Излети по реки

Тениски в akulataflyfishing.com

Бръмбари в akulataflyfishing.com

Сухи мухи в akulataflyfishing.com

Силикони в akulataflyfishing.com

Akulata.com - Fly Fishing In Bulgaria

Форумът за мухарски риболов в България
Дата и час: Чет Мар 28, 2024 7:40 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2005 12:16 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
пускам тази тема защото черната мряна ми е от любимите риби и тъй като от 3-4 години не съм ловил риба на нищо друго освен изкуствена муха естествено съм обмислял многократно въпроса дали има система по която да си дърпам мренки с мухарката...
правил съм няколко опита с нимфи, без никакъв успех до момента...
поредният опит беше този уикенд на струма. попаднах в един участък който очевидно държеше много мряна, щото няколко колеги с дълги телескопи нправо ги скъсваха, и аз естествено реших да се пробвам на нимфа. ползвах имитация на зеленка /единия от колегите ги ловеше на зеленка/. опитите приключиха без никакъв успех, въпреки че изпробвах най различни системи, като най-накрая линията ми напомняше типичен монтаж за речен риболов на дъно, но дори и тая гавра с милата ми мухарка не доведе до абсолютно нищо и в крайна сметка намерих утеха в дърпането на кленчета на суха муха...
/между другото мухата си работи при кленовете и пъстървите/
и така, след разбора на почивката, който направихме с Владо и Д-р Косьо, се оформи мнението че при търсенето на храна мрените разчитат предимно /може би почти изцяло/ на обонянието си, поради което целенасоченият им риболов на изкуствена муха е обречен на провал...
ако някой от вас има впечатления от риболова на мряна на муха, много ще се радвам да науча /имам предвит целенасочен риболов на мряна а не случайни единични бройки/...
а най ще се радвам ако излезе че не съм прав и има начин да се лови мряна на муха...

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2005 12:43 pm 
Offline
Forum Admin
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 11:16 pm
Мнения: 1961
Местоположение: Sandanski, Bulgaria
Здрасти, Калинчо

Брато, интересна тема си отворил, дай да я разнищим тука ся...

В риболовите ми на нимфа на кефал в устието на Бистрица, ми се е случвало да хващам мрени, епизодично, за устата, ма както си му е реда, с кълване и по всички павила на нимфовия риболов.
Даже последната мрена дето хванах, ми направи впечатление колко добре беше лапнала нимфата, тя беше фазанова нимфа.

Тогава и аз като теб се зачудих, как може да се хващат хайванчетата на муха. Стигнах до извода, че треа мухата да плува мнооого бавно, поне така ми клъвна, имах чувството дори, че мухата ми е била на дуното когато ми е удари мренката. Помислих си тогава за риболова с плувка и нимфа, да видя дали ако се води мухата много бавно и по самото дъно, няма да удари мренката, но така и не го опитах.

Та има сигурно начин, който просто не сме открили още, след като има хора, които като мен са хващали по някоя мрена на муха.

Поздрави и ще разчитам и други колеги да помогнат да разчепкаме темата като заешки дъбинг, ехехее...

Радо


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2005 1:01 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Май 02, 2005 9:02 pm
Мнения: 359
Местоположение: СОФИЯ
Според мен или по-точно според ето този сайт , в който е показана нимфа специално за Мряна е напълно възможно.

_________________
Не е срамно да не знаеш, а да не питаш, когато не знаеш!!!
Не всеки който те вади от лайната ти е приятел , а и не всеки който сере отгоре ти , ти мисли лошо...!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2005 1:48 pm 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
akulata написа:
Помислих си тогава за риболова с плувка и нимфа, да видя дали ако се води мухата много бавно и по самото дъно, няма да удари мренката, но така и не го опитах.


ми аз точно това направих - система с индикатор и яко утежнение на линията /на края увеличих съчмите до 4бр, при това от най-големите които имах, вероятно 5мм/... тоя метод вече излиза извън представите ми за мухарски риболов, но го направих заради експеримента, който обаче се оказа неуспешен.. иначе воденето на нимфата е както казваш - бавно, по самото дъно, с много добре изпъната линия...

благодаря на tatkoto за линка с нимфата, моделът който ползвах е подобен /даже съм ползвал същите куки с тясно рамо по идея че на мренките са им сравнително малки устите.../

:-k

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 24, 2005 2:36 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:54 pm
Мнения: 4116
Местоположение: София
Също съм хващал мренки( не мрени)на тежка зеленикава нимфа №14,като чешките.Но мисля ,че това е случайност понеже мрените ровейки в дъното покрай камъните събират живи бабалюги като наистина обонянието им е водещо.Е ако популацията им беше здрава ,то тежката нимфа все щеше да удари някоя по муцуната.
Трябва повече опити.

_________________
"..форумите са пълни с андрешковци и консуматори, а смисъла им е в споделянето" Мунчо
lurebg.com


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 25, 2005 5:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Аз пак напоследък доста статии намирам само че на риболов на бяла мрена.
Мухите които се препоръчват са предимно чешки нимфи,но се препоръчват и доста нимфи на различни водни насекоми които нимфи трябва обаче да са доста утежнени защото трябва мухите да са по дъното и да се движат по бавно.Рибарите които ловят бялата мряна казват че нимфите дори трябва да са толкова утежнени че да се влачат по дъното.
Никoй не утежнява линията а само мухите,защото ако утежним линията а мухите ни са по леки линията ни ще се движи по дъното а мухите от по силното течение ще се дигнат високо,а мрената няма да ги търси там.Препоръчван метод е чешко-полската система на риболов с нимфа.Хората целенасочено търсят бялата мрена и определено я хващат.Като бяла мрена ловят в Испания дори и на суха муха.
Мисля като се прибера в България мрената да ми стане предпочитан обек за риболов с мухaрка.
Хората които ловят бяла мрена казват че за да ловиш мрена са нужни доста опити и че от първите пати не може да се очаква успех.

Поздрави и наслука на всички.
:D

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2005 8:30 am 
Offline

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 3:04 pm
Мнения: 284
Местоположение: софия
stoyan filipov написа:
Никoй не утежнява линията а само мухите,защото ако утежним линията а мухите ни са по леки линията ни ще се движи по дъното а мухите от по силното течение ще се дигнат високо,а мрената няма да ги търси там.
......
Мисля като се прибера в България мрената да ми стане предпочитан обек за риболов с мухaрка.
Хората които ловят бяла мрена казват че за да ловиш мрена са нужни доста опити и че от първите пати не може да се очаква успех.

Поздрави и наслука на всички.
:D


Здравей Стояне,
Относно утежняването: нимфите които ползвох са утежнени с олово, месингови глави, или и двете. Там обаче където са мрените /или поне на конкретното място където бях аз/ течението е доста силно и е невъзможно да прекараш нимфата по дъното без допълнително утежнение, все пак мухите са и сравнително малки /не знам при бялата мряна колко големи куки ползват, сигур са по-големи щот и рибите са по-така/. Мисля че не е в утежняването на линията проблема, щото с така построена линия на стръв просто нема празно... Тва че се лови бяла мряна на нимфа определено ми дава известни надежди та още не съм се отказал - тъп но упорит дет се вика...
Жив и здрав, може пък някой ден, като се завърнеш по наште земи да продължим опитите заедно...

_________________
винаги има по-гулема риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие: ..
МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2005 3:19 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 12, 2005 7:49 pm
Мнения: 221
Местоположение: варна
в списание Български Риболовец от миналата година има статия посветена изцяло на риболова на тази риба с муха . Мухата представляваше най овщо силно утещнена нимфа с навит стъпаловидно бледо кафяв ластик в/у утежнението което впрочем бе излято в/у куката и с червена глава ще се опитам да го намеря и снимам :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2005 3:55 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Пичове, здравейте!! Точно преди малко изказах "некои съображения" по отношение на стримерите и щуките. Мисля, че същото важи със страшна сила и тук - бат Мавро, почти на 100% съм сигурен, че статията е превод от чуждо списание, не го казвам в смисъл да критикувам издаващите списанието, а в смисъл, че нещата по света стоят по-различно от тук. Смятам, че тук по скоро е бил инцидентен улов, а не тенденция, което пък прави успеха на Акулеско още по-значим в национален и глобален аспект :wink:


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2005 3:59 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Май 12, 2005 7:49 pm
Мнения: 221
Местоположение: варна
изобщо не го успорвам това но самият факт че се е ковнала на куката пущината води до извода че взема въпросът е какво и как до го изимитираме нал тъй :D


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2005 4:04 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Авг 26, 2005 2:49 pm
Мнения: 5655
Местоположение: София
Абсолютно си прав братко!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 26, 2005 9:25 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 2:29 pm
Мнения: 2090
Местоположение: London
Джиивс няма да забравя тази покана,и кат се прибера непременно ще направим некои риболов заедно.Джиивс пробвай на някое место където не е толкова силно течението,тая рибка се среща не само във силните течения,там нимфата ще се води по нормално.Именно на места с не много силно течение хората дърпат мренки на изкуствени мухи.
Бате Райко не виждам защо да не се лови мряна на нимфи,хората ги ловят на нимфи имитиращи именно ларвите и насекомите с които се храни мрената.
А това че някои колеги са хващали мрена инцидентно,ами това е защото не са я ловили целенасочено.Все пак не може да се очаква да се вади мрена като на жива стръв.Това вази и за останалите видове риба.
Статията е английска в това списание,и там английските медии са гледали човека като луд като им казал че лови мрена на муха.Този човек е един от първите рибари които популяризират риболова на мрена с изкуствена муха на острова.
Искам обаче да допълня че човека дълги години е ловял мрена на жива стръв и е познавал много добре навиците на този вид риба.Именно на нас това ни липсва да познаваме навиците на различните видове риба които ще ловим с мухaрка.Познаваме по добре навиците на клена и пъстървата и затова наблягаме само на тях.Тука искам да кажа че при малко повече упоритост и желание всичко може да се хване,вижте само как ги дърпа Разсперчетата Роската.

Поздрави.

_________________
Когато връзвам мухи не мисля за рибата както и тя не мисли за мен. Нещото което ни свързва обаче е мухата.
Smiti

The life is too short to fish a bad Fly!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Окт 27, 2005 7:18 pm 
Offline

Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 7:36 pm
Мнения: 9
Преди да се захвана с мухарката почти целия ми риболовен стаж от около 40 години е преминал предимно в ловене на мряна и друга риба по р. Струма. Смятам че добре познавам навиците и местообитанията на мряната. Доколкото съм чел някъде мряната обитаваща реките в ливащи се в Бяло море / Струма ,Места , Марица и др/ се нарича маришка и е различна от черната мряна. Убеден съм че най- резултатната стръв за мряната особено в Струма и Места е т.н. залепваща се нимфа наричана по нашия край "джинджерица" предполагам на името на местност в Рила с чисти и бистри рекички , които обитава. Тъй като мрените които имат над нужния размер /наричани дърти, грозни ,гърбави/ обитават дебели бързеи с каменисто или чакълено дъно трябва да се търсят там. Големия проблем е че течениеито е бързо и дълбоко- поне 80-100 см а рибата не обича да гони стръвта ,с изключение на определен период напролет и при подадена захранка. Предполагам,че при търсенето на стръвта и обонянието играе роля защото съм имал много случаи ,когато съм подавал нимфа без глава ,крака и опашка или просто пихтия и съм хващал . така че смятам който търси мряна на нимфа и се справи с горните условия ще има успех.
НАСЛУКА!!!


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Ное 02, 2005 11:08 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 08, 2004 9:37 pm
Мнения: 1671
Местоположение: Габрово
Калине, това лято на един бързей и аз хванах черна мрена на нимфа, имитация на ларва на ручейник. Не усетих кълването, просто при изтеглянето на шнура за презамятане, тя без малко да ме удари по челото. Рибка към 12 см. Беше налапала много сигърно нимфата (на кука 10 Адмирал). Независимо, че бързеят буквално вреше от едри мрени (имаше и кефали, които се опитвах да хвана), това беше единствената уловена. Може и други да са налапвали нимфата, но да не са се закачили. Според мен целенасочено ловене на черна мрена на нимфа не е рентабилно (откъм емоции, а не откъм тигани), тези рибки много разчитат на обонянието и вкуса си...макар, че съм се чудил какво ще стане, ако нимфите бъдат ароматизирани с подходяш аромат...

_________________
Регионален бог

"Деца, боя се зарад вас."

Bate Raiko написа:
...огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса.

Мухар - състояние на духа, което няма пряка връзка с реалното ходене за риба...


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Май 13, 2006 6:33 pm 
Offline
Аватар

Регистриран на: Пет Май 12, 2006 7:21 pm
Мнения: 145
Местоположение: софия
jeeves написа:
пускам тази тема защото черната мряна ми е от любимите риби и тъй като от 3-4 години не съм ловил риба на нищо друго освен изкуствена муха естествено съм обмислял многократно въпроса дали има система по която да си дърпам мренки с мухарката...
правил съм няколко опита с нимфи, без никакъв успех до момента...
поредният опит беше този уикенд на струма. попаднах в един участък който очевидно държеше много мряна, щото няколко колеги с дълги телескопи нправо ги скъсваха, и аз естествено реших да се пробвам на нимфа. ползвах имитация на зеленка /единия от колегите ги ловеше на зеленка/. опитите приключиха без никакъв успех, въпреки че изпробвах най различни системи, като най-накрая линията ми напомняше типичен монтаж за речен риболов на дъно, но дори и тая гавра с милата ми мухарка не доведе до абсолютно нищо и в крайна сметка намерих утеха в дърпането на кленчета на суха муха...
/между другото мухата си работи при кленовете и пъстървите/
и така, след разбора на почивката, който направихме с Владо и Д-р Косьо, се оформи мнението че при търсенето на храна мрените разчитат предимно /може би почти изцяло/ на обонянието си, поради което целенасоченият им риболов на изкуствена муха е обречен на провал...
ако някой от вас има впечатления от риболова на мряна на муха, много ще се радвам да науча /имам предвит целенасочен риболов на мряна а не случайни единични бройки/...
а най ще се радвам ако излезе че не съм прав и има начин да се лови мряна на муха...



значи обикновенно мренките много ги ловя на ручейник(с плувка на малка дълбочина - 1педя )затова са си звех мухарка и ще пробвам с муха приличашта на ручаиник

_________________
РИБИТЕ СА 3 ВИДА-МАЛКИ,СРЕДНИ И ТАКИВА КОИТО ИЗПУСКАТЕ


Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
phpBB © 2004-2015 Радослав Кискинов