Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 6:34 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Окт 18, 2017 11:35 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здравейте, момци!
Днес реших да освежа форума с писание по един мой проект, предвиден за студените зимни вечери. С него се надявам, от една страна, да се уредя с прилична въдичка за предстоящия пъстървов сезон, а от друга, да освободя(дано ми се отдаде) една чудна бланка от оковите и, сложени отмайстора преди мен. \:D/

Ето и данните на каторжника: 7 1/2', 1 1/2oz., #3, Orvis Superfine от 80-те години

Явно един от първите проекти на колега, който е обръщал повече внимание на функцията, от колкото на естетиката.

И...една снимка казва почти винаги повече от десетки думи:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Както винаги, разчитам на вашия съвет и споделен опит. Ако някой е наясно, как може да бъде свален целия лак на бланката (нанесен е допълнително), без да се налага да шлайфам - искам да запазя характерния "ънсендед" дизайн на въдицата, нека сподели - ще съм безкрайно благодарен.

Пожелайте ми успех! Надявам се скоро да мога да покажа тояжката в целия и блясък.

Поздрави,

Илия


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Окт 18, 2017 9:44 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Хубава бланка, факт, мята съм с по-висок клас същата серия.
Колкото до лака, ако е лак би трябвало с некви агресивни химии да го приключиш. А после, нов тънък лак , или? Бос съм в тази област...
Но пък с кеф ти пожлавам успех с проекта, винаги приветствам нещо смислено сътворено от човешки ръце!
Поздрав.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 19, 2017 9:20 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Благодаря, Док!
За покритието не съм сигурен. Вероятно са използвали специализиран продукт за въдици, който би трябвало да е уретанов лак. Ако е така, може би с нагряване ще се получи. Ще експериментирам на малка площ. Дано стане. :-k


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Дек 16, 2017 7:29 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Нещата напреднаха.... Ето решението:

Изображение

Намазване, изчакване и после яко стъргане с твърдо остро дървено трупче. Ако бланката не беше ънсендед, може би щеше да е по-лесно... :-k

Препаратът изобщо не реагираше със самата бланка. Не мога да кажа, дали това се дължи на фабричната и обработка.

Скоро ще представя и следващите стъпки. :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Дек 20, 2017 12:15 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Фев 14, 2005 4:53 pm
Мнения: 1581
Местоположение: Хасково
Привет,
Има специален лак за финиш,но аз съм ползвал услугите на мой приятел-автотенекиджия.Той пръсна мухарката в камера ,с лак за брони,който е много качестен.Въпросната мухарка стана по-добре от фабрична и до ден днешен няма никакви забележки по лака.
Ако все пак решиш сам да се справиш бих те посъветвал отново да работиш с автолаковете,които се купуват на грамаж-лак,втвърдител и разредител.Методът с потапяне е най-тачен от билдърите,но ти трябва доста лак,за да напълниш цилиндричен контейнер,дълъг колкото е нужно.Затова аз закачам бланката да виси над еднократна чаша за бира и поливам.Лака трябва да е много течен и в това е основно тайната на успеха.Има риск да не стане равномерно покритие и затова методът с автобояджия е по-сигурен.
http://www.barder-rod.co.uk/fly%20rods/fly%20rods%20butt%20ring%20and%20snake%20ring%20large.aspx -това е с потапяне

Пожелавам ти успех!
Веско :smt111


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Дек 21, 2017 3:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Здрасти, Веско!
Много благодаря за съвета. Междувременно аз също се убедих, че оптимално прелакиране на бланки може да се постигне с професионален автолак (с добавка за гъвкавост), съответните инструменти и боядисване в камера.

За щастие, за ще пропусна тази операция. След сваляне на лака, нанесен допълнително от билдъра преди мен, бланката изглежда 1/1 като тези на другите оригинални Суперфайни от серията. Дали това е някакво фабрично покритие, мисля, че някой от колегите тук във форума го беше нарекал „конлон” или просто смола от слепването на платовете, не мога да кажа. Със сигурност не е гол графит. Затова мисля да я оставя така и продължавам с нова дръжка, водачи, заливки....

Дано стане добре. Иначе бланката е трепач, поне за мен.

Поздрави!

Илия


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Мар 25, 2018 2:17 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
И такааааа........Одисеята приключи и то без да придобие черти на трагедия \:D/
... с незаменимия принос на Румбата, който показа отново прфектно връзване и уникални заливки. Благодаря ти, приятелю!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Получи се семпла въдичка с изключително изчистен дизайн, безтегловни 54,5 гр., традиционна фул флекс акция, много прецизна на къси и средни разстояния. Мисля, че открих нов фаворит за суха мушица. Надявам се, скоро да я тествам и на реката.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Мар 26, 2018 11:49 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 19, 2004 10:06 am
Мнения: 573
Местоположение: Планината-Хасково-Пловдив-София-Планината
Хм, тази въдица я видях на живо. След това не можеш да я сбъркаш с друга особено с тази бреза.

_________________
BORN TO FISH
forced to work :-(


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Мар 26, 2018 12:48 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Браво, станала е страховита. Много риби да ти донесе.
Може ли да споделиш малко за макародъжача?


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 28, 2018 10:17 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
ratamahatta написа:
Браво, станала е страховита. Много риби да ти донесе.
Може ли да споделиш малко за макародъжача?


Здрасти и благодаря!

Ето някои данни относно материалите:
[list=]бланката е ясна... с едно уточнение - оказа се 7' след измерване и според стария каталог на Орвис те не са предлагали #3 клас в тази дължина, а #4 клас[/list]
[list=]макародържачът направих от шайби кора от бреза - използва се често за дръжки на ножове, ръкохватки за кормило на велосипеди, разбира се и за дръжки на въдици; слепени със смола и обработени на самоделен "струг"; за жалост не направих снимки в процеса на работа; хардуерът тук е оригинален на Орвис - бланките са се продавали като кит (бланки, дръжка, макародържач, тапичка за бъта, конци, водачи и алуминиев тубус)[/list]
[list=]дръжка - шайби естествен корк, 6 мм[/list]
[list=]водачите са РЕК тънка тел, а стриперът - подарък от Румбата/Бате Райко[/list]
[list=]навивките - Хендс Грал 0.10 черен[/list]
[list=]заливките - възможно най-тънки по тайна рецепта на Румбата[/list]

Изображение

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 28, 2018 12:40 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Илия,

Благодаря за отговора. И аз от известно време ровя по темата, замислил съм цялата дръжка да е от бреза.
Слепването на части ли го прави или наведнъж? Сваляш ли частта, която е като люспа от едната страна на кората?

Поздрави.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 28, 2018 3:16 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
ratamahatta написа:
Илия,

Благодаря за отговора. И аз от известно време ровя по темата, замислил съм цялата дръжка да е от бреза.
Слепването на части ли го прави или наведнъж? Сваляш ли частта, която е като люспа от едната страна на кората?

Поздрави.


Според мен, слепването може да се направи наведнъж. Добре е, по възможност да се отстрани бялата люспа на кората, до колкото е възможно разбира се. Това става или с малка шпакла или с ламелен диск за шлайфане и съответната ел. машинка. Проблемът на тази ципа е, че е нестабилна и връзката и с кората е слаба, което прави и детайла след залепване лесен за счупване. Като цяло, готовият елемент е мниго крехък, докъто не го залепиш на бланката. Това се дължи на факта, че кората е слоеста и съпротивлението на отделните слоеве е винаги по-малко от това между два слепени със смола такива. Бих препоръчал, детайлът да бъде подготвен и обработван на шпилка, като задължително трябва да се погрижиш за това, той да не залепне по нея и да може лесно да се свали. При залепването завъртах всяка втора шайба на 90 градуса, за да се получи характерната шарка. Пристегнах шайбите много здраво, като използвах метални шайби с точен вътрешен диаметър и външен диаметър по-голям от листчетата кора. Добре е, при обработката от двете страни на детайла да има два по-твърди пръстени, например от качествен корк (без да ги залепваш). Това ще ти позволи да обработиш чисто дръжката. Иначе крайните парчета кора стават на нищо. Не се притеснявай, ако готовият детайл се счупи (дори и на няколко части). След залепване върху бланката няма да личи. Това, според мен, е по-добър вариант от колкото при работа с отделни елементи, защото парчетата пасват идеално едно към друго. След изсъхването на смолата сглобката е бетон. Аз също мисля да направя една дръжка за тест. Лошото е, че нямам никакво време. Ще споделя за резултата.

Това е май. Ако се сетя още нещо, ще пиша. Успех!

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Сря Мар 28, 2018 3:52 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Мног благодаря за изчерпателния отговор.
Респект <occasion


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Нед Юли 01, 2018 9:37 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 1:12 pm
Мнения: 333
Местоположение: София
Да освежим малко темата ;)...

Изображение

Изображение

Изображение

Дръжка и вложка за макародържач от кора на бреза.

Поздрави!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Юли 02, 2018 8:08 am 
Offline
Аватар

Регистриран на: Вто Апр 10, 2012 4:38 pm
Мнения: 227
Браво!!! :smt038 :smt038 :smt038
Изглежда страхотно.


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов