходиш с по опитни от теб.Аз лично 3-та година се занимавам и така и не съм отишъл с опитен колега за риба.Няма да си кривя душата и ще кажа че съм срещал колеги и като цяло един ми показа монтаж на две нимфи,а и ми даде няколко малки нимфички,срещал съм хора от София 94,и от тях съм получил няколко нимфи,които майсторски скъсах:) Та сега по същество,ако водата е голяма и силна хвърляй близко до брега там където водата е по бавна(в страни от бързия)За това че само са удряли мухата-какво беше времето,ако е било голяма жега и водата е била доста топла,може би е от това.Поне при мен миналата седмица в събота беше много топло и водата беше на чай,риба много дори и едри,на места където съм вадил риба и само удряне по мухата и нищо,едвам 7-8.Един съвет,не подценявай плитките води,особено ако има туфи с трева,ще се изненадаш какви рибоци се крият там.Успех ти пожелавам :smt023


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 24, 2013 5:55 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 28, 2010 8:26 am
Мнения: 1527
Местоположение: София
Привет Жоре.
То и аз не съм кой знае колко опитен капацитет, но ще се опитам да помогна. :D
Капото е част от играта.. за да добиеш някаква бегла представа за какво иде реч, първо си сложи някой по едър бръмбар или оса на 10-ка или 12-ка.. като начало така ще виждаш цопването във водата без проблем, пък и сам ще установиш къде точно бъркаш.
Стреми се да мяташ на 40 -50 см. до брега... клена е доста хитър, стои в засада в подмолите и водораслите, и чака наготово нещо да му падне пред муцуната. :D
В големите жеги го търси веднага след някой бързей, забелязал съм че стои в спокойната част от водата веднага след бързеите.. причината може би е в кислорода.
Има ли надвесено дърво или храст над реката, смятай че стои отдолу и дебне нещо да падне.
Останалото е редовна тренировка на кастинга... най важното е мухата да пада там където пожелаеш, без огромни усилия, леко и елеганто.. стремиш се шнура да не пада накуп върху мухата, в никакъв случай не гони големи дистанции, рибата е около нас... дори на два метра от теб може да те изненада.
Това е от мен и моят опит, другото сам ще го разбереш като ходиш редовно за риба.
Поздрави и много слука ти пожелавам.. и да се похвалиш с подвизи и резултати. <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 24, 2013 7:11 am 
Offline

Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 8:31 pm
Мнения: 3
Благодаря колеги за разясненията ще се постарая да изпълнявам вашите препоръки.По принцип негоня големи дистанции.А да попитам ако сложа индикатор на кълването дали това ще доведе до по малко атаки от рибата и ако можи да ми подскажете каде да сложа индикатора на лидера или на типета и в коя част. :smt117 <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 24, 2013 8:15 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 25, 2013 11:06 am
Мнения: 252
Здравей, Жоро,

Добре дошъл :smt079

Аз също съм начинаещ и много съвети немога да ти дам. Аз също не съм имал излети с по-можещи колеги и се опитвам да наваксам с четене. Дето се вика поне на теория да знам какво и как трябва да става, а след това тренировки и корекции. :-k

Проблемът със забелязването на мухата, мисля че всички сме го изпитвали. Аз лично гледам къде цопва мухата и следя шнура да е изпънат, и ако видя атака в близост до мястото където предполагам че е мухата - засичам. Често се оказва, че рибите атакуват нещо друго, а не мухата... Друг съвет за който се сещам е използвай поляризирани очила, много помагат за видимостта, а и не са скъпи има по 20-30лв.

Не разбирам точно на какви мухи ловиш, но изглежда са сухи. Аз доколкото знам индикатора се ползва само при риболова с нимфа, ако греша колегите да ме поправят.

Съветвам те да разледаш темите и по-специално филмите от раздела "библиотека", аз лично намерих отговорите на много въпроси там. Както казах и горе - поне на теория :D Сега остава практиката :smt023


Поздрави,

Крис

_________________
Луд умора няма, само се поти...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юни 24, 2013 7:23 pm 
Offline

Регистриран на: Нед Фев 10, 2013 12:02 pm
Мнения: 441
Съвета за очилата е добър и все пак ако не виждаш мухата следиш края на шнура,ако тръгне срещу течението или мръдне рязко засичаш.Аз така следих в събота за атаките на едни пъстърви(за този излет ще пиша само да кача снимките),в бързата вода много рядко виждаш мухата,а и бях срещу слънцето,така че щом шнура ми спреше или тръгваше срещу течението засичах.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Юни 25, 2013 4:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
Цитат:
Капото е част от играта..


Добре казано Соте, белот без валат нема! :D :D

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 12:52 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Юни 21, 2013 8:31 pm
Мнения: 3
Pileto написа:
Цитат:
Капото е част от играта..


Добре казано Соте, белот без валат нема! :D :D


Само дано да е по рядко :D :D :D .


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Юни 26, 2013 3:18 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Фев 22, 2005 12:36 am
Мнения: 752
Местоположение: гр.София
И най-добрите и нахъсани мухари са пили капОчино по реки и езера и то не един път.
Важна е нагласата с която отиваш. Другото си идва с времето.
Ти си ловкай пък каквото има да става ще става.
На мой близък приятел, когото запалихме по риболова на муха му клъвна риба 50+ на втория му излет. =; Изтърва я естествено, защото такава риба трудно се вади без да имаш опита за това, но си беше нещо като послание поне според мен. Сега не пипа друг такъм. Тааа така :D

Успех ти желая! :smt023

_________________
FFC Sofia 94


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов